заїдання стресу

Я з’їм свій стрес!

Стрес – це те, що стало частиною нашого буденного життя вже як цілий рік. Навіть у «спокійні» дні, без повітряних тривог, ми відчуваємо шалену напругу, до якої, на жаль, частково звикли. Тож можемо навіть не помічати те, що наші плечі підняті, спина немов бетонна плита, а на лобі – відбитки напруги у вигляді зморшок. Інколи єдине, на що ми звертаємо увагу, – це зміни в харчуванні. Воно стає або надмірним, а відчуття голоду – постійним, або їжа взагалі втрачає свій смак, перетворюється лише на необхідність і ми припиняємо їсти.

Нам здається, що поринати під час стресу в більш щільні стосунки з їжею – то, мабуть, скоріше ненормально, ніж навпаки. Але психологи кажуть про інше, пояснюючи, чому в умовах сильного нервового збудження, напруги ми вдаємося до таких простих форм захисту, як їжа. Справа в тому, що під час тривоги, стресу наші більш цивілізовані адаптивні механізми знижуються, бо для їхньої роботи треба занадто багато енергії, а її обмаль. Їжа ж, навпаки, дає енергію сама по собі, а ще це – найрідніший, знайомий нам з дитинства, засіб емоційного захисту, подолання стресу та зміни настрою на кращий. Тож ми звертаємося за найпростішим і найріднішим.

Ганна Ямненко

ЕКСПЕРТ Ганна Ямненко, практикуюча психологиня

«Зазвичай у людей виникає два варіанти реакції на стрес, пов’язаної з їжею, – розповідає психологиня Ганна Ямненко. – Перший – не їсти зовсім, забувати поїсти, або коли навіть нудить від їжі, бо вона, як і все навколо, втрачає своє значення. Другий – навпаки, їсти багато, безупинно, обираючи більш жирну їжу або ту, яку ми зазвичай вважаємо шкідливою для себе. Зумовлено це тим, що більш яскраві смаки стають затребувані, бо в людей виникає потреба відчути хоч щось сильніше за стрес, щоб мати якусь надію. Їжа – найбільш доступний спосіб отримати приємні емоції на тлі втрати того, що було нормальним. Їжа допомагає стабілізуватися. Урешті-решт, вона дає задоволення, то чому ж ні?»

Завдяки їжі ми отримуємо енергію для життя і поліпшений настрій. Завдяки продуктам харчування в організмі виділяються гормони радості, з’являється відчуття задоволення, радість. Окрім того, їжа – це ідеальний засіб відволікання. Напевно ви помічали, що коли перед вами важливе завдання, за яке зовсім немає бажання братися, одразу виникає ідея «попити чайку із чимось смачненьким». І так повторюється, допоки вже немає жодної можливості відкласти справу. І начебто це не страшно. Але… по-перше, з’являються зайві кілограми, які мало кого порадують, а по-друге, стрес нікуди не дівається. Це не вирішує проблему, на жаль.

Стрес з приводу заїдання стресу

Отже, разом із тим, що ви можете помітити, як збільшилася кількість прийомів їжі або так званого «чаювання», виникає напруга з приводу того, чи є це нормальним або вам терміново треба себе рятувати? «Кожен із нас знає свою вагу, і відхилення плюс-мінус 2 кг – це вважається фізіологічною нормою, – пояснює психологиня Ганна Ямненко. – Якщо ви в момент стресу допомагаєте собі смачненьким – це не є загроза, а навпаки – можливість повернути собі внутрішній ресурс для подальшого вирішення проблеми, яка виникла. Але якщо так відбувається щоразу, і кожна проблема закінчується переїданням, а до вирішення завдання справа так і не доходить, то це вже справді проблема. Бо сама по собі їжа – це допомога, підтримка, але не рішення.

їжа та стрес

Якщо вам не подобається ця звичка, і вона призводить до погіршення здоров’я або зовнішнього вигляду, є сенс пошукати інші способи компенсації складних станів. Пошукати, що ще може дати доступне задоволення саме вам? Знайти власний метод компенсації стресу.

Я пропоную поспостерігати – на що ще ви можете перемикати власну увагу? Що ще приваблює вас не менше за їжу? Подивіться ширше на можливості підтримки себе іншими людьми, кому ви можете довіритися. Визначте для себе, яка саме підтримка від близьких або друзів вам буде комфортною: обійми, підбадьорення, підкреслення ваших сильних сторін, вислуховування тощо.

Маємо ще один ефективний варіант – починати ближче знайомитися зі своїми емоціями і тим, що саме відбувається всередині вас. Це згодом дає сталий результат реагування на зміни в житті. І в сучасних непередбачуваних умовах – це найактуальніший навик».

як протистояти заїданню стресу

Поради

  • Коли вам захочеться заїсти стрес, поміркуйте: саме зараз я відчуваю фізичний голод чи емоційний? Якщо це не фізичний голод, то що я насправді хочу заїсти? Що я відчуваю зараз?
  • Знайдіть ще декілька способів подолання стресу: дихальні практики, йога, медитація, обійми.
  • Подбайте про корисне харчування, наповнене складними вуглеводами, вітамінами, мінералами – всім тим, що потрібно для здоров’я.
  • Не соромтеся звертатися по допомогу до фахівців (психотерапевтів, лікарів).

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook