новорічні акції

Шеф-кухар у новорічній аптеці

Між аптечною справою та кулінарною грань тонка. І там, і там потрібні точність дозування, знання про те, як взаємодіють інгредієнти, терпіння та цікавість. А головне – пристрасть до експериментів. Не дивно, що іноді фармацевтів злегка «заносило» не у свою сферу. З експериментів зі ступкою та пестиком народилися різдвяний марципан, Coca-Cola та італійський «аптекарський хліб». Сьогодні «екстемпоральні» рецепти солодощів уже не такі актуальні – можливо, тому що виготовлення лікарських засобів майже цілком переїхало на заводи, і для чаклунства з ароматними складовими в аптечного працівника залишилося небагато місця. Але професійна генетична пам’ять жива. Чим ще пояснити факт, що сучасні фармацевти по всьому світу пригощають клієнтів солодощами, поступово перетворюючи це на тренд?

Ірландія: рецепт на радість

У розпал пандемії багатьом аптекам довелося відмовитися від святкових акцій і, що ще гірше, від вікових традицій. Наприклад, в ірландських аптеках звичайна практика – виставляти цукерниці напередодні Різдва та пригощати своїх клієнтів солодощами. Але соціальна дистанція, санітарні заходи, маски в ковідну епоху унеможливили знайомий формат. Для аптеки Crosshaven у місті Корк (Ірландія) це не стало приводом позбавити відвідувачів свята. Вони знайшли кумедний вихід, як безпечно пригостити людей: упакували шоколадні цукерки відомого бренду по чотири штуки в поліетиленові пакетики, в яких зазвичай видають покупцям ліки. На наклейку нанесли жартівливу рекомендацію: «Приймайте тричі на день із чашкою чаю. Веселого Різдва від усіх в аптеці Crosshaven».

солодкі подарунки для клієнтів аптек

Реакція клієнтів. Покупці були зворушені цим жестом. Багато хто навіть зателефонував, прийшовши додому, аби висловити свої слова подяки.

Але що важливіше для самої аптеки: люди активно ділилися фото та відео про цю акцію в соцмережах, за лічені дні зробивши аптеку Crosshaven найпопулярнішою у світі. Наприклад, користувач Кейра Гілечі поділилася фотографією з цукерками в Твіттері з підписом: «Моїй тітці щойно дали їх у місцевій аптеці, і, чесно кажучи, це ще одна причина, через яку мені потрібно переїхати до Корку». Цей пост набрав майже 30 тисяч лайків лише за 12 годин. Наступного дня його вже встигли оцінити понад 60,5 тисячі фоловерів. І далі – за наростаючою.

Милий жест явно зачепив серця людей. Користувачі соцмереж активно ділилися фотографією та залишали під нею хвалебні коментарі, а сама аптека щодня отримувала десятки дзвінків, зокрема і з інших країн світу. Люди телефонували просто для того, аби сказати, як їм сподобалася ідея солодких рецептів.

Чому це працює? Упродовж останніх двох років на нас звалилося забагато негативу. І з часом він не зменшується, хоча напруга поступово спадає – адже ми не можемо перебувати у стані гострого стресу вічно. Ось тут і полягає розгадка успіху ірландської аптечної акції. Коли звідусіль надходять повідомлення про нові штами вірусу, локдауни, обмеження, червоні зони, психіка не витримує. Їй потрібно щось хороше, аби переключитися. Просто побути у святі, з’їсти цукерок із чаєм та посміхнутися з милого напису. Крім того, коли ситуація з охороною здоров’я забарвлена в чорні тони, і аптеки як частина системи також, це чудовий спосіб домалювати паличку до знаку мінус і перетворити її на плюс. Внести ноту позитиву та заявити людям: «Ми з вами. Ми також втомилися від негативу. Давайте знаходити маленькі радощі навколо себе і просто відзначати Новий рік та Різдво».

Іспанія: новорічні пігулки для щастя

Ще один схожий спосіб сформувати новорічний настрій вигадали іспанці. Щоправда, тут не аптека грає у магазин солодощів, а навпаки. Happy Pills у Барселоні ретельно закамуфльований під аптеку. На вході висить аптечна вивіска зі звичним медичним (щоправда, рожевим) хрестом, усередині – «фармацевти» у білих халатах та шапочках, довгий аптечний коридор зі звичайними полицями, де розставлені «препарати». Під час зустрічі «фахівець» висловлює готовність проконсультувати відвідувача та вручає пінцет, коробочку і флакончик. Однак у результаті консультації з’ясовується, що наповнювати ємності можна за власним бажанням. А «ліки», що тут пропонують, здатні вилікувати від будь-якої недуги чарівним способом – адже вони не усувають хвороби, а приносять задоволення і щастя.

таблетки щастя

Вибирати, до речі, можна не тільки за назвами, але й орієнтуючись на улюблений смак, запах чи колір. Назви говорять самі за себе: «від дощових днів», «від нещасного кохання», «від жадібності», «для веселощів», «від шкідливості», «від понеділків», «проти нестерпної легкості буття».

Як «активні компоненти» – жувальний мармелад, льодяники, шоколадки, лакричні цукерки, карамель, жувальний зефір та інші «пігулки» й «вітаміни».

аптека з солодощами

В аптеці величезна кількість рецептів на всі випадки життя – списки хвороб і панацей висять на стінах. Саме тут вказано й дозування та способи застосування «препаратів»: жування із задоволенням, ковтання з посмішкою, неквапливе розсмоктування під язиком тощо. За словами «провізорів», усе це залишено на розсуд «пацієнта».

Після вибору пігулок «провізор» наклеїть на коробочку або флакон етикетку з рожевим хрестом і назвою, а потім суворо попередить, щоб відвідувач не забував про комплаєнтність і для повного одужання регулярно вживав «ліки».

Реакція клієнтів. Ніхто не очікував, що жартівлива аптека Happy Pills вибухне таким споживчим попитом. За «ліками» щодня вибудовується черга, сьогодні це один із найпопулярніших магазинів солодощів у Барселоні.

Чому це працює? Тут ми бачимо зворотну ситуацію, але ефект той самий – успіх. Розгадка криється в подачі та слогані: «Ліки не від хвороб, а для задоволення». Тренд той самий, хоч і перевернутий: люди втомилися від чорних тонів. За всіх часів знизити градус стресу допомагав театр. Зокрема, середньовічний вертеп, у якому висміювалися політики, королі, вороги тощо. Посміятися з того, що викликає страх (у цьому випадку це хвороба), – зашито в нас на підкірці. І коли нам пропонують задовольнити цю потребу таким ось нешкідливим способом, людина знаходить вихід емоціям, що накопичилися. І знову приходить туди, де їй було добре. Звичайно, це не привід для аптеки перепрофілюватися в кондитерський цех, але ідею «підсолодити пігулку» можна взяти на замітку. В Україні, до речі, такі «ліки» давно є «фішкою» мережі одеських аптек. Щоправда, без мармеладок, жувального зефіру та жартівливих рекомендацій. Тож місце для маневру залишилося.

Екстемпоральний соус

Який соус на основі цибулі, часнику, імбиру, пекучого перцю, гвоздики, гірчиці, карі, кориці, кардамону та тамаринду слугував у давнину засобом від… метеоризму? У Греції та Іспанії їм заправляли салати, в Китаї він конкурує з класичним соєвим соусом і є найпопулярнішим маринадом. У Канаді та Центральній Америці його подають з бобами, а у США додають до м’ясних страв та знаменитих гамбургерів. Цей соус ідеально підходить до м’яса, риби та овочів. Кажуть, він присутній навіть у раціоні ченців Тибету. Його батьківщина Вустершир, Англія. Здогадалися?

Звісно, йдеться про знаменитий вустерширський соус. Насправді існує багато його рецептів, і ніхто точно не знає, які інгредієнти входять до класичного складу. Мабуть, достеменно відомо це було аптекарям із Вустершира – Джону Леа та Вільяму Перрінсу, яким губернатор Бенгалії лорд Маркес Сендіса доручив відтворити привезений 1837 року з Індії рецепт екзотичної заправки. Доручив він це не кухарям, а фармацевтам, тому що був упевнений: лише в аптеці буде дотримано точних пропорцій.

Аптекарі зробили все як в аптеці. Але чи в бенгальському кліматі смак соусу звучав інакше, чи в рецепт пряного зілля вкралася помилка, проте результат лорду не сподобався і він відмовився забирати своє замовлення. Леа і Перрінс настільки засмутилися, що навіть забули про пляшки з невдалою сумішшю, поставлені на зберігання у підвальні приміщення. І лише багато років по тому, під час чергової ревізії, штангласи розкрили і здивувалися: смак соусу, найімовірніше завдяки ферментації, був чарівним. Благо і рецепт лорда зберігся, за яким пізніше налагодили випуск кулінарного шедевра під маркою Lea & Perrins. І поступово всі забули, що вустерширський соус, між іншим, чудово справляється із симптомами метеоризму.

Вустерширський соус

Україна: кондитерська аптека

Так, у нашій країні тренд теж обжився. Зокрема, кондитерська аптека Іонових «Під золотою зіркою» у Львові випускає свою продукцію зі слоганом: «Смачне лікує!» На вітрині лежать м’ясні, рибні, овочеві пироги, киші, кекси, булочки та солодощі. Родзинкою аптеки Іонових є лінійка лікерів власного виробництва, виготовлених за рецептами фабрики Міколяшів, цілющий кагор та лікувальний глінтвейн.

Кондитерська розташовується на місці старовинної аптеки, де у 1853 році була винайдена перша у світі гасова лампа. Відвідувачам кондитерської можуть провести екскурсію музеєм, де зберігаються цінні експонати – відреставровані меблі, автентичні гасові лампи та оригінальні постери лікерів Миколяша та Галицької крайової виставки 1894 року.

незвична аптека у Львові

Реакція клієнтів. Заклад є доволі популярним, особливо серед гостей міста.

Чому це працює? Приємні емоції, на яких фокусується увага відвідувачів, довіра до старовинних рецептів фармацевтів у сумі дають прихильну реакцію.

Цікаво, що використовувати аптеку для просування кулінарії починають дедалі більше. Аптека – бренд довіри. Адже їй люди дозволяють подбати про найцінніше – своє здоров’я. А ще аптека асоціюється з давнім знанням, з якісними солодощами та напоями. Це не означає, що потрібно відкривати в торговому залі кіоск із гарячими пиріжками. Але можна використовувати тренд під час створення власних торгових марок. До речі, ця тенденція активно реалізується мережею харківських аптек, яка продає аптечне морозиво та кисневі коктейлі. У такий спосіб мережа залучила цільову аудиторію – мам із дітьми.

***

Звісно, кулінарні експерименти не завжди доречні і не в кожній аптеці. Але напередодні новорічних свят настає найкращий час для подібних акцій – досвід ірландців це довів. У будь-якому разі настав час нестандартних рішень, адже саме вони дозволяють потрапити до рекомендацій соцмереж, які останнім часом відіграють роль і «сарафанного радіо», і ТВ-реклами. Головне, вибираючи для себе нове рішення, враховувати актуальні тренди.

Рецепт! Bethmaennchen – різдвяне печиво із секретним інгредієнтом

В одній з аптек Франкфурта (Німеччина) народився рецепт чудового печива – смачної різдвяної випічки у вигляді маленьких мигдалево-марципанових кульок.

печиво з марципаном

«Секретний» інгредієнт тут – рожева вода. У Німеччині її можна купити (і це логічно) в аптеці, а в наших умовах не завжди легко знайти, тому можна замінити кількома краплями ванільного або мигдального екстракту. Або ж наслідувати приклад колег і виготовити рожеву воду самостійно: для цього візьміть 3 жмені пелюсток ароматної чайної троянди і залийте їх 5-6 склянками води. Поставте на маленький вогонь, дайте закипіти і варіть, поки вода не випарується наполовину. Потім процідіть рідину через сито – рожева вода готова.

Нам потрібно:

  • Марципан – 250 г
  • Цукрова пудра – 80 г
  • Мигдаль – 120 г
  • Яйце – 1 шт.
  • Рожева вода – 3-4 ст. л.
  • Вода – 1 ст. л.
  • Вершкове масло за смаком.

Готуємо:

1. Візьміть приблизно половину цільного мигдалю (60 г), помістіть його в каструлю, залийте водою і доведіть до кипіння. Потім остудіть і очистіть мигдаль від шкірки і розріжте кожен мигдалик навпіл гострим ножем.

2. Замісіть тісто з марципанів, цукрової пудри та яєчного білка. Другу половину мигдалю підсушіть, очистіть і подрібніть у блендері. Додайте цей мигдаль у тісто разом із борошном та рожевою водою. Перемішайте до однорідності, якщо маса вийде занадто липкою, додайте ще трохи борошна. Замісіть тісто, загорніть його в поліетиленову плівку і відправте в холодильник на 1 годину.

3. Дістаньте тісто і, відщипуючи від нього невеликі шматочки, сформуйте печиво, надавши виробам округлої форми (діаметром 2-3 см). Викладайте їх на деко, вистелене пергаментом і змащене вершковим маслом. На кожну «кульку» помістіть вертикально по 2-3 мигдальні половинки, обережно притисніть.

4. Збийте жовток з невеликою кількістю води та змастіть кожне печиво. Випікайте в розігрітій духовці за температури 180 градусів приблизно 15-20 хвилин.
Смачного!

Раніше ми писали, як підготувати аптеку до свят.

Джерела:
https://www.echolive.ie/corknews/arid-40195536.html
https://twitter.com/gilleechi/status/1341101270011146240
https://apothecary-restaurant.virtual.ua/ru/


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook