аптеки Ірландії

Аптеки Ірландії. Особливості національної фармації

Ірландія – мальовнича зелена країна і здається, що її мешканці мають бути відкритими та товариськими. До речі, найчастіше саме такими ми їх бачимо в кіно – веселунами з незмінною пінтою пива а руках. Однак насправді ірландці обережні та вкрай недовірливі – дається взнаки багатовікова історія боротьби з чужинцями. Навіть до власної медицини місцеве населення ставиться з певною пересторогою. Втім немає правил без винятків – ірландські фармацевти все ж зуміли здобути довіру нащадків суворих вікінгів.

Лікарі Ірландії – довіряти чи ні?

Причин для недовіри місцевим ескулапам у ірландців достатньо. Хоча система охорони здоров’я в цій країні вважається чи не найбільш логічною та функціональною в світі, однак до такої вельми позитивної характеристики майже завжди додають: «незважаючи на постійну критику громадян».

Самі ірландці пояснюють своє невдоволення дуже просто: вартість медичних послуг занадто висока, а якість – далека від ідеалу. Наприклад, на проведення діагностичних процедур доводиться чекати два, а то й три тижні. Невідкладна допомога теж не тішить – відомий випадок, коли 5-тижнева дівчинка з пухлиною кишківника чекала на операцію цілих чотири дні.

Але навіть якщо вдалося потрапити на прийом до лікаря, не факт, що консультація буде адекватною. Зазвичай це відбувається так: лікар слухає скарги пацієнта, потім вносить симптоми в пошукову систему і на підставі отриманих результатів пропонує діагноз. Така допомога багатьох відлякує, згодні?

Світова спільнота теж так вирішила, тому медичні послуги Ірландії поряд із литовськими довгий час очолювали списки найгірших у Європі.

Аптеки Ірландії – фармацевт замість лікаря?

Втім, коли людина хворіє, вона потребує лікування. Тож ірландці почали шукати порятунок від хвороб в аптеках. На щастя, фармацевтичний сектор Ірландії переживає розквіт: лікарські засоби складають третину ірландського експорту, фармація активно підтримується на рівні держави, а фахівці здобувають солідну освіту.

Чимало аптек Ірландії пропонують консультаційні послуги. Консультація фармацевта є своєрідним «генериком» візиту до сімейного лікаря, вона надається офіційно та абсолютно безкоштовно.

Люди приходять із запитанням «Що робити?», показують де болить і відразу отримують рекомендацію, які саме таблетки потрібно придбати. Однак існує одне «але»: аптекар може порадити засіб, але це не означає, що він його продасть. За ірландським законодавством для купівлі багатьох медикаментів потрібен рецепт лікаря. Щодо безрецептурної групи, то вона у вільному доступі всюди, від супермаркетів до парфумерних магазинів.

Виняток – лікувальна косметика, яка продається лише в аптеках та передбачає докладну консультацію спеціаліста та тестування на стенді або вдома за допомогою пробників. Цікаво, але політика в цьому сегменті в Ірландії та України абсолютно протилежна: якщо в наших аптеках часто пропонують товари, які можна знайти в сусідньому магазині, то в ірландських аптечних закладах не зустрінеш мас-маркету, тільки елітні серії.

Ірландські приватні марки – це взагалі окрема історія. Великі мережі (до прикладу, Boots) тут пропонують безліч супутніх товарів власного виробництва, і серед них є запатентовані винаходи, яких не купиш в жодній іншій країні світу. До того ж, за ефективністю та зручністю ірландські аптечні продукти часто перевершують світові бренди.

В Ірландії поширені спеціалізовані «медові» магазини, в яких продаються продукти бджолярства та все, що має хоча б віддалене відношення до меду: креми з маточним молочком, медове мило, гелі, цукерки тощо. Асортимент самого меду вражає – від традиційного ірландського верескового до липового, вільхового, морквяного, акацієвого. І більшу частину наявних тут видів не зустрінеш навіть на ярмарку!

Реімбурсація по-ірландськи

Хоча Ірландія відома не лише своїми прекрасними замками, а й найвищими в Європі аптечними націнками (33%), витрати на лікарські засоби часто покриваються за спеціальною схемою оплати ліків (Drugs Payment Scheme – DPS). Згідно з нею сума, яку пацієнт може витрачати на рецептурні препарати з власної кишені, не повинна перевищувати 90 євро на місяць. Інші витрати покриваються за рахунок держави. Щоб скористатися DPS, необхідно отримати спеціальну картку. Бланк заяви на її отримання можна взяти у будь-якій аптеці. Право на таку послугу не залежить від рівня доходу людини і надається окремо від схеми медичних карток (Medical Card). Щоб користуватися схемою DPS, бажано протягом місяця купувати ліки в одній аптеці, інакше уникнути переплат буде складно.

Пацієнтам, які страждають на хронічні захворювання, видається спеціальна книжка. Її власник має право безкоштовно отримувати всі препарати та медичні вироби, які необхідні для лікування його захворювання..

Незважаючи на всі ці заходи, доступність лікарських засобів для простого ірландця викликає деякі сумніви. Показовий випадок: коли у 2011 році фітопрепарати, які не пройшли ліцензування, вилучили з продажу, здійнялася хвиля протестів серед громадян з низьким рівнем доходів, для яких такі засоби були найбільш доступним лікуванням. Але влада наполягла на важливості якості, і БАДи, які потрапили до «чорного списку», до аптек не повернули.

Аптеки Ірландії – дистанція важлива!

В Ірландії функціонують понад 1500 аптек, чверть з них – мережеві, близько 900 – приватні. Зазвичай, ірландські аптеки розпочинають свою роботу з 9.00, а закінчують о 17.00, при цьому майже ніхто не працює у неділю та святкові дні. Ірландія – католицька країна ,тож до релігійних свят тут ставляться серйозно. Особливо до Дня Святого Патрика, коли навіть дуже хворі воліють лікуватися переважно місцевим пивом.

Діяльность ірландських фармацевтів та аптек регулює Фармацевтичне товариство Ірландії (PSI), створене відповідно до Закону «Про фармацію» 2007 року. Цей орган також контролює підготовку кадрів для фармацевтичного сектору країни та стежить і за тим, щоб було дотримано кількість аптек, закріплену на законодавчому рівні.

Так, у великих містах на аптеку має припадати не менше 4 тис. осіб, у невеликих населених пунктах – не менше 2,5 тис. Фіксованою є і відстань між аптеками: не менше 250 м у місті та 5 км у сільській місцевості.

До складу керівної ради PSI входять як члени, обрані самим суспільством, так і призначені міністром охорони здоров’я представники різних верств населення. PSI здійснює обов’язкову реєстрацію практикуючих фармацевтів та діючих аптек. Інспектори Фармацевтичного товариства за необхідності проводять перевірки аптек на предмет виявлення порушень у сфері обороту лікарських засобів. До речі, PSI видає офіційний журнал.

Ірландські ліки та гумор

У ірландських препаратів іноді бувають несподівані назви.

В аптеці можна зустріти ментоловий спрей від нежитю «Друг гнусавих» або проносне «Нічна фея». До речі, багато ліків тут поділяють на засоби нічного та денного прийому.

Стриманий бунт

Контроль за аптеками в Ірландії настільки суворий, що майже єдиним реальним способом потрапити до цього бізнесу є купівля вже існуючої аптеки. Саме таким шляхом найчастіше йдуть місцеві підприємці.

На відміну від інших країн, де аптекою може володіти лише людина з фармацевтичною освітою, тут таких вимог немає. Власником може стати будь-хто, головне, щоб аптекою керував фармацевт.

Щодо кількості працівників у цій сфері, то у 1200 ірландських аптеках працює по два і більше фахівців. Середня зарплата кваліфікованого ірландського фармацевта, в залежності від умов роботи, місця та досвіду варіює від 25 500 EUR до 73 000 EUR на рік.

Країна вічної боротьби за свободу, Ірландія навіть у фармації зберігає свою самобутність. Адже високий рівень довіри до аптекарів тут – це протест проти гріхів місцевої медицини, а вибір на користь трав – вимога доступних ліків.

Українські біженці в Ірландії

Однак бунтарський дух не заважає Ірландії залишатися цивілізованою європейською державою. І як цивілізована держава, вона опікується долею українських біженців. За даними ООН, в Ірландії зареєстровано 56 тисяч наших втікачів від війни. Українці в Ірландії отримують статус Тимчасового захисту та Персональний номер державної служби (PPSN). Дозвіл на Тимчасовий захист дозволяє проживати в Ірландії протягом 1 року, після чого дозвіл може бути продовжений. Люди, яким надано Тимчасовий захист та PPSN, мають доступ до різних прав та можливостей:

  • Працевлаштування та підприємництва;
  • Житла або допомоги в отриманні житла;
  • Навчання в школі (для українських дітей уряд Ірландії виділив близько 25 000 місць в школах);
  • Навчання в університетах ( з вересня 2022 року для українських студентів передбачена стипендія – 6115 євро на рік, виплати щомісячні);
  • Медичного обслуговування.

Біженці з України можуть отримувати ті ж медичні послуги, що й громадяни Ірландії: доступ до лікарів загальної практики, стаціонарну або невідкладну допомогу, а також доступ до послуг з охорони здоров’я дітей, психічного здоров’я, інвалідності, догляду за вагітними, літніми людьми. Для отримання безкоштовних медичних послуг та ліків за ірландською схемою компенсації потрібно оформити медичну картку.

Гарна новина для українців – на засіданні 17 серпня уряд Ірландії затвердив нову програму допомоги українським біженцям – Post Leaving Certificate Courses, що передбачає безкоштовне навчання на курсах з різних дисциплін: сільське господарство, лісове господарство, рибальство, ветеринарна освіта тощо. Біженці з України намагаються активно брати участь в житті Ірландії, тому уряд вирішив надати їм можливість отримати освіту та в подальшому роботу. Втім, українцям доведеться вивчити або вдосконалити свою англійську – без знання державної мови жити в Ірландії складно. Але, на щастя, безкоштовних курсів англійської в Ірландії достатньо, варто лише звернутися до волонтерів і вони допоможуть знайти найближчі. Можливо, не такі вони вже й замкнені, мешканці країни віскі, в’язаних светрів, запальних танців та неймовірних фармацевтів?

Також читайте, чим здивують аптеки карибського краю.

Джерела:
1. The Pharmaceutical Society of Ireland
2. www.irishhealth.com
3. Impact of pharmacy deregulation and regulation in European countries
4. https://mc.today/uk/ukrayintsi-v-irlandiyi-povna-instruktsiya-dlya-pereselentsiv/

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook