ТОП-6 креативних аптек світу

Що виникає в нашій уяві, коли ми чуємо слово «аптека»? Полички з ліками, чистота, певні стандарти без жодного натяку на творчі прояви в інтер’єрі, чи не так? Майже так, але з кожного правила є винятки, які останнім часом претворюються на тенденцію. І вона полягає в тому, що створюючи сучасну аптеку, власники намагаються не обмежувати політ фантазії архитекторів та дизайнерів. В результаті в різних куточках світу постають нетипові будівлі, що поступово змінюють сприйняття фармацевтичного бізнесу суспільством. До прикладу, ось такі.

Найбільш креативна аптека Куби

Farmacia Drogueria Johnson, м. Гавана, Куба

Цілком фантастична аптека, розташована в історичному центрі Гавани, була заснована видатним фармацевтом, професором Мануелем Серафимом Джонсоном ще в 1886 році.

На той час заклад був відомий тим, що крім лікарських засобів, тут можна було придбати парфумерію, а також знамениті фірмові олії та екстракти – лавандові, вербенові та фіалкові. Інтер’єр чимось нагадував палац – всюди бронза та мармур, меблі лише з цінних порід дерева, а пляшечки – з фаянсу найвищої якості. Але у 2006 році в будівлі аптеки сталася пожежа, внаслідок якої стелажі, стійки, декоративні елементи з порцеляни та скла сильно постраждали. Історик Гавани Есебіо Леаль Спенглер пообіцяв, що архітектурна пам’ятка обов’язково буде відновлена: «Вогонь залишив нам тільки опори, в яких причаїлося полум’я, втім з нього, наче птах Фенікс, обов’язково відродиться історична будівля Farmacia Droguería Johnson».

І дотримався своєї обіцянки: в 2012 році аптека-музей знову відчинила свої двері. Сьогодні вона виглядає цікавішою, ніж будь-коли. Незвичайні поєднання кольорів, нестандартні вітрини, стильні стелажі з фаянсовими пляшечками викликають захоплення у туристів. У залах представлені предмети історичного значення, які дивом уціліли у вогні.

При цьому Farmacia Droguería Johnson не видається таким собі аптечним динозавром – мабуть, це єдина аптека-музей у світі, де старовина поєднується з футуризмом. До речі, аптека функціонує не тільки як музей, тут можна придбати й звичайні лікарські засоби.

Креативна аптека по-сербськи

Oaza Zdravlja Pharmacy, м. Белград, Сербія

Дизайн сербської аптеки розробив відомий дизайнер Карим Рашид – він запропонував показати процес одужання» через сучасний інтер’єр. Для оздоблення аптеки використали сміливе поєднання кольорів та матеріалів, а також вигнуті лінії, що символізують вигини людського тіла. Світлова композиція з неонових вогнів, що нагадують ДНК, розмістилася на стелі, а зелений життєствердний колір з перших кроків налаштовує на позитив. Вся композиція торгового залу відображає шлях таблетки від моменту прийому до моменту її дії на організм. Сам Карим Рашид стверджує, що «ця форма аптеки є символом подорожі лікарського засобу через клітинну структуру тіла».

Грецький аптечний креатив

Placebo Pharmacy, м. Афіни, Греція

Стильну грецьку аптеку, яку в 2011 році збудували в Афінах за адресою Vouliagmenis Avenue, 85, ні з чим не сплутаєш. Прямокутна будівля «обгорнута» у круглий фасад з перфорацією, що імітує шрифт Брайля, а простір між ним та основною будівлею засаджено зеленими рослинами. Шрифт Брайля, за задумом авторів проекту, є посиланням на норму, згідно з якою на упаковці лікарського засобу обов’язково має бути інструкція для сліпих. Денне світло, що потрапляє всередину крізь отвори перфорації, створює в аптеці неповторне сяюче освітлення з яскравими сплесками веселих сонячних зайчиків.

Всередині двоповерхова Placebo Pharmacy дуже світла та легка. На першому поверсі розташований торговий зал, який за оригінальністю не поступається фасаду: центральною точкою зали є каси, від яких променями по колу розходяться стелажі з препаратами. Така організація простору дозволяє касиру бачити все, що відбувається у торговому залі. Переважну частина асортименту Placebo Pharmacy складають ОТС-засоби, лікувальна косметика, ортопедичні товари та спортивний одяг. Особливе місце тут посідають трави та органічні продукти, оскільки одна зі спеціалізацій аптеки – здоров’я матері та дитини.

На другому поверсі розташовані офіси адміністрації та кабінет лікаря, тут проводяться різноманітні семінари, присвячені питанням здоров’я.

Креативна аптека в Іспанії? Так!

Conde Lumiares, м. Аліканте, Іспанія

«Ця будівля непридатна для аптеки! – заволали архітектори, коли побачили старе, пошарпане, з різновисокими стелямита та ще й тьмяно освітлене приміщення, – Воно більше схоже на камеру для засуджених на смерть, ніж на місце з атмосферою, що зцілює».

Але очі бояться, а руки роблять. Найбільшою проблемою була нейтралізація надмірної висоти стель, щоб покупець в аптеці не почувався маленьким і незахищеним у цьому безмежному просторі. Цікавим рішенням стало створення підвісної системи циліндрів різної довжини – від 2 м до 4 м. Цей нетривіальний архітектурний прийом став родзинкою аптеки – 246 білосніжних циліндричних туб гронами звисають зі стелі. Втім, талановиті дизайнери не забули й про традиційний аптечний символ. Хрест Conde Lumiares являє собою сітку, утворену з дев’яти кіл, що сходяться у вигляді хреста. Ідея полягала в тому, щоб створити динамічний, мінімалістичний, але при цьому комунікативний образ. А графічною особливістю дизайну є поєднання відтінків сірого та пурпурного таким чином, щоб підкреслити контраст із чистою білизною стін та меблів.

Лаконічний креатив португальської аптеки

Farmacia Lordelo, м. Віла-Реал, Португалія

Футуристична двоповерхова аптека, яка з’явилася у маленькому португальському містечку п’ять років тому, є також і лабораторією, що, мабуть, і вплинуло на колір фасаду: він кіп’яно-білий. Овальна двоповерхова будівля повністю «вдягнена» в перфоровані алюмінієві панелі. Єдиним відкритим елементом, який пов’язує те, що знаходиться всередині будівлі, з тим, що залишається зовні, став головний вхід, через який можна потрапити до торгового залу.

Така лаконічність компенсується плавною формою самої споруди та потужними поверхнями, що відбивають світло. З настанням темряви будівля аптеки перетворюється до невпізнанності: її не можна не помітити завдяки зеленому хресту, що світиться, на білих стінах. Величезний логотип, що займає майже всю площу фасаду, додає життя в монохромний зовнішній вигляд конструкції.

Мінімалістичний креатив по-бельгійськи

Pharmacy M, м. Гент, Бельгія

Це одна з небагатьох аптек світу, яка взагалі не має вивіски. Функцію оповіщення потенційних відвідувачів про те, що тут розташована аптека, бере на себе гігантський хрест на чорних дверях. У робочі години він має насичений м’ятно-зелений відтінок, а коли аптека зачинена, будівля виглядає прозорою. Перший поверх споруди є вітриною зі скляними стінами, другий – викладено сірою цеглою. Власники аптеки вважають, що таке рішення наголошує на високій безпеці сучасних лікарських засобів.

Всередині інтер’єр нагадує атмосферу тихої бібліотеки: усі упаковки акуратними стосами лежать на простих дерев’яних стелажах. Аптека добре освітлена – як природним світлом, так і за допомогою спеціальної підсвітки. Цокольний поверх використовується в якості підсобного приміщення.

Шлях до майбутнього

Варто визнати, що інновації в інтер’єрах аптечних установ працюють на користь фармбізнесу. По-перше, такі аптеки привертають увагу, нагадують про роль ліків у нашому житті. По-друге, вони посилюють концепцію фармамаркетів, до яких приходять не лише з хворобою, а й за товарами для здорового способу життя. По-третє, зачаровані приголомшливим дизайном відвідувачі з цікавістю вивчатимуть деталі інтер’єру та відчуватимуть естетичне задоволення – це набагато приємніше, ніж міркувати про свої захворювання та ціни на ліки. Єдиний мінус – чим більш дивовижно виглядає аптека, тим дорожчою вона здається. Однак, впровадження нових ідей у нашу свідомість – процес неминучий, хоч і не завжди швидкий. І вже сьогодні в Україні є вдалі спроби створити креативні аптечні установи – вочевидь згодом світовий тренд приживеться й у нас. Адже сміливий досвід колег доводить, що аптека може бути не лише бізнесом та закладом охорони здоров’я. Аптека – це ще й мистецтво.

Також читайте, чим здивують аптеки Ірландії.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook