Аптеки на Мальдивах: які вони?

Коли уявляєш, як може виглядати аптека цієї острівної країни, перед очима постає споруда на кшталт намету з пальмового листя, де фармацевт, щохвилини обтираючи лоба хустинкою, відчайдушно закликає неіснуючих відвідувачів і періодично нервово перевіряє, чи не надто нагрілося на сонці відро з водою, в якому зберігаються пляшечки з ліками (а де ж під пальмою взяти холодильник?). Скепсис у цьому випадку доречний: на островах, де відсутнє постійне населення, аптек практично немає. Натомість там, де вони мешкають, цілком реально купити препарат у звичному для українця форматі. Хоча на Мальдивах аптеки зустрічаються настільки рідко, що їх можна віднести до місцевих пам’яток.

Однак існують деякі підказки щодо пошуку аптеки в країні тисячі островів. Так, знайти аптеку можна в будь-якому з 22 мальдивських госпіталів – усі госпітальні аптеки без проблем обслуговують і населення. А от роздрібні аптеки на Мальдивах ховаються від сторонніх очей дуже ретельно. Зазвичай вони не мають вивіски із зеленим хрестом або традиційного напису «Pharmacia». Втім у країні зараз працюють близько 200 аптек, 79 з них розташовані в місцевій столиці, Мале, населення якої нараховує близько 100 тис. мешканців. Інші аптеки розкидані островами.

Современная аптека на Мальдивах

Аптека на Мальдивах – проект та ймовірна реальність

До складу Мальдів входять 1192 маленькі коралові острови, які утворюють 20 атолів. Багато дрібних островів безлюдні. Ще частина заселена людьми, але не настільки, щоб мало сенс відкривати там аптеку.

До останнього часу острови з населенням до тисячі осіб забезпечувалися всіма необхідними препаратами безкоштовно, і це робили соціальні працівники. Але віднедавна у країні діє програма «Схема громадських аптек», за якою в кожному населеному пункті, незалежно від його розмірів, буде відкрито хоча б одну аптеку. При цьому держава надає з бюджету початковий капітал у розмірі 50 тис. руфій (близько $3250) для відкриття аптеки та виплачує половину зарплати аптечному працівнику, але надалі роботу новоствореного закладу мають підтримувати місцеві мешканці. Поки що це пілотний проект, у якому є чимало білих плями, оскільки немає точних даних про те, які лікарські засоби продаватимуться в цих аптеках і на які гроші ці заклади існуватимуть. Якщо проект не доопрацюють, то через певний час перед власником аптечного бізнесу постане серйозна проблема – навряд чи в нього будуть важелі, щоб змушувати людей ходити до аптеки або оплачувати її функціонування.

Ситуація дуже нагадує проблему із забезпеченням лікарськими засобами віддалених населених пунктів у європейських країнах, і, як показує світовий досвід, вирішити її зовсім непросто навіть в країнах з розвиненим фармринком.

Аптека на Мальдивах - фармацевт

Аптечний бізнес по-мальдивськи.

Всі аптеки на Мальдивах приватні. Їхніми власниками можуть бути лише місцеві мешканці, які, на відміну від інших країн, можуть не мати профільної освіти. Однак юридичні особи можуть відкрити аптеку на Мальдивах лише у тому випадку, якщо серед їхніх власників чи акціонерів немає іноземних громадян чи закордонних компаній. Компанія, що подає заяву на отримання дозволу на відкриття аптеки, має бути зареєстрована в країні не менше ніж 15 днів, а її представник – мати право підпису документів від імені цієї компанії.

Важливий нюанс: володіти аптекою на Мальдивах може лише одна особа (юридична або фізична), спільне володіння аптекою (двох та більшої кількості осіб) заборонено. Для відкриття аптеки необхідно одержати дозвіл у Міністерстві економічного розвитку Мальдивської Республіки. Звернутися за таким дозволом можна особисто або через Інтернет, і він буде виданий у день звернення. Для подання заяви необхідно пред’явити посвідчення особи (оригінал або копію) та дозвіл власника будівлі, в якій буде аптека, на відкриття цієї аптеки. Крім цього, до заяви необхідно додати список препаратів, які заявник планує продавати у своїй аптеці. Цей список потрібний для того, щоб в асортименті нової аптеки не з’явилися препарати, заборонені до продажу на Мальдивах.

Мито за реєстрацію аптеки становить лише 10 руфій, або $0,65. Ще один податок, який сплачують власники місцевих аптек – щомісячний внесок. Аптечні заклади, що працюють на острові з населенням понад 10 тисяч осіб, сплачують до державної скарбниці 200 руфій або $13. Аптеки, які відкрилися на островах із населенням менше 10 тисяч, мають відраховувати до бюджету країни набагато менше – 50 руфій, або $3,25. Такий розкид у сумі внеску пов’язаний з ймовірним прибутком аптеки, який, до прикладу, в місті Мале буде набагато вищом, ніж на віддаленому острівці. Натомість ПДВ на лікарські засоби на Мальдивах немає.

Аптека на Мальдивах - внешний вид

Найкращі мальдивські ліки

Фармринку Мальдив притаманний певний безлад, адже всесвітню відомость острови набули зовсім не завдяки успіхам в галузі фармації. Втім, хоча на райських островах немає жодного заводу з виробництва ліків, Мальдиви є потужним постачальником ефективних засобів для здоров’я. Це фізіотерапевтичні процедури з використанням мінеральної, прісної та морської води, водоростей, лікарських рослин та лікувальних грязей, які залучають сюди людей із хронічною патологією. Славляться острови й таласотерапією, гідромасажем та багатьма іншими оздоровчими процедурами, які проводять найкращі лікарі – чарівна природа, сонце та море.

Аптеки Мальдив – імпорт і місцева екзотика

Щодо асортименту ліків на Мальдивах, то з упевненістю можна сказати, що тут головує імпорт. Щорічно до країни імпортують лікарських засобів на $14 млн. На місцевому аптечному ринку представлені препарати як європейського так і азійського виробництва. Загалом на Мальдівах продається 2900 найменувань препаратів, які постачають до країни 19 імпортерів.

Найбільшим попитом у відвідувачів мальдивських аптек користуються антибіотики та вітаміни, хоча точної статистики споживання лікарських засобів у країні немає. Широкий асортимент препаратів пропонують і аптеки острівної держави Маврикій. Головною проблемою фармринку лазурного «раю на землі» є контрафакт: на поличках мальдивських аптек досі можна знайти незареєстровані препарати, і фармаконагляд поки що тільки починає працювати на повну силу. Фахівці ВООЗ особливо стурбовані безконтрольним прийомом антибіотиків, якими зловживає місцеве населення: суворих вимог щодо наявності у пацієнта рецепта в країні-курорті немає , і це створює умови для зростання антибіотикорезистентності.

Парафармацевтика в аптеках Мальдив представлена переважно сумішами трав з Тибету, хоча в продажу є й місцеві засоби, основним принципом лікування якими є підтримка температурного і енергетичного балансу.

Серед засобів гігієни, які можна знайти в мальдивських аптеках, переважають товари виробництва Індії та Пакистану.

Мешканці Мальдив, в середньому, витрачають на лікарські засоби близько $32 на рік. Третина населення має страховку, і більшу частину цієї суми мала б компенсувати страхова компанія. Однак насправді цей принцип спрацьовує не завжди.

Робота фармацевта на Мальдивах

З огляду на розкид населених пунктів та ізольованість країни від «великої землі» контроль за фармацевтичним ринком на Мальдівах доволі помірний, хоча влада й намагається поступово змінити ситуацію. Що стосується персоналу, то на поточний момент на Мальдівах працюють 158 фармацевтів з ліцензією та 48 аптечних працівників, які мають середню спеціальну освіту (техніки та помічники фармацевтів).

Якщо йдеться про якість їхнього обслуговування, то оцінити її буде непросто: для цього потрібно знайти аптеку, а щоб її знайти… (див. початок статті).

Раніше ми розповідали, які існують креативні аптеки в світі та чим вони відрізняються від інших.

Джерела:
health.gov.mv; who. int; Maldives Pharmaceuticals in Health Care Delivery;
MFDA (Maldives Food and Drug Authority)

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook