Безперебійна робота аптеки зараз є найбільш пріоритетним завданням. Тому із запровадженням воєнного стану в Україні була спрощена процедура видачі рецептів за програмою «Доступні ліки». Електронна система охорони здоров’я функціонує у штатному режимі, але інколи виникають труднощі за відсутності світла, пошкодження мереж або хакерської атаки на бази даних Національної служби здоров’я України.
Згідно з наказом МОЗ України від 28.02.2022 № 388 «Про забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я», під час збоїв у роботі електронної системи пацієнт замість е-рецепта може отримати паперовий рецепт у будь-якого лікаря, незалежно від того, підписана в нього із цим лікарем декларація чи ні. Аптеки мають приймати паперові рецепти на ліки та вести їхній облік у паперовій формі. Медпрацівники вносять записи про виданий е-рецепт до реєстру електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) одразу ж після появи технічної можливості.
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) надає фармацевту покроковий алгоритм дій у цій ситуації стосовно виписування та погашення електронних рецептів на «Доступні ліки» та інсулін.
В Україні запроваджено воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 № 64.
1. Якщо лікар виписав е-рецепт і пацієнт отримав номер або код рецепта, але аптека не має доступу до ЕСОЗ:
- пацієнт пред’являє номер та код рецепта;
- аптека обліковує рецепт у паперовій формі (фіксує в паперовому реєстрі номер та код рецепта) та видає лікарський засіб пацієнту;
- за наявності доступу до ЕСОЗ аптека вносить відповідні дані про відпуск лікарського засобу;
- за відсутності такого доступу аптека готує та подає до НСЗУ зведений звіт (1-го та 14-го числа місяця), за формою, встановленою НСЗУ.
2. Якщо лікар не має доступу до ЕСОЗ:
- лікар виписує рецепт у паперовій формі (з проставлянням свого підпису і печатки лікаря) та видає його пацієнту;
- пацієнт пред’являє в аптеці паперовий рецепт;
- аптека видає лікарський засіб пацієнту за паперовим рецептом;
- аптека обліковує рецепт у паперовій формі;
- аптека готує та подає до НСЗУ зведений звіт (1-го та 14-го числа місяця), за формою, встановленою НСЗУ.
При цьому оригінали паперових рецептів на препарати, що підлягають реімбурсації, зберігаються в аптеці протягом 3 років від дати формування. Звіти надаються до НСЗУ доступними засобами (зокрема шляхом надсилання паперових або електронних листів).
Завдяки цьому алгоритму навіть під час перебоїв з електроенергією чи інтернетом лікар має можливість виписати рецепт, а аптека – його погасити. І тоді пацієнт гарантовано отримає життєво необхідні ліки. Головне – фармацевт має вести правильний облік е-рецептів. Потім НЗСУ відшкодовує аптекам вартість усіх ліків, які були відпущені за електронним і паперовим рецептами.
Е-рецепти інших фармакологічних груп
За е-рецептом «Доступні ліки» пацієнт може отримати препарати для лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми. Пацієнт отримає їх безкоштовно або з невеликою доплатою.
Для інших фармакологічних груп є декілька відмінностей. Із 1 серпня 2022 року за е-рецептом відпускаються й антибіотики. Ці ліки пацієнт оплачує власним коштом. Також до цього переліку належать такі групи препаратів:
- гормональні (зокрема й протизаплідні);
- протисудомні;
- антигіпертензивні;
- серцеві та ін.
Деякі ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі також належать до препаратів, відпуск яких має здійснюватися виключно за е-рецептом лікаря.
Для тих аптек, що розташовуються в зоні бойових дій або в тимчасовій окупації, держава зробила виняток. Такі заклади тимчасово мають право відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.
Е-рецепти для переселенців
У період воєнного часу змінено правила отримання первинної допомоги для переселенців. Якщо людина була змушена переїхати в інше місце, то вона може звернутися до будь-якого лікаря первинки й отримати е-рецепт на необхідні ліки.
Як адаптуються аптеки до відпуску е-рецептів
Аптечні мережі намагаються максимально швидко адаптуватися до технічних збоїв в умовах воєнного часу. Особлива увага приділяється інтернет-сервісам: клієнт із легкістю може замовити ліки через сайт, мобільний додаток, вайбер- або телеграм-бот, через саll-центр аптечної мережі. Отримати препарати можна кур’єрською доставкою або посилкою з Нової пошти. Це істотна перевага під час війни, оскільки надає доступ до товарів у зручний час із будь-якого міста. Тому частка інтернет-замовлень постійно зростає. Під час оформлення замовлення пацієнт, не виходячи з дому, бачить: чи є в наявності потрібний препарат, яка ціна й розмір відшкодування за рецептом та обирає аптеку поряд з місцем свого перебування. Це зручно, швидко, а також зменшує небезпеку для людей.
Крім того, практично кожна аптека має власний генератор, який дозволяє не припиняти торгівлю під час відключень електроенергії. Навіть якщо зник інтернет, продаж ліків ведеться через мобільні телефони в режимі оффлайн.
Деякі інтернет-провайдери сьогодні переходять на PON. Ця технологія більш енергонезалежна і не потребує електроенергії на проміжному обладнанні, тому дозволяє надавати послугу за відсутності електроживлення до 12 годин і більше. І якщо аптека підключена до такого провайдера, то за наявності генератора та інтернету можна без проблем підключитися до баз даних ЕСОЗ.
Труднощі пацієнтів та фармацевтів
Тут декілька моментів. Сам е-рецепт для пацієнта дуже неінформативний, тому зрозуміти, що зашифровано в цьому коді, неможливо. А лікар із комунальної амбулаторії не видає роздрукований аркуш прийому з призначеннями. Якщо пацієнт вирішить уточнити в аптеці, чи є в них такий препарат, щоб зрозуміти, чи варто за ним стояти в черзі, то це теж може стати проблемою.
Труднощі під час відпуску медикаментів виникають також через лікарські помилки в рецептах – неточне дозування, кількість виписаних таблеток, неправильна назва препарату. Інколи нерозбірливий почерк лікаря неможливо прочитати на паперовому носії. Проблемою є і той факт, що деякі аптеки своєчасно не уклали договір з НСЗУ, і це стає причиною відмови відпуску ліків пацієнтам.
Про низку проблем, які виникають під час відпуску за програмою «Доступні ліки», говорять не лише лікарі та пацієнти, а й працівники першого столу. Нижче наведемо ряд коментарів із соцмереж:
- «За постійних повітряних тривог, коли медичний заклад зачинено і прийом пацієнтів не ведеться, про який рецепт може йтися».
- «А якщо пацієнт не знає кількість ліків, яку прописав лікар, а лікар через збої системи виписав електронний рецепт з невідомою кількістю ліків (через збої і глюк системи), то скільки аптека надасть на руки, записуючи собі на папері номери та коди рецептів???».
- «У цей тяжкий час люди з діабетом без будь-якої допомоги. Люди волають у групах про свої потреби (голки, інсулін, тест-смужки)».
- Що робити, коли вже вдруге зник план лікування? Сімейний відмовився виписувати без плану, стверджує, що не може це зробити, бо в системі не відображається. Новий укласти не вийшло – не доїхала до лікаря. Тепер уже ніяк не доїхати ні до лікаря, ні до міста (щоб укласти третій за рік план), ні до аптеки…»
Терміни дії е-рецептів
Термін дії електронного рецепта становить 30 днів з моменту виписки. Лікар зможе виписати новий е-рецепт до закінчення терміну дії попереднього:
- за 3 дні, якщо ліки виписані в попередньому рецепті на курс менш ніж 21 день;
- за 7 днів, якщо попередній е-рецепт розрахований на 21 та більше днів.
Лікарі й фармацевти радять своєчасно перерахувати кількість ліків, що залишилися, і не чекати до останнього, щоб отримати новий е-рецепт.
Чому е-рецепт такий важливий – думка фахівця
Нижче наведено думку Юлії Мендес, лідерки напрямку з надання фармацевтичної допомоги зі знеболення (ТОВ «Бізнес Центр Фармація»), магістерки фармації (НУОЗУ ім. П. Л. Шупика).
«Е-рецепти під час воєнного стану в Україні створюють нове майбутнє, але й мають нові перешкоди, які ми долаємо разом.
Відсутність електроенергії, інтернету створює квести для пацієнтів, на які не може вплинути ні лікар, ні фармацевт. Тому на сьогодні особливо важливою є комунікація лікаря з фармацевтом, щоб ухвалити правильне рішення – виписати е-рецепт чи паперовий рецепт.
Е-рецепт фармацевт зможе погасити виключно в ЕСОЗ. А паперовий рецептурний бланк – зі світлом чи без світла.
Отож, виписуємо е-рецепти, і за відсутності технічної можливості це зробити надаємо рецепти на бланках Ф-1 та Ф-3».