Аптеки карибського раю

Домінікана – карибська країна, де літо триває цілий рік. Клімат острову такий м’який та комфортний, а природа настільки мальовнича, що Колумб, який висадився тут після тривалого плавання Атлантикою, вирішив, що потрапив до земного раю. А життя в раю не може бути метушним. Як і в часи Колумба, тут ніхто нікуди не поспішає. Улюблене слово місцевих мешканців – «manana», що означає «завтра». Тобто жодних дедлайнів та невідкладних справ, будь-які проблеми можна вирішити завтра, післязавтра або ще коли-небудь. До речі «мананової» філософії дотримуються всі домініканці й аптечний бізнес не є виключенням.

Аптеки Домінікани: у ритмі меренге

Домініканська аптека – це не просто установа, де можна купити лікарські засоби та супутні товари. У місцевих закладах під вивіскою Farmacia асортимент набагато цікавіший. Тут можна знайти предмети мистецтва, меблі, парфуми, дитячі товари, сувеніри та багато іншого. Подекуди можна купити навіть молоток і цвяхи, до того ж, серед ночі – мабуть, таким чином домініканські фармацевти намагаються зацікавити чоловічу частину населення, яка доволі рідко навідує аптеки.

домінікана аптеки

Щоправда, принцип «на полицях має бути все» притаманний не лише місцевим аптекам, а й домініканській торгівлі загалом. Це у нашій країні власники бізнесу переймаються оптимізацію асортименту – на Домінікані така стратегія не прижилася. Тому не намагайтесь відшукати 10 відмінностей між аптекою та звичайним магазином – різницю знайдете хіба що в написі на вивісці. Тим більше, що майже в кожному готелі, супермаркеті та навіть у невеликій продуктовій крамниці можна без рецепта придбати ацетилсаліцилову кислоту, засоби від застуди та грипу, препарати від головного болю, підвищеної температури та харчових отруєнь, а також перекис водню, медичний спирт, всілякі мазі, бактерицидні розчини та таблетки проти похмілля. Втім, за рецептурним препаратом все ж доведеться йти до аптеки.

Домініканський фармринок – що в ньому особливого?

У Домініканській Республіці функціонують як державні, так і приватні аптеки. Їх чимало – сьогодні в країні карнавалів працюють 4075 аптек-амбулаторій, 417 аптек роздрібного продажу, 119 фармацевтичних лабораторій, які займаються виробництвом лікарських засобів ex temporе, 51 госпітальна аптека, де продаються ліки, що субсидіюються державою.

Всупереч сучасній європейській тенденції, згідно якої кількість оптовиків має бути скорочена до певної межі, щоб зменшити ймовірність потрапляння до аптек контрафактної продукції, у Домінікані зареєстровано аж 318 оптових дистриб’юторів. У країні працюють декілька великих аптечних мереж, серед яких найвідоміші – Carol та Melo. Аптеки цих компаній вирізняються оформленням торгової зали у відповідності до європейських стандарів, тому дитячих іграшок та меблів тут вже не знайдеш. Тож майбутнє домініканського фармацевтичного рітейлу, мабуть, все ж за великими мережами.

Домініканські аптеки: одна ліцензія на всіх

Втім, стандартами аптечного обслуговування домініканці особливо не переймаються. За законом достатньо, щоб в аптеці був хоча б один фахівець, який має ліцензію на професійну діяльність. Інші можуть працювати і без неї. Однак варто визнати, що сервіс тут чудовий. Хоча б тому, що кожен домініканський фармацевт знає дві мови – іспанську та англійську, отже проблем щодо порозуміння у відвідувачів не буде. Загалом у країні працюють близько 2 тис. зареєстрованих фармацевтів, але є й незареєстровані робітники. Здобути професію фармацевта можна у трьох фармацевтичних школах Домініканської Республіки.

Якщо є бажання не працювати на когось, а відкрити власну аптеку, то зробити це можна, купивши відповідну ліцензію. Документ коштує 6 тис. домініканських песо, або $168. Продовження ліцензії або переведення аптеки на нове місце вартуватиме $56.

Більшість аптек працює з 8.00 до 20.00 з вихідним у неділю, але є аптеки, що працюють цілодобово та без вихідних – звісно, а де ж ще покупець у нічний час знайде ті самі цвяхи? Цікаво, що в Домінікані, на відміну від України та європейських країн, не виникає суперечок щодо доставки лікарських засобів додому – послугу «препарати додому» можна замовити без проблем.

Якість ліків та широкий асортимент домініканських аптек

Завітавши хоча б раз до домініканської аптеки, ви будете здивовані багатством її асортименту. Велику роль у цьому відіграє не лише ринкова гонитва, а й Основний список лікарських засобів першої необхідності, що містить 468 препаратів та 871 рецептурну формулу. Місцевий список дозволених до продажу лікарських засобів теж дивує своєю кількістю – він налічує 12 934 оригінальних препарати. Понад 70% медикаментів у домініканських аптеках – зарубіжні засоби, що походять переважно з країн Південної Америки.

Контроль за імпортом вкрай поверхневий, тож Домінікана має серйозну проблему з контрафактною продукцією. Власне, це й не дивно, зважаючи на кількість оптовиків – адже чим довшим є ланцюг на шляху «виробник – споживач», тим складніше відстежити, звідки прийшов лікарський засіб і хто винен у тому, що в аптеці з’явилася підробка. До того ж, 30% препаратів виготовляють у місцевих фармацевтичних лабораторіях. Якість таких засобів дуже неоднорідна: одні лабораторії виробляють цілком прийнятну лікарську продукцію, а інші – препарати сумнівної якості або навіть відверті підробки, що не чинять жодного лікувального ефекту. Тобто в країні відсутні стандарти виготовлення екстемпоральних ліків.

Практично всі лікарські засоби, зокрема й стероїди, які у більшості країн Північної, Південної та Центральної Америки належать до рецептурної групи, в аптеках Домінікани відпускають без рецепта. За законом у покупця вимагатимуть рецепт лише на наркотичні засоби, такі як морфін. І дуже обмежена кількість лікарів має право виписувати такі рецепти, тож контроль за обігом наркотичних препаратів у Домінікані суворий. Ліки для ін’єкцій, зазвичай, продаються разом із шприцами, а таблетки тут можна придбати поштучно.

Домініканська «віагра»

В домініканських аптеках продається особливий еліксир, який називається «мамахуана» (не плутати з усім відомим каннабіноїдом!). Це національна алкогольна настоянка на основі рому з додаванням виноградного вина, меду, лікарських трав та кори. Іноді до складу додають тертий панцир чи пеніс морської черепахи, які вважаються афродизіаками. Головне призначення елексиру – підвищення сексуальної активності й він настільки популярний, що виробництво засобу вже поставили на потік.Першим великим виробником готової до вживання мамахуани став завод J&J Spirits, який виробляє Mamajuana Kalembu.

Стандарти чи колорот?

Звісно, аптечний ритейл у країні манго та креольської кухні не відповідає стандартам розвинених держав. Деякі проблеми видно неозброєним оком. Але з огляду на те, що сьогодні в Домінікані активно розвиваються медичні інновації, є шанс, що незабаром ситуація зміниться. Хоча, зазнавши стандартизації, домініканська аптека може втратити свій неповторний колорит. Адже тут не полишає відчуття, що тобі завжди раді: місцевим фармацевтам не потрібно вчитися доброзичливості, відкритість та щирість для них є абсолютно природніми. Їхній спокій та неквапливість – це саме те, чого так не вистачає у наших великих містах, де життя нагадує нескінченний біг із перешкодами. І, можливо, добре, що десь у світі є місце, де кожен день сповнений щастям ніхто нікуди не поспішає, а найкращими ліками залишається душевна рівновага.

Про їхніх та про наших

Уряд Домініканської республіки не задіяний у програмах допомоги Україні під час війни. Однак на початку широкомасштабного вторгнення, коли понад 3000 українських туристів не змогли повернутися додому і залишились в країні практично без засобів існування, завдяки злагодженим діям Почесного Консула України в Домінікані, Президента республіки та посольства України на Кубі, були організовані гуманітарні рейси до Европи. Допоки наши співвітчизники очікували на них, вони мали можливість відчути справжню домініканську гостинність. Місцеве населення допомогло українським біженцям з розселенням та харчуваням, а домініканський бізнес передав нашим громадянам майже півтори тонни гуманітарної допомоги. Дякуємо, щедра та щира Домінікано!

Також читайте, чим здивують аптеки Норвегії.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook