На щастя, війна не має влади зупинити ринок фармацевтики. Аптеки використовують будь-які варіанти, щоб забезпечувати людей ліками. Хоч і важко, але відкриваються нові торгові точки, частково або повністю відновлюються зруйновані заклади.
Але на початку війни все було набагато складніше. Ситуацію дуже точно прокоментувала Юлія Мендес, лідерка напряму з надання фармацевтичної допомоги зі знеболення (ТОВ «Бізнес Центр Фармація»), магістерка фармації (НУОЗ ім. П. Л. Шупика).
«Як і для багатьох сфер у нашій країні, на початку війни для аптечних мереж виника складна ситуація.
Відсутність персоналу, розрив логістичних ланцюгів та знищення аптечних складів змусило багато аптечних закладів зачинитися. А потреба медикаментів тільки зросла. Волонтерські організації, військові, звичайні люди ставали у величезні черги за ліками. В аптеці максимум працювала одна людина, інколи допомагали навіть родичі, друзі.
Через декілька місяців логістичні ланцюги відновилися, але дефіцит ліків залишається значний. До того ж додалися проблеми з відключенням електроенергії.
Генераторів в Україні не було, але з допомогою волонтерських організацій і цю проблему вдалося вирішити.
Отримали генератори, з’явилися проблеми зі зв’язком.
Із центральних офісів по центральному зв’язку передавали актуальні дані щодо залишків товару та цін.
На сьогодні ситуація потихеньку вирівнюється.
Через мобілізацію поповнити достатню кількість персоналу нині неможливо. Залишається проблема з імпортними онкологічними препаратами.
Але віримо, що й вона буде вирішена, адже ніякі труднощі не змусять жодного українця опустити руки. І, як бачимо, попри все аптеки працюють, а люди мають змогу купити все необхідне для лікування».
Таким чином, як бачимо, унаслідок війни в роботі аптечного бізнесу відбулася низка змін.
Робота аптек під час війни: зміни нормативної бази
У період воєнного часу Постанова Кабінету Міністрів України № 542 від 7 травня 2022 року трохи спростила діяльність аптечних закладів та виробників.
- Одна аптека може перепродати іншій аптеці свій товар (на період дії воєнного стану!), щоб уникнути дефіциту ліків. Або у випадку, коли аптека змушена закритися, а ліки, які залишилися, треба реалізувати.
- Аптекам і виробникам дозволено транспортувати ліки транспортом загального користування, в поштових чи багажних відправленнях, а також зберігати лікарські засоби на складах, відомості про які відсутні в ліцензійному реєстрі.
- Рецептурні препарати можна відпускати в аптеці без рецепта лікаря, крім наркотичних, психотропних за формою № 3, комбінованих та антибіотиків.
- Дозволено відпускати рецептурні ліки (зазначені в пункті 3 як обмеження у відпуску) військовим адміністраціям, підрозділам Збройних Сил, організаціям та установам, які залучають до своєї діяльності волонтерів і надають гуманітарну допомогу.
- Спрощено процедуру отримання ліцензії. Скорочені терміни від дня подання заяви до отримання ліцензії – не мають становити більше 10 днів.
Робота аптек під час війни: зміни у програмі «Доступні ліки»
Під час війни пацієнти продовжують отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» за електронним і паперовим рецептами. Навіть якщо під час тривоги виникли перебоїв з електроенергією чи інтернетом, лікар все одно зможе виписати е-рецепт, а аптека – його погасити. Аптечні мережі активно використовують інтернет-сервіси, мобільні додатки для безперервного продажу ліків оффлайн. Крім того, майже всі аптеки мають генератори, що дає можливість працювати фактично без труднощів.
Декларацію з лікарем укладати необов’язково. Якщо людина приїхала з іншого міста або не має зв’язку зі своїм лікарем, вона може звернутися до іншого сімейного лікаря, терапевта або педіатра й отримати е-рецепт. Рецепт дійсний протягом 30 днів. Лікар, з яким у пацієнта підписана декларація, також може виписати е-рецепт телефоном. Номер рецепта й код підтвердження надходять пацієнту на мобільний телефон.
Зміни у діяльності аптек
На початку війни частина аптек закрилися або були зруйновані. Багато фармацевтів звільнилися або не змогли виходити на роботу через вимушений переїзд. Крім того, виникли проблеми з логістикою, і як результат –доставкою ліків зі складів.
Активувалися продажі через онлайн-сервіси. Ще в мирний час покупки через інтернет мали великий попит. Нині частка інтернет-замовлень зросла ще більше, попри термінові відключення електроенергії та інтернету. Практично кожна аптечна мережа має власний мобільний додаток або сайт. А також генератори, які дозволяють забезпечувати безперебійну роботу закладу.
Створення інтернет-сервісів – це істотна перевага під час війни, оскільки зменшує небезпеку для людей та надає доступ до ліків у зручний час із будь-якого місця. Це особливо актуально для пацієнтів, які не можуть вийти з дому через захворювання або проживають біля / у зоні бойових дій. Тому онлайн-замовлення – це зручно, швидко і, що головне, безпечно.
Як змінилась аптека у воєнний час?
На початку війни ніхто не мав досвіду роботи в таких умовах. Цього ніколи не вчили. Не розроблялись алгоритми, механіки, процеси, які можна було б запустити під час війни. Але треба було працювати і вчитися ухвалювати складні рішення.
І аптека змінилася, вона стала сильнішою. Тепер фармацевти добре вміють виходити з будь-якої ситуації. І генератор підключити, і ліки реалізувати безготівково через LiqPay за повної відсутності електроенергії. Життя триває.
Також читайте: як отримати ліки за е-рецептом у воєнний час.