аптеки Чорногорії

Аптеки Чорногорії з огляду на місцеві особливості

Якщо в країні лише 53 аптеки, говорити про наявність фармацевтичного ринку навіть якось незручно. З іншого боку, великі проекти розпочинаються з маленьких моделей, до прикладу таких, як фармація сонячної Чорногорії.

Фармринок Чорногорії: імпорт без фальсифікату

Незважаючи на більш ніж скромні розміри, фармацевтичний ринок Монтенегро  доволі строкатий. В країні є навіть власні виробники лікарських засобів. Найбільший з них – компанія Hemomont, чиї потужності розташовані в столиці країни, Підгориці – входить до складу сербського концерну Hemofarm. Втім, продукція місцевого фармзаводу складає незначну частку загального обсягу фармринку Чорногорії – лише 1,38%. В країні переважає імпорт, його обсяг становить понад 52 млн. євро на рік.  Здебільшого, лікарські засоби закуповують у:

  • Німеччині,
  • Франції,
  • Словенії,
  • Сербії,
  • Індії,
  • інших країнах із розвиненим фармацевтичним виробництвом.

Максимальну увагу при цьому приділяють якості продукції, тому відсутність фальсифікату – це те, чим має привід пишатися фармація Чорногорії.

аптеки Чорногорії

Аптеки Чорногорії,  для туристів і «для своїх»

Півсотні аптек у державі, яку через невеликий розмір навіть на карті складно позначити, – це цілком достатньо. За оцінкою чисельності населення та демографічних показників за 2021 рік у Монтенегро проживає понад 619 тис. осіб. Відповідно, одна аптека обслуговує близько 12 тис. відвідувачів – показник, подібний до Данії та інших розвинених країн.

В Чорногорії працюють як державні так і приватні аптечні установи. Але більш коректним був би поділ аптек за принципом «для туристів» та «для місцевих». У туристичних закладах асортимент ширший, а ціни вищі, ніж у точках «для своїх». Серед супутніх товарів в таких аптеках можна натрапити на пляжне взуття, дитячі іграшки та ароматичні свічки. Особливим різновидом туристичної аптеки є так звана «більна апотека» або магазин природних оздоровчих засобів. Тут продаються дієтичні добавки, пророщені злаки, трав’яні збори та косметика на основі натуральних природних компонентів:

  • оливкової олії,
  • морських водоростей,
  • косметичної глини,
  • меду,
  • березового дьогтю тощо.

Аптеки Чорногорії: кілька слів про місцеву реімбурсацію

Однак, крім цікавинок, розрахованих на туриста, приватним аптекам притаманна ще одна особливість – укомплектований асортимент. Це докорінно відрізняє їх від державних «колег», де фармацевтам доволі часто доводиться промовляти: «Вибачте, немає».

Справа в тім, що в країні діє система реімбурсації: до 50% вартості лікарських засобів відшкодовує держава. Щорічно поверненню підлягають близько 13,6 млн. євро витрат на ліки – діти віком до 5 років, вагітні жінки та пенсіонери отримують рецептурні засоби безкоштовно. Звісно, це відбувається в державних аптеках – на приватні установи не поширюється обов’язок відпускати товари безкоштовно.

Втім, система побудована таким чином, що пацієнт нерідко змушений звертатися до приватної аптеки, де всі препарати відпускаються за повну вартість. Така ситуація зумовлена способом контролю за цінами на лікарські засоби.

Максимальні націнки на фармацевтичну продукцію Чорногорії контролюються державою. Замість того, щоб домовлятися з державними організаціями про вартість, лікарські засоби закуповують на публічних тендерах, внаслідок чого ціни в чорногорських аптеках суттєво нижчі (подекуди до 30%), ніж у Євросоюзі в середньому. Якщо вартість засобу у виробника менша за 32% від середньої вартості в референтних країнах, для нього встановлюють ціну з коефіцієнтом 1,2. При цьому держава відшкодовує (з бюджету або з коштів Фонду обов’язкового медичного страхування) вартість препаратів лише тим компаніям, які перемогли в тендері.

Завдяки такій системі майже всі лікарські засоби надходять до аптек просто від виробника, минаючи посередників. Ось тільки коло препаратів, які можна придбати зі знижкою, постійно звужується. Натомість у приватних аптеках ціни не регулюються; ПДВ на лікарські засоби в Чорногорії становить 7%.

Щодо доходів чорногорських аптек, то прибуток корелює зі станом усього європейського ринку. Так, за даними останнього аудиту фінансового стану фармацевтичного сектора Чорногорії, чистий прибуток від продажу всього аптечного асортименту становить близько 5,3 млн. євро на рік.

аптеки Чорногорії

Хенд мейд в аптеках Монтенегро

Найбільш поширені причини звернення до чорногорської аптеки – це сонячний опік та різні види алергії на сонце.

У деяких «більних апотеках» пропонують пробники – хенд мейд кремів, фармацевти навіть готові прийняти замовлення на виготовлення будь-якого косметичного засобу, туалетної води чи парфумів. На стіні кожної «апотеки» висить стенд із сертифікатами та грамотами.

Фармацевт у Чорногогії – лікар, психолог, член сім’ї

Загалом у фармацевтичній галузі Чорногорії задіяно 344 фармацевти, з них 102 – аптечні працівники. З огляду на кількість аптек – це чимало. Однак фактично Чорногорія відчуває гостру нестачу кваліфікованого фармперсоналу.  Дивуватися не варто, адже середня зарплата аптекаря становить лише 500 євро. Для держави, де щомісячні витрати на лікарські засоби перевищують 100 євро на одного члена сім’ї, це більш ніж скромний заробіток.  До того ж, фармацевт отримує диплом лише після п’яти років навчання, а надалі, вже під час роботи, зобов’язаний регулярно відвідувати курси підвищення кваліфікації.  Тому останнім часом, через нестачу працівників першого столу до аптек беруть навіть студентів, які встигли пройти клінічну практику протягом року.

Незважаючи на поточні проблеми, чорногорські аптеки відомі високою якістю обслуговування. Фармацевт у Монтенегро – це дещо середнє між сімейним лікарем та психотерапевтом. І цілком нормально, коли він розпитує відвідувача про самопочуття, про життя та враження від відпочинку, уважно слухає всі відповіді, а потім пропонує необхідні препарати та докладно розповідає про кожен. Для чорногорців така поведінка фармацевта є традиційною, адже в цій країні фахівець, що відпускає лікарські засоби – майже член сім’ї. І концепція «сімейний провізор», до якої у великих країнах маркетологи дійшли лише нещодавно, з успіхом реалізується тут протягом трьох століть. Особистий фармацевт, як кохання всього життя – раз і назавжди.

фармацевт у Чорногорії

Аптеки Чорногорії: погляд у майбутнє

Як і більшість туристичних країн, Чорногорія імпортозалежна, а її внесок у світову фарму доволі скромний. Однак це не заважає аптекам дотримуватися суворих правил і поєднувати у своїй роботі сімейні традиції та високу якість. Мабуть, невеликий обсяг ринку йде на користь справі. Адже коли аптек небагато, кожну добре видно і доводиться вести бізнес прозоро, наче за склом. Заплутана система відшкодування витрат на ліки, звичайно, залишає дивний присмак, втім можливість вибору тішить. Так, чорногорські приватні аптеки не обмежені  жорсткими ціновими рамками, що сприяє розвитку ринку та підвищенню його інвестиційної привабливості. А з огляду на те, що потік туристів до маленького адріатичного раю з кожним роком зростає, можна очікувати на подальший успішний розвиток аптечного бізнесу. А разом із ним – на новий рівень сервісу та маркетингових технологій. Отже, попереду на Чорногорію чекають нові цікаві проекти, що можуть стати цінним досвідом для інших держав.

аптеки Чорногорії

Українські втікачі від війни в Чорногорії: коротка довідка

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Чорногорія надає українцям тимчасовий захист, який подовжено до11.03.2024 року. Державною програмою тимчасового захисту передбачена низка прав, гарантій та можливостей:

  • охорона здоров’я (безоплатна медицина в державних установах);
  • початкова та середня освіта (лише школа, не поширюється на дитячі садки);
  • робота;
  • возз’єднання родини;
  • право подати заяву про міжнародний захист

Згідно зі статистикою ООН Чорногорія надала статус тимчасового захисту 8,3 тисячам українців.

Пропонуємо вам дізнатись, чим здивують аптеки Албанії.

Джерела:
  • who.int;
  • researchandmarkets.com;
  • Official Journal of Montenegro.
Повний перелік літератури перебуває у редакції.

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook