Аптеки Норвегії – як працює фармація країни фьордів?

Як не дивно, але холодна Норвегія, половина якої знаходиться за полярним колом, регулярно посідає перше місце у рейтингу найкращих для проживання країн, і тривалість життя тут одна з найвищих на планеті: 81 рік для жінок та 76 років – для чоловіків. Можливо, загадкову північну землю насправді охороняють скандинавські боги або їхні попередники – тролі, до яких норвежці ставляться з великою повагою? Хоча більш реалістичною видається версія про те, що нащадки вікінгів створили ефективну систему охорони здоров’я, приділивши особливу увагу фармацевтичному сектору.

Охорона здоров’я в Норвегії

На тлі непривітного скандинавського клімату турбота норвежців один про одного видається особливо теплою. І вона поширюється на всі рівні, починаючи з державного. Адже Норвегія – одна з небагатьох країн, де головним принципом медицини залишається її загальна доступність , до того ж не паперова, а цілком реальна.

До прикладу, діти до 18 років тут отримують повний спектр медичної допомоги, зокрема і стоматологічної, абсолютно безкоштовно. Якщо йдеться про дорослих, то за медичні послуги сплачують лише ті з них, чий дохід більший за певну порогову суму. А чимало громадян, насамперед хронічні хворі, за рецептами лікаря можуть безкоштовно придбати всі необхідні медикаменти. При цьому найважливішим правом мешканців Норвегії є вибір лікаря та лікувального закладу.

apotek

Не дивно, що за таких умов здоров’я норвежців з кожним роком міцнішає. Як і в інших розвинених країнах, найпоширенішими причинами смерті тут є неінфекційні захворювання – ішемічна хвороба серця та онкологія.

Населення маленької північної країни постійно зростає, і в цьому процесі не останню роль відіграють пільги, які держава надає сім’ям: при народженні першої дитини батьки отримують $4 тис. На кожного норвежця, молодшого за 10 років, держава виділяє $150 щомісячної допомоги, яка, до того ж, сумується з допомогою з догляду за дитиною до 3-х років.

Українські біженці в Норвегії

Однак гостинна Норвегія турбується не лише про своїх. У 2022 році близько 30 тисяч громадян України знайшли тут тимчасовий прихисток від війни. Норвезький уряд надав нашим співвітчизникам колективний (тобто для всіх українських втікачів від війни)захист, який дозволяє українським дітям відвідувати місцеві дитячі садочки та школи, надає право на працевлаштування та медичне обслуговування в Норвегії.

Медичні послуги стають доступними для біженців з України після отримання ідентифікаційного коду (який в Норвегії називається D-номер) та прикріплення до «постійного» лікаря (на кшталт нашої декларації з лікарем). У вихідні дні або вночі по медичну допомогу можна звертатись до служби чергової медичної допомоги, у невідкладних випадках (важка травма, перелам) – до невідкладної медичної допомоги. Якщо з людиною трапляється дещо термінове (втрата свідомості, серцевий напад), слід телефонувати за номером 113 до термінової медичної допомоги. Турбота норвежців про українців полягає ще й в тому, що для спілкування з медиками нашим співгромадянам надають перекладача, а через 3 місяці перебування в Норвегії українські біженці навіть мають право пройти медичне обстеження.

До речі, після відвідування чергової невідкладної медичної служби, постійного лікаря або спеціалізованої служби охорони здоров’я доросле населення Норвегії сплачує певну суму згідно зі встановленими тарифами (персональну частку), яка зазвичай становить 150-350 норвезьких крон. За біженців з України, що не мають в Норвегії постійного житла, витрати на лікування сплачує комуна (подібна до міської ради в Україні), в якій наші співвітчизники тимчасово проживають. Ось така вона, норвезька гостинність!

Ліки в Норвегії – що компенсує держава?

У Норвегії важко знайти більш регламентований сектор, ніж фармацевтичний. І мова не лише про жорсткі закони, які діють практично у всіх європейських країнах. Просто в норвежців, відомих своєю ощадливістю, вона поширюється і на лікарські засоби.

Так, у країні фіордів та льодовиків реєструють лише ті препарати, які вважаються необхідними. Тому в обігу є набагато менше лікарських засобів, ніж у сусідніх країнах. Список життєво важливих препаратів Норвегії налічує менше 200 міжнародних непатентованих найменувань. Вони розподілені на три категорії: «блакитні» рецепти повністю оплачуються державою (наприклад, онкологічні засоби, препарати для паліативної допомоги); препарати, виписані на «білих» рецептах населення купує власним коштом (ОТС-група). Третя категорія кольору не має, натомість державна доплата за такі лікарські засоби може сягати 36%, оскільки рахунок на медикаменти для пацієнта не має перевищувати 189 євро. Витрати понад цю суму компенсуються Національною страховою системою. Загалом держава сплачує близько 2/3 вартості придбаних норвежцями лікарських засобів. Якщо йдеться про українців, що отримали D-номер, то до них при відпуску ліків застосовуються ті ж самі принципи, що й до норвежців.

Розміри страхових компенсацій з року в рік збільшуються за рахунок появи нових, більш дорогих препаратів та розширення амбулаторної медичної допомоги. Природно, що практичні норвежці намагаються впоратися із ситуацією та зменшити витрати. Для цього в країні була введена система базових цін, яка орієнтується на вартість найдешевших з наявних у продажу генериків того чи іншого МНН.

У систему включені також оригінальні препарати, які, відповідно до офіційної угоди з державними органами, реалізуються виробниками за відносно низькими цінами. Базові ціни необхідні для розрахунку компенсацій державною системою страхування.

Ціни в аптеках Норвегії

Ситуацію на фармацевтичному ринку Норвегії регулює Міністерство охорони здоров’я та соціального забезпечення – воно визначає правила обігу лікарських засобів. Державна рада з охорони здоров’я видає ліцензії на виробництво та реалізацію фармацевтичної продукції. Управління з контролю лікарськими засобами реєструє нові препарати та встановлює ціни.

Однак, незважаючи на бажання уряду знизити ціни на препарати, вартість ліків у Норвегії залишається досить високою у порівнянні з низкою інших країн. Щоб зменшити вартість генериків, у країні вже кілька років діє модель цінових індексів. ЇЇ сутність полягає в тому, що після закінчення терміну патентного захисту на оригінальний препарат ціна відшкодування на його генерики знижується в три етапи протягом року (до 50% від початкової роздрібної ціни). Задля збереження за незалежними аптеками знижок від оптових постачальників встановлено максимальний розмір націнок щодо компаній –дистриб’юторів.

У той час, як держава б’ється над зниженням цін, фармацевтичні компанії Норвегії намагаються зареєструвати нові препарати та включити їх до списку, що покривається державною системою страхування.

Аптеки Норвегії: асортимент

В Норвегії небагато аптек – всього близько 600, однак такої кількості достатньо, щоб задовольнити потребу 5 млн. осіб, які мешкають у країні Тора. Тим більше, що кількість аптек постійно збільшується: в 2001 р. на одну аптеку в середньому припадало 11 280 мешканців, на 1 січня 2013 р. ця цифра становила вже 7 050 мешканців.

Національною особливістю аптек Норвегії є те, що вони об’єднані в мережі. Найбільша мережа Apokjeden Group налічує 200 точок. Її частка в обсязі роздрібного фармацевтичного ринку Норвегії становить 38 %.

Близько 13% загального обсягу аптечних продажів складають ОТС-засоби. Поза аптечними установами можна реалізувати препарати від куріння, а також жарознижувальні та назальні засоби.

Плани вдосконалення лікарського забезпечення в Норвегії включають стимулювання конкуренції в аптечному ритейлі шляхом збільшення частки генериків у загальній кількості препаратів, що виписуються лікарями. Також держава намагається максимально зняти обмеження з аптечних мереж.

Норвезькі аптечні надбавки

Окрема тема –це надбавки, які діють в аптеках Норвегії. Їхній максимальний рівень встановлюється раз на 4 роки. На сьогодні ставки надбавок такі: з перших 200 норвезьких крон ($34,36) – 7%, та 4% – з суми, що залишилася.

Крім цього, існує фіксована надбавка за упаковку, яка становить 22 норвезькі крони ($3,78), а також додаткова надбавка на препарати, що спричиняють залежність – 10 норвезьких крон або $1,72 за упаковку.

Середні фактичні роздрібні надбавки на лікарські засоби у 2011 році становили 22,3 %, у 2012 році – 23,5 %.

Останніми роками середня частка витрат населення на фармацевтичну продукцію становила 0,8 % від загального обсягу споживання. При цьому середній річний прибуток населення досяг 452 100 норвезьких крон на рік, або $77 680.

Улюблені ліки в Норвегії

У той час, як в Україні риб’ячий жир вважається чи не найбридкішим продуктом, у Норвегії до нього вельми лояльне ставлення. Справа в тому, що норвезький риб’ячий жир досить приємний на смак. В аптеках є вибір риб’ячих жирів з присмаками апельсина, ананаса, банана чи суниці, і скандинавські діти його просто люблять.

Смерть поза законом

У норвезькому місті Лонгір (острів Шпіцберген) заборонено вмирати. Цей цілком реальний закон набув чинності у зв’язку з тим, що в умовах суворого клімату тіла померлих не розкладаються і стають приманкою для хижаків. Тому всіх тяжкохворих переселяють до шпиталів інших міст. А тих, хто помер раптово, в Лонгірі не ховають, а перевозять в більш теплі райони Норвегії.

Фантастичні гірські пейзажі, кришталево чисте повітря, пронизане променями сонця – якщо Валгалла (давньоскандинавський рай) існує, то вона захована десь тут. І народ, який її охороняє, мабуть, завжди залишатиметься дивовижним прикладом для решти світу.

Також читайте, чим здивують аптеки Домінікани.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook