Як отримати психологічну допомогу у лікаря первинки: роз’яснення НСЗУ

Через війну та її наслідки потреба в психологічній допомозі зросла. Тому в Програму медичних гарантій додано новий пакет, завдяки якому кожен може отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної медичної допомоги.

Що потрібно знати пацієнтам про новий пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”? НСЗУ відповідає на найпоширеніші питання, пов’язані з новим пакетом.

До якого сімейного лікаря звертатись зі скаргами на ментальне здоров’я?

Сімейний лікар, з яким укладено декларацію, є найпершим порадником пацієнтів у всіх скаргах на здоров’я. Якщо проблеми зі здоров’ям пацієнта вимагають компетенцій іншого вузькопрофільного фахівця, то сімейний лікар порадить звернутися саме до такого лікаря. Також ваш сімейний лікар, терапевт чи педіатр має провести скринінг на наявність розладів психіки та поведінки у пацієнта/пацієнтки. Та за необхідності та згоди пацієнтів скерує, наприклад, до психіатра.

Але є також інший шлях.

Людина може знайти медичний заклад, який за договором з НСЗУ надає меддопомогу за пакетом  “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”, та записатись на консультацію туди. Всі лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір на цей пакет, проходять навчальний курс з ведення та лікування пацієнтів з психічними і неврологічними розладами. Тому мають додаткові навички із роботою зі скаргами пацієнтів на психічне здоров’я.

Яка медична допомога передбачена для пацієнтів у межах пакету?

Спочатку сімейний лікар має отримати згоду пацієнта чи пацієнтки на скринінг на психічні розлади. І лише при позитивному результаті проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:

  • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити ПНР, пов’язані з фізичним здоров’ям;
  • направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
  • першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
  • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього – направлення до лікаря-спеціаліста.

Як отримати психологічну допомогу у лікаря первинки?

Потрібно зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77 або скористатися дашбордом НСЗУ. У полі група послуг потрібно обрати пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Після цього потрібно зателефонувати до обраного медичного закладу та записатися на прийом. Можна звернутися як самостійно, без направлення, так і з направленням від лікуючого лікаря при встановленому діагнозі “Психічні розлади”.

Джерело: НСЗУ


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook