штамм Дельта особенности

Україною шириться «Дельта»: що варто знати про цей штам

Михайло Хецуріані

Михайло Хецуріані, біохімік, молекулярний біолог, аспірант Інституту фізіології імені О. О. Богомольця

Вже другий рік світ живе у новій реальності. Коронавірус впевнено крокує Землею, видозмінюючись і пристосовуючись до нових умов. Якщо раніше експерти давали втішні прогнози, запевняючи, що пандемія от-от скінчиться, то з появою нових штамів передбачити хід пандемії дедалі важче. Новий «дельта»-штам сплутав карти майже усім країнам, які планували вже цього року покінчити з коронавірусом. Нова «дельта-хвиля» насувається і на Україну. Розповідаємо про особливості нового штаму та ефективність існуючих вакцин проти нього.

Індійський штам

Наприкінці 2020 року в Індії вперше було описано новий штам коронавірусу SARS-CoV-2 – B.1.617.2. Оскільки Всесвітня організація охорони здоров’я відмовилася від практики називати штами за географічною ознакою (тепер їх називають літерами грецького алфавіту), то новому варіанта присвоїли літеру дельта.

Новий штам виявися більш заразним. Якщо для уханьського варіанта інкубаційний період становив 7-10 днів, то для індійського – лише 1-3 дні. При цьому заразитися від інфікованої людини тепер можна набагато швидше, аніж раніше. Науковці стверджують, що «дельта»-штам удвічі заразніший [1]. Найімовірніше, це пов’язано з мутаціями S-білка, що дають змогу вірусу швидше та легше проникати у клітину.

Завдяки таким особливостям новий варіант коронавірусу набагато швидше розповсюджується світом. У багатьох країнах «Дельта» вже стала домінуючою. В України офіційно зареєстровані випадки зараження дельта-варіантом, і нові хвилі зараження, найімовірніше, будуть пов’язані саме із цим штамом.

Міф: новий штам – наслідок вакцинації

Пандемія нового коронавірусу неабияк сколихнула антивакцинальні настрої по всьому світу. Через соціальні мережі та деякі ЗМІ антивакцинатори успішно транслюють численні міфи, що пов’язані із вакцинами проти коронавірусу. Один з таких – штам «Дельта» виник через масову вакцинацію. Тобто вірус прилаштовується до імунізованих людей, і навчився оминати імунітет, викликаний щепленням.

Чи може вакцина стати причиною мутацій вірусу? Відповіді на це питання поки що немає. Але, що стосується штаму «Дельта», то виник він ще до масового щеплення – восени 2020 року, коли ще жодна з країн не починала вакцинальної кампанії. А тому всі розмови про те, що «Дельта» виникла внаслідок щеплень, є безпідставними.

Чи дійсно «Дельта» є більш небезпечною?

Відповісти на це питання не так легко, як може видатися на перший погляд. Для початку варто розібратися з термінами «смертність» та «летальність». Перший термін вказує на кількість смертей серед усього населення (наприклад, 2 смерті на 100 тисяч). Летальність – це кількість смертей серед захворілих.

Встановлено, що смертність у разі зараженні «дельта»-штамом більша. З цього робиться помилковий висновок, що новий варіант коронавірусу є більш небезпечним для людини. Однак це не так. Вища смертність пов’язана з тим, що новий штам через високий рівень заразності одночасно охоплює більшу кількість людей. Це автоматично призводить і до більшого числа госпіталізацій. При цьому рівень летальності для «Дельти» такий самий, як і для попередніх варіантів нового коронавірусу.

Складність у визначенні рівня небезпеки «дельта»-штаму пов’язана ще з низкою обставин, а саме:

• Частіше хворіють молоді люди. Найкоректніші статистичні дані, як правило, надходять з розвинених країн. Це США, Велика Британія, країни ЄС, Канада, Австралія та Ізраїль. У цих країнах вагома частина населення вакцинована. Особливо це стосується людей вікової категорії 60+. Серед невакцинованої частини населення переважають молоді люди та діти. Це призводить до того, що «Дельта» частіше вражає саме молодь і дітей, які хворіють відносно легко. Через це складається хибне враження, що «Дельтою» хворіти легше.

• Дані, що надходять з лікарень. Інший бік медалі – дані, що надходять з лікарень. Наприклад, це повторні випадки захворювання (що трапляється вкрай рідко), а також «проривні» інфекції, коли щеплені хворіють важко. Часто це люди із серйозними супутніми захворюваннями, зокрема тяжким імунодефіцитом. Тому робити висновки з таких випадків також не можна.

Допоки є лише одне дослідження, проведене в Шотландії, у якому йдеться, що під час зараження «Дельтою» збільшується вірогідність госпіталізації [2]. Але за єдиним лише дослідженням ми не можемо робити висновки.

Особливості інфікування «Дельтою»

Мутації S-білка, які присутні в дельта-варіанті дозволяють коронавірусу швидше інфікувати клітини. Мішенями для збудника все ще лишаються легені та судини. Але, як говорять практикуючі лікарі, дедалі частіше під час зараження «дельтою» страждає система травлення.

чем отличается штамм Дельта

Ще одна особливість нового варіанта коронавірусу – надшвидке розмноження. В одному з китайських досліджень встановлено, що під час зараження «Дельтою» вірусне навантаження зростає майже в тисячу разів [3].

Варто зазначити, що допоки немає узагальнювальних висновків стосовно особливостей перебігу коронавірусної хвороби, викликаної «дельта»-штамом. Інформація, що надходить до ЗМІ, як правило, є лише спостереженнями практикуючих лікарів. Цілком імовірно, що через деякий час будуть опубліковані вже дослідження з аналізом десятків тисяч випадків зараження «Дельтою».

Допоки нам доступні лише дані, що надходять з лікарень від конкретних лікарів, а також з проєкту Zoe. Це мобільний застосунок, який був розроблений співробітником Королівського коледжу в Лондоні Тімом Спектором. У застосунку користувачі діляться інформацією стосовно симптомів, з якими їм довелося стикнутися.

Наразі вже оброблено понад 4 мільйони повідомлень у Zoe. У Великій Британії, де вже декілька місяців вирує «Дельта», найчастішими симптомами є головний біль, нежить та біль у горлі. Цікаво, що набагато рідше стали надходити повідомлення щодо втрати нюху. Замість того людей частіше непокоїть сильний нежить.

Вакцинація

У зв’язку з появою нового штаму ефективність існуючих вакцин дещо знизилася. Але все одно вакцини лишаються ефективними, захищаючи людей від тяжкого перебігу хвороби.

вакцинация от ковида в Израиле

Ефективність вакцин від тяжких форм ковіду наочно демонструє статистика, яку наводить Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю.

З таблиці видно, що ефективність вакцинації від тяжкого перебігу хвороби в різних вікових групах коливається від 90 % до 100 %. Цікаво, що вакцинація краще захищає людей старше 90 років, аніж пацієнтів у віковій групі 80-89. Насправді, тут немає нічого дивного. Пов’язано це з тим, що середня тривалість життя в Ізраїлі – понад 80 років. Тобто ізраїльська медицина може забезпечити більшості людей дожити до такого віку, навіть із хронічними хворобами. А от серед людей, що живуть 90 і більше років, як правило, ті, в кого є генетичні передумови для довголіття. Тобто це від природи більш здоровіші люди. Саме тому, вакцинація серед цієї вікової групи трохи ефективніша, ніж у групі 80-89 років.

Раніше ми писали, які штами вірусу будуть після «Дельти», і до чого готуватись медичній галузі.

1. «Is The Variant From India The Most Contagious Coronavirus Mutant On The Planet?». NPR. 14 May 2021. cited «Eighty-ninth SAGE meeting on COVID-19, 13 May 2021 (Held via Video Teleconference)» (PDF). UK Government. 13 May 2021.

2. Sheikh A, McMenamin J, Taylor B, Robertson C; Public Health Scotland and the EAVE II Collaborators. SARS-CoV-2 Delta VOC in Scotland: demographics, risk of hospital admission, and vaccine effectiveness. Lancet. 2021;397(10293):2461-2462. doi:10.1016/S0140-6736(21)01358-1

3. How the Delta variant achieves its ultrafast spread. Nature News. https://www.nature.com/articles/d41586-021-01986-w.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook