Тестування на коронавірус є однією з умов для стримування пандемії. Що більше робиться тестувань, то ефективнішою є протидія поширенню вірусу. Людина, яка дізналася про інфікування, щонайменше ізолюється вдома та попередить про свій стан усіх, з ким контактувала. Суттєвою проблемою сьогодення є необхідність відвідування медичних закладів для діагностики, де, звісно, є ризик підхопити інфекцію. Змінити ситуацію можуть експрес-тести на ковід, якими можна скористатися навіть удома.
Михайло Хецуріані, біохімік, молекулярний біолог, аспірант інституту фізіології імені О.О.Богомольця
РНК, антитіла та антигени – сліди, за якими знаходять вірус
Аби діагностувати вірусну інфекцію, зовсім не обов’язково виділяти з пацієнта сам вірус та роздивлятися його «під лупою», використовуючи для цього сучасні засоби візуалізації мікроорганізмів. По-перше, це не зручно, а по-друге, – дуже дорого. За умов пандемії, коли щодня необхідно робити десятки і сотні тисяч тестів, потрібні більш прості та дешеві способи, і такі є.
Сьогодні визначити вірус можна за окремими специфічними компонентами. Так само, як яблуко може рости лише на яблуні, певні білкові та геномні фрагменти можуть бути лише в певного вірусу (у цьому випадку – коронавірусу SARS-CoV-2). Наявність цих фрагментів у конкретної людини покаже, чи хворіє пацієнт зараз або він нещодавно чи вже давно перехворів. Розглянемо ці методи докладніше.
• Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Цей метод дозволяє визначити наявність вірусної РНК в організмі пацієнта. У такому випадку вважається, що людина зараз інфікована вірусом.
• Аналізи на антитіла. У відповідь на вірусну інфекцію в організмі людини виробляються антитіла – специфічні білкові компоненти, які здатні нейтралізувати вірусні частинки. Є різні типи таких антитіл, але для діагностики визначають імуноглобуліни М (вказує на нещодавній перебіг захворювання) та імуноглобуліни G (які з’являються через декілька місяців після хвороби) [1].
• Аналізи на антигени. Найбільш швидкими та зручними сьогодні є аналізи на антигени. Це специфічні білкові компоненти вірусу, які для організму є чужорідними. Саме у відповідь на антиген імунні клітини виробляють антитіла, які зв’язуються з антигенами і таким чином нейтралізують вірус.
Аналізи на антигени є найбільш швидкими. Їх сьогодні використовують для експрес-тестування COVID-19. Саме про такі тести ми і поговоримо далі.
Що таке експрес-тести на коронавірус?
Експрес-тести – це компактні системи для швидкої діагностики, якими можна скористатися не тільки в медичному закладі. Сьогодні такі тести активно використовують на вокзалах, в аеропортах та інших місцях великого скупчення людей. Деякими з них також можна скористатися і вдома. Особливість швидких тестів у тому, що результат стає відомим вже за 15-30 хвилин (щось на зразок тесту на вагітність).
У чому переваги експрес-тестування
Експрес-тести на ковід мають низку переваг, що робить їх використання доцільним. Розглянемо їх докладніше.
Швидкий результат
Це основна перевага такого тесту. Ви отримуєте результат уже за 15-30 хвилин, а не наступного дня, як з іншими видами діагностики на ковід.
Швидкість отримання результату виправдана в низці ситуацій. Наприклад, вам потрібно відвідати ваших родичів (особливо, якщо це літні люди, і в них більша вірогідність тяжкого перебігу хвороби). Ви можете скористатися експрес-тестом перед візитом, аби бути спокійним у тому, що не наражаєте своїх близьких на небезпеку.
Швидкі тести також активно використовуються під час хвиль зараження на вокзалах, в аеропортах, торгових центрах тощо.
Легкі у користуванні
Сучасні експрес-тести дуже легкі у користуванні. Вони доволі портативні. Найчастіше мають вигляд тест-ручок. Їх зручно брати із собою.
До тесту виробник надає докладну інструкцію, як правильно ним користуватися. Це доволі прості процедури, з якими впорається кожен.
Не потребують спеціальних умов
Якщо ПЛР-тести і тести на антитіла потребують високотехнологічного устаткування, то експрес-тести – ні. Ви можете скористатися ними вдома, під час подорожі та в будь-якому іншому місці.
Прийнятна ціна
Експрес-тести дешевші за традиційні дослідження методом ПЛР-аналізу чи виявлення антитіл до коронавірусу.
У чому недоліки експрес-тестів?
Попри наявність численних переваг, експрес-тест на коронавірус має вагомий недолік – точність результатів. Виробники, як правило, говорять про високу точність отриманих результатів на рівні 85-95 %. Проте на практиці точність таких тестів не перевищує 70-75 %, що також, насправді, доволі непогано.
Саме через порівняно невисоку точність експрес-тест на антиген наразі не використовують для постановки діагнозу. Це означає, що якщо у вас позитивний результат експрес-тесту, то його потрібно ще підтвердити ПЛР-аналізом.
Експрес-тест чи ПЛР: що краще?
Точність ПЛР-аналізу вища, ніж експрес-тестів. Проте ПЛР – доволі незручний вид діагностики, який не дозволяє отримати швидкий результат. Саме тому порівнювати ці види діагностики не зовсім коректно. Експрес-тести підійдуть для скринінгу на ковід, у той час як для постановки діагнозу потрібно буде зробити ПЛР-аналіз.
Що робити, якщо результат тесту позитивний?
Якщо результат експрес-тесту позитивний, то з великою ймовірністю у вас ковід. Але це ще не остаточний діагноз. У такому випадку варто зв’язатися із сімейним лікарем та повідомити йому про результат. Лікар порадить або зробити повторний тест, або пройти ПЛР-аналіз.
Чи зупинять експрес-тести пандемію?
Коротка відповідь – ні. Але це один з вагомих чинників, які пришвидшують завершення пандемії. Зупинити епідемію можна і потрібно низкою заходів – вакцинацією, тестуваннями, а також дотриманням дистанції і масковим режимом.
Раніше ми писали, що відомо про штам Дельта та чим він небезпечний.
- Abbasi J. The Promise and Peril of Antibody Testing for COVID-19. JAMA. 2020;323(19):1881–1883. doi:10.1001/jama.2020.6170.