Країна фармацевтичного туризму

Мексика – туристична країна. Однак не лише пам’ятки часів Ацтеків та Майя ваблять численних туристів до Мексики. Безліч людей, переважно американців, перетинають кордон батьківщини прадавніх цивілізацій заради дешевих ліків. І заощаджують на тому величезні кошти – згідно досліджень для жителів США ця економія перевищує 100%.

Звісно, у Сполучених Штатах від такого туризму не в захваті, тож на американських фармацевтичних сайтах раз у раз з’являються жалісні історії про те «чому не варто купувати ліки в Мексиці», а також численні попередження про підробки та низьку якість мексиканських препаратів. Чи дійсно з мексиканськими ліками щось не так? А якщо все добре, то в чому секрет їхньої помірної вартості?

Чому мексиканські ліки коштують недорого?

Причина, насамперед, у невисокиму рівні доходу на душу населення – попит народжує пропозицію і якщо в людей бракує коштів, доводиться знижувати ціни. До того ж, вартість фармацевтичної продукції регулює держава. І ще один значущий момент – протягом тривалого часу в Мексиці не існувало системи патентного захисту. А сучасний Закон про патенти не має зворотної сили та не поширюється на продукти, що були в розробці на час набуття ним чинності. Тож чимало препаратів і досі конкурують з дешевими аналогами, які не були запатентовані.

tower mexico

Мексиканський фармринок – найбільший в Латинській Америці, він становить 37% загального обсягу фармринку цього регіону. В країні розвинена власна фармацевтична промисловість. Її щорічний дохід – близько $11 млрд, і за цим показником країна посідає 11 місце у світі та друге в Латинській Америці (після Бразилії). Майже 60 % всіх лікарських засобів, що виробляються в Мексиці – генерики, і їхній відсоток постійно зростає. Втім, в країні розробляють чимало іноваційних ліків – створено препарат проти раку легень, вакцину від отрути скорпіона, засіб від героїнової залежності, препарат для підсилення потенції у вигляді жуйки тощо. На мексиканському ринку працює кілька великих гравців, продукція яких відома і в Україні.

Останнім часом стає помітною тенденція до переведення виробничих потужностей великих фармацевтичних компаній до азійських країн – там менша вартість робочої сили та більше податкових пільг. Що, до речі, допомагає стримувати зростання цін на мексиканські ліки.

Щодо їхньої якості, то країна постійно посилює контроль за нею, впроваджуючи нові стандарти. Мексиканська фармацевтична галузь щороку залучає все більше інвестицій, отже навіть сильним країнам-сусідам все ж доведеться звикнути до їснування міцного конкурента поруч.

аптека мексика

Особливості фармбізнесу в Мексиці.

Якщо йдеться про дистриб’юцію, то Мексика пішла європейським шляхом: постачання лікарських засобів до аптек здійснюють 2-3 великих дистриб’ютори. Втім, їхня роль у житті мексиканського фармацевтичного сектору меншає – функцію дистриб’юції беруть на себе великі аптечні мережі. Розуміючи, «куди дме вітер», місцеві дистриб’ютори купують аптеки або створюють об’єднання, що володіють великою аптечною мережею. До прикладу, відома мексиканська мережа Farmacia Similares налічує більш ніж 6000 аптек, які працюють не лише в Мексиці, а й в інших країнах Центральної і Південної Америки.

Мексиканський фармацевтичний бізнес надзвичайно клієнтоорієнтований. Кожна аптечна мережа намагається тим або іншим чином завоювати прихильність споживачів.Так, вже знайома нам Farmacia Similares щотижня влаштовує день знижок – кожен понеділок ціни зменьшуються на 25%. В багатьох аптеках працює кабінет лікаря. Якщо клієнт має певну проблему і не бажає або не має можливості звернутися до медичного закладу, його може проконсультувати лікар аптечної мережі. Він огляне пацієнта, випише необхідні препарати, які можна придбати в тій самій аптеці, а за необхідності доправить до вузькопрофільного фахівця. Вартість візиту до «аптечного» лікаря більш ніж доступна – близько 3 $, тож цією можливістю часто користуються туристи, які бажають придбати рецептурні лікарські засоби саме в Мексиці.

Аптека по-мексиканськи: що дозволено, а що-ні.

Цікаво, що хоча в сучасних мексиканських аптеках визначені державою ліки, зокрема й антибіотики, придбати без рецепта практично неможливо, там можна купити безліч «неаптечних» речей – від текіли до автомобільних запчастин. Торгівля супутними товарами – ще один спосіб збільшити прибуток аптеки та залучити до неї клієнтів.

Мексика – практично єдина країна, де в аптеці відкрито, на законних підставах продається пентобарбітал, який застосовують для евтаназії. Інформація про це породила справжню хвилю паломництва людей похилого віку за смертельним засобом. Найбільш популярними мексиканськими містами у прихильників евтаназії є Тіхуана, Нуево Ларедо та Хуарес, розташовані поблизу кордону США.

Аптеки у Мексиці є всюди. І в будь-якому районі обов’язково функціонує кілька цілодобових аптечних закладів. Більшість мексиканських фармацевтів володіют англійською мовою (особливо це стосується прикордонних зі Сполученими Штатами міст) та дуже люб’язні з відвідувачами. Вони цінують свою роботу, адже працедавці пропонують робітникам аптек певні соціальні пільги – медичне та пенсійне страхування, безкоштовне підвищення кваліфікації тощо. Заробітна платня мексиканського фармацевта залежить від досвіду роботи – новачок отримує 500-600$, заробіток досвідченого фахівця зазвичай перевищує 1000$.

Структура аптечного асортименту грунтується на національних особливостях. Його формують часті епідемії екзотичних штамів грипу, тропічний клімат і тотальне ожиріння місцевих мешканців (близько 75 млн осіб, що становить 70% населення країни). Дуже популярними є ліки від шлунково-кишкових розладів, особливо ті, що мають статус препаратів безрецептурного відпуску. Асортимент ОТС-засобів в мексиканських аптеках доволі широкий – в країні не заборонена реклама безрецептурних ліків, до того ж їх можна придбати через мережу Інтернет.

Наші в Мексиці

Країна пончо та сомбреро останніми роками зацікавила й українців. Однак зростаючий потік наших туристів до Мексики зупинила війна. Цієї весни до країни потягнулися не шукачі пригод, а українські біженці, що мали намір потрапити через Мексику до США. Адже американський президент оголосив, що Штати готові прийняти до 100 тисяч громадян України, які рятуються від російського військового вторгнення. У відповідь Мексика суттєво спростила умови перетину свого кордону, і наприкінці квітня в країні очікувало на дозвіл в’їхати до США понад 10 000 українців. Волонтерські організації у співпраці з місцевими чиновниками розбили для них табір, організували харчування і медичну допомогу. За місяць українські біженці отримали всі необхідні документи і табір спорожнів.

Втім, Мексика не є країною, що на регулярній основі надає прихисток нашим співгромадянам. А Сполучені Штати радять біженцям із України, які хочуть потрапити на американську територію, користуватися офіційною програмою United for Ukrainians, а не рушати до кордону з Мексикою. Тож ближче знайомитись з країною Майя та вивчати її досвід, зокрема і у сфері фармації, ми будемо після нашої Перемоги. А вона вже наближається!

Раніше ми писали, як це –  працювати фармацевтом при температурі -62 °C на Алясці.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook