Як захистити своє право на бездимне середовище: роз’яснення ЦГЗ МОЗ України

Пасивні курці мають на 25-30% вищий ризик розвитку серцево-судинних захворювань та респіраторних хвороб, зокрема, ішемічної хвороби серця і раку легень.

За оцінками ВООЗ, 200 тисяч осіб щорічно вмирає через вплив тютюнового диму на роботі. Близько 700 мільйонів дітей вдихає повітря, яке забруднене тютюновим димом.

За сприяння Центру громадського здоров’я в межах проєкту «Посилення антитютюнових заходів в Україні» були розроблені застосунки, що допоможуть швидко подати скаргу. Як це зробити – пояснили експерти ЦГЗ МОЗ України.

Сьогодні Законом передбачено перелік місць де заборонено курити, а тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи) заборонено вживати у громадських місцях на рівні із сигаретами, е-сигаретами та кальянами.

Що може допомогти вам захистити своє право на бездимне середовище?

Якщо вас обкурюють: 

  • ввічливо зверніться до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє;
  • зверніться до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;
  • зверніться до поліції за номером 102;
  • складіть скаргу до відповідних органів.

Відтепер подати скаргу набагато легше, для цього потрібно лише кілька кліків.

Ось перелік ресурсів, де це зробити:

  • сайт nosmoking.phc.org.ua;
  • мобільний застосунок NoSmoking  (доступний поки лише для операційної системи  android);
  • чат-бот в месенджерах Telegram i Viber.

Результати розгляду скарги прийдуть на електронну адресу. Система сама фіксує та обирає орган контролю, в компетенцію якого входить розгляд такого типу скарги.

Пам’ятайте, що подібно до сигарет, електронні пристрої для куріння утворюють бічні, або вторинні аерозолі — тобто те, що курець видихає у навколишнє середовище.

Вторинний аерозоль містить ацетальдегіди та формальдегіди, летючі органічні речовини, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоров’я людини.

У такому аерозолі більше нікелю і хрому, ніж у димі від звичайних сигарет.

У ЦГЗ також нагадують, що не існує безпечного рівня впливу вторинного аерозолю електронних сигарет, чи тютюнових виробів для нагрівання.

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook