У Держлікслужбі нагадали про правила відпуску рецептурних лікарських засобів

З квітня більшість ліків в аптеках будуть відпускатися за рецептом. Про що потрібно пам’ятати фармацевтам, відпускаючи лікарські засоби?

Про це розповідає Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області.

Порядок відпуску лікарських засобів в аптеках

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області нагадала про неухильне дотримання правил відпуску комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів.

Під час відпуску лікарських засобів фармацевтичні працівники зобов’язані дотримуватись вимог Правил відпуску лікарських засобів з аптечних закладів, які  визначені наказом МОЗ України від 19.07.2005 № 360.

За продаж рецептурних лікарських засобів без рецепта передбачена адміністративна відповідальність за статтею 44-2 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Проте, на час воєнного стану, відповідно до пункту 31.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 № 929,  відпуск рецептурних ліків, які купуються за кошти пацієнта, може здійснюватися без рецепта. Фармацевт під час відпуску таких лікарських засобів має надати пацієнту роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією.

Також під час відпуску необхідно контролювати  дотримання визначеної вимогами наказу МОЗ України від 19.07.2005 № 360  гранично допустимої для відпуску кількості наркотичного засобу, психотропної речовини, прекурсору у складі комбінованого лікарського засобу.

Дозвіл на відпуск рецептурних лікарських засобів без рецепта на час воєнного стану не поширюється на лікарські засоби, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини, які виписуються на спеціальних рецептурних бланках Ф-3, комбіновані лікарські засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйні та сильнодіючі лікарські засобів, антибактеріальні лікарські засобів, які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом.

Відпуск антибактеріальних лікарських засобів, може здійснюватися без рецепта лікаря з аптечних закладів тільки у тому випадку, коли місце провадження діяльності знаходиться в межах територій територіальних громад, які розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають у тимчасовій окупації, перелік яких затверджується наказом Мінреінтеграції.

Критерії  віднесення лікарських засобів, що містять малу кількість  наркотичних засобів або психотропних речовин і прекурсорів,  до категорії лікарських засобів, які відпускаються без рецептів, визначені  наказом МОЗ України від 14.05.2003 року № 210 «Про затвердження критеріїв віднесення лікарських засобів, що містять малу кількість наркотичних засобів або психотропних речовин і прекурсорів, до категорії лікарських засобів, які відпускаються без рецептів».

Перелік отруйних та сильнодіючих лікарських засобів затверджений наказом МОЗ України від 17.08.2007 №490 «Про затвердження Переліків отруйних та сильнодіючих лікарських засобів».

Джерело: Держлікслужба


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook