Найз

Знову суглоби…

Болі в суглобах (або артралгія) – симптом низки захворювань, і не тільки опорно-рухового апарату. За появи такого болю потрібно звернутися до лікаря, встановити діагноз та якомога раніше почати лікування основного захворювання. Але для зняття нестерпного симптому варто скористатися знеболювальними. Розповідаємо, чому ж болять суглоби, та як собі допомогти в такому випадку.

Біль у суглобах – один з найпоширеніших симптомів. Статистичних даних по Україні допоки бракує, але в розвинених країнах до 80 % дорослого населення принаймні раз стикалися з болем хоча б в одному із суглобів [1]. Епізодичні випадки такого болю можуть бути пов’язані з травмами, надмірним фізичним навантаженням тощо. Коли ж суглоби болять постійно, то це свідчить про перебіг захворювання. Розглянемо основні причини такого симптому.

Вікові зміни

З віком хрящова тканина стає тоншою та втрачає пружність. У такому разі рухи стають обмеженими. Часто людина відчуває біль, що потребує додаткової опори (наприклад, ціпок) під час пересування.

У літніх людей також зменшується продукція синовіальної рідини, яка змащує поверхні суглобів. Це призводить до збільшення тертя між суглобами та їхнього прискореного зношення.

Процес зношення суглобів пришвидшується, якщо вести нездоровий спосіб життя. В осіб з ожирінням, малорухливим способом життя (або навпаки – з надмірними фізичними навантаженнями) дегенеративні зміни в суглобах настають раніше. Саме тому дехто не відчуває проблем і в 70, а комусь уже в 40 років потрібна допомога.

Захворювання опорно-рухового апарату та інших систем

Найчастіше суглоби болять під час артритів та артрозів. Це запальні (рідше незапальні), часто хронічні хвороби суглобів різного походження. Наприклад, ревматоїдний артрит зараховують до аутоімунних захворювань. Реактивний артрит виникає на тлі чи після інфекційних хвороб. Псоріатичний артрит виникає через генетичні дефекти. А розповсюджене захворювання остеоартроз позбавлене запального компоненту.

Як правило, больові відчуття на тлі гострих захворювань (реактивний артрит) мають тимчасовий характер. А от інші вищезгадані хвороби є хронічними. Це не означає, що біль буде постійним. Такі хвороби протікають з періодами загострення й ремісії. Активні лікувальні заходи проводять саме в період загострення.

До інших захворювань і станів, які можуть супроводжуватися болем у суглобах, зараховують:
• реакція на зміну погоди (метеозалежність);
• отруєння солями важких металів;
• тривалий прийом деяких ліків;
• посталергічні реакції.

Фізичні навантаження

Надмірні фізичні навантаження – ще одна причина болю в суглобах. За таких навантажень порушується мікроциркуляція крові в суглобі, через що хрящові тканини недоотримують поживних речовин. Через це хрящ стоншується, що призводить до больового синдрому.

З фізичними навантаженнями потрібно бути вкрай обережними, особливо якщо у вас надмірна вага (яка сама по собі вже є навантаженням на суглоби). Тому, якщо ви бажаєте схуднути, то варто обирати ті види спорту, які чинять мінімальний вплив на суглоби, наприклад, плавання.

Як приборкати біль

Для усунення больового синдрому найчастіше використовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), що забезпечують знеболювальний і протизапальний ефекти  [2].

НПЗП блокують ферменти циклооксигенази та ліпооксигенази, які відповідають за синтез прозапальних простагландинів та лейкотрієнів. Таким чином вдається знизити біль та запалення.

Усі НПЗП можна розділити на дві великі групи:
Неселективні – пригнічують одразу два підвиди циклооксигеназ – ЦОГ-1 та ЦОГ-2. Такі препарати вирізняються більшою частотою виникнення побічних ефектів. Зокрема, це порушення з боку шлунково-кишкового тракту  [3].
Селективні – переважно пригнічують ЦОГ-2, що суттєво знижує ймовірність розвитку розладів з боку системи травлення.

Найз® – допомога для суглобів

Одним з найпопулярніших селективних знеболювальних є німесулід. Фармацевтична компанія Dr. Reddy’s Laboratories Ltd. (Індія) виробляє його під брендом Найз®.

Найз

Розглянемо основні механізми терапевтичної дії препарату Найз® та його переваги:

• Швидко всмоктується у шлунково-кишковому тракті. Через 30 хвилин досягається 25–80 % від пікової концентрації. За деякими даними, препарат діє вже за 15–20 хвилин  [4].
• Найз® пригнічує до 88 % активності ЦОГ-2 (і відповідно – простагландини, зокрема й простагландин Е2), а також фактор некрозу пухлин (TNF-α). Відомо, що саме ці компоненти стимулюють резорбцію кісткової тканини.
• Препарат пригнічує вивільнення гістаміну та базофілів.
• Найз® знижує продукцію інтерлейкінів, які своєю чергою стимулюють синтез білків гострої фази запалення [5; 6].

За даними досліджень, німесулід (Найз®) краще переноситься, порівняно з препаратами диклофенаку. При цьому ефективність німесуліду не поступається диклофенаку [7; 8]. Для лікування та профілактики хронічних запальних процесів Найз® приймають протягом 5-10 днів [9]. Для усунення болю при хронічних захворюваннях Найз® підходить якнайкраще, адже його можна приймати до 15 днів поспіль.

Джерела:

1. Aoyagi K, Ross PD, Huang C, et alPrevalence of joint pain is higher among women in rural Japan than urban Japanese-American women in HawaiiAnnals of the Rheumatic Diseases 1999;58:315-319.
2. Buer JK. Origins and impact of the term ‘NSAID’. Inflammopharmacology. 2014 Oct;22(5):263-7.
3. Day RO, Graham GG (2004). “The Vascular Effects of COX-2 selective inhibitors”. Australian Prescriber. 27 (6): 142–145.
4. 3D-эффект препарата Найз®: как особенности фармакокинетики помогают справляться с острой болью. Фармацевт Практик. 03, 2017.
5. Dapino P, Ottonello L, Dallegri F. The anti-inflammatory drug nimesulide inhibits neutrophil adherence to and migration across monolayers of cytokine-activated endothelial cells. Respiration. 1994;61(6):336-41.
6. Brandt C, Pedersen BK (2010). “The role of exercise-induced myokines in muscle homeostasis and the defense against chronic diseases”. Journal of Biomedicine & Biotechnology. 2010: 520258.
7. Wober W, Rahlfs VW, Büchl N, Grässle A, Macciocchi A. Comparative efficacy and safety of the non-steroidal anti-inflammatory drugs nimesulide and diclofenac in patients with acute subdeltoid bursitis and bicipital tendinitis. Int J Clin Pract. 1998 Apr-May;52(3):169-75.
8. Wober W. Comparative efficacy and safety of nimesulide and diclofenac in patients with acute shoulder, and a meta-analysis of controlled studies with nimesulide. Rheumatology (Oxford). 1999 May;38 Suppl 1:33-8.
9. Інструкція до препарату Найз®.

Публікується на правах реклами. Відповідальність за зміст несе рекламодавець. Копіювання чи інше використання допускається з письмового дозволу редакції. Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Повна інформація (характеристики, властивості ліків) та перелік можливих побічних ефектів містяться в інструкції з медичного застосування, яка розміщена на сайті Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.kiev.ua).


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook