Аптеки Іспанії: без мереж, але з посмішкою

Глибока повага до свого коріння та багатовікові традиції – це той фундамент, на якому стоїть іспанська фармація, що має, до речі, найдавнішу в Європі історію. Тому, незважаючи на такі вимоги часу, як стандартизація, у місцевих аптеках панує дух родинного затишку та тепла.

Аптеки Іспанії: бізнес у спадок

«Європейська фармація зародилася в нас!», – з гордістю заявляють Італія, Естонія, Франція та низка інших країн, де є хоч якась прадавня аптечна будівля з невизначеною датою заснування. І можна було б їм повірити та зануритись у вивчення старовинних манускриптів або слухати загадкові оповідки гідів, якби не одна крихітна проблема. Достатньо просто прогулятись будь-яким іспанським містечком, щоб зрозуміти: саме тут сформувалися ті славнозвісні високі стандарти, на які сьогодні орієнтується весь світ. І справа зовсім не в стародавніх будівлях та знаних вчених. Просто Іспанія – те місце, де вшановують родину і дбайливо передають важливі напрацювання від батька до сина. Взагалі, сім’я для іспанця – великий та люблячий клан, стосунки між членами якого ґрунтуються на взаємній підтримці. Сім’я відчайдушно захищає честь, права й роботу братів, тіток, сестер, племінників… Не дивно, що розпочати аптечний бізнес новому гравцеві вкрай складно: майбутні кадри для аптек тут готують з пелюшок.

Аптеки Іспанії

Аптечний сервіс по-іспанському

В Іспанії близько 21 тис. аптек. Їхня кількість контрольована: кожна аптека має обслуговувати 2,8–4 тис. осіб. Діяльність аптек регулює Генеральне консульство офіційної Асоціації фармацевтів, яке здійснює підтримку професії та розробляє політику з аптечної практики. Відкрити нову аптеку нелегко, адже конкуренція між закладами доволі висока. При цьому аптечна справа, як і професія фармацевта, цінується і є бізнесом, що процвітає та приносить власникам непоганий дохід навіть у кризові часи.

Власником іспанської аптеки може бути лише дипломований фармацевт, що зареєстрований в офіційній Колегії фармацевтів і має ліцензію. Кожен фармацевт має право володіти лише однією аптекою та керувати нею особисто. Тому в Іспанії немає аптечних мереж. Декілька фармацевтів можуть бути співвласниками однієї аптеки, за умови, що не менше 51% належить одному з них. В аптеці працює, в середньому, два фармацевти, які відпускають лікарські засоби в робочі години: з 09:30 до 14:00 та з 16:30 до 20:00. При цьому іспанці знають, що якщо їхній заклад зачинено, то на його дверях можна знайти вивіску з адресою найближчої чергової аптеки (Farmacia de Guardia) та телефоном лікаря, до якого можна звернутися в невідкладній ситуації.

А якщо в аптеці немає необхідного препарату, покупець може замовити його та отримати замовлення в межах 3-4 годин після звернення. Навіть у сільській місцевості оптовики здійснюють доставку ліків тричі на день. Дистриб’ютори постачають у середньому 28 тис. 500 одиниць товару, серед яких 83 % – це препарати, а 17 % – вироби медичного призначення. Викладка, як і в Україні, обмежена ОТС-групою та товарами для здоров’я, рецептурні препарати розміщують у скриньках за спиною фармацевта.

В іспанських аптеках використовують екстемпоральну рецептуру. Крім того, тут надають широкий спектр додаткових послуг: зважують, вимірюють зріст і тиск, визначають холестерин та глюкозу крові. Також аптеки утилізують невикористані або прострочені лікарські засоби, які несуть до аптек, оскільки викидати такі речі заборонено.

Усі препарати на батьківщині Гойї відпускаються виключно в аптеках. Супермаркети не мають права торгувати навіть безрецептурними засобами, дозволена лише парафармацевтика. Однак вся країна знає, що аптечні товари – це завжди висока якість. Іспанці впевнені, що крем, придбаний в аптеці, не спричинить алергічну реакцію. Водночас аптечні товари завжди дорожчі за магазинні, тож покупець має робити вибір на власний розсуд. Здебільшого іспанці воліють не ризикувати і купуюють в супермаркетах тільки найпростіші товари для здоров’я, до прикладу, пластир.

Аптеки Іспанії

Ліки в Іспанії: обирай оригінальне!

Заміни лікарських засобів регламентовані законом. Так, фармацевт має право сам замінити призначений лікарем генерик на оригінальний препарат, іноді навпаки. Але загалом Іспанія є країною потужних фармацевтичних виробників і надає перевагу оригінальним лікам. Проникнення генериків на іспанський ринок обмежене. І хоча оригінальні препарати завжди дорожчі, населення часто обирає саме їх. Втім, якщо покупець бажає придбати більш доступний за ціною генерик, фармацевт задовольнить це прохання.

Аптеки Іспанії

Особливості національного колориту

Щоб зрозуміти іспанську вдачу, потрібно зазирнути в історію. Багато сімей і досі мають право на ім’я та титул. Кажуть, в Іспанії навіть жебраки – дворяни. Як і їхні предки, іспанці тримаються гідно і люблять життя. Вони шанують зарозумілість, на що вказують їхні звички – впевнена хода та гучні розмови, які ми б радше назвали криком. Місцеві веселощі завжди велелюдні та галасливі. Іспанці не дуже заощадливі – чималу частину доходу вони витрачають на їжу та напої. Не шкодують власного часу задля інших – якщо запитати в іспанця, як кудись дістатись, тебе супроводять до місця. Гордовитість, почуття гідності, легкість у спілкуванні, швидкі рухи та багатослів’я, життєрадісність та самобутність – загальні риси місцевих жителів.

Аптеки Іспанії

Іспанський фармацевт – це майже лікар

Аптечний працівник в Іспанії проходить тривалий шлях до першого столу: п’ять з половиною років у виші та піврічна практику після його закінчення. Така висока кваліфікація надає іспанським фармацевтам право встановлювати діагноз, а у ряді випадків й призначати лікування, що не викликає непорозуміння в лікарів. Часто вони самі кажуть: «Порадьтеся з фармацевтом». До речі, іспанці ретельно стежать за своїм здоров’ям і за перших ознак нездужання (до прикладу, при застуді) одразу йдуть до аптеки. Тут популярний лікарський засіб від нежитю Respibien (у перекладі – «дихай вільно»), при високій температурі або при болю іспанські фармацевти рекомендують парацетамол або ібупрофен. Однак жодна щемлива історія зі сльозами на очах не змусить іспанського фармацевта відпустити антибіотики без рецепта.

Аптеки Іспанії

Як працює аптечний бізнес в Іспанії

Постійні покупці, зазвичай, живуть поблизу і давно визначились зі своєю аптекою. Іспанці сприймають її як місце для приємного спілкування, де можна отримати пораду, почути новини та навіть зустрітись із друзями.

У першій половині дня до віконця фармацевта приходять переважно бабусі, часто просто поговорити.  Чиясь хвороба для іспанців – це можливість виявити співчуття, допомогти. Місцеві фармацевти товариські та щирі, вони добре знають своїх клієнтів. І не лише їх, а й усю рідню: дружин, чоловіків, дітей, батьків і племінників. Зв’язки між людьми тут дуже міцні. До речі, саме до аптеки іспанки ведуть своїх маленьких доньок, щоб проколоти вуха та надіти перші сережки.

Місцеві аптеки чисті, красиво декоровані, кожен товар має своє, заздалегідь визначене місце. Якщо йдеться про зовнішній вигляд фармацевтів, то він зразковий – гарна зачіска, мила посмішка та бездоганний макіяж. Вважається, що відвідувачів у іспанських аптеках обслуговують не гірше, ніж у дорогих бутиках. Тому в торгових залах завжди панує радісне пожвавлення.

Як іспанцям це вдається, адже аптека за визначенням має бути місцем, куди людина йде лише за нагальної потреби? Ймовірно, справа у притаманній іспанцям людяності. Адже в будь-якій країні люди відчувають, де раді бачити саме їх, а не лише їхні гроші. І українським аптекарям варто взяти до уваги такий підхід, оскільки саме фармацевт, його фаховість та вміння співчувати стають тією конкурентною перевагою, яка дозволяє аптеці не лише виживати, але й процвітати навіть у кризові часи.

Аптеки Іспанії

Декілька історичних фактів про аптеки Іспанії

Перші аптеки в Іспанії з’явилися у ХІ столітті. Всі найдавніші аптечні заклади тут належать сім’ям. У XVI столітті в Барселоні відкрився перший навчальний заклад, де готували фармацевтів. Вже в 1581 році в Іспанії було створено першу Фармакопею.

Українські біженці в Іспанії

За офіційною статистикою, з початку війни Іспанія прихистила більше 150 тисяч українських біженців. Переважна більшість з них – жінки з дітьми. Понад 80% дорослих — люди з вищою освітою. Наразі потік біженців трохи зменшився, але, керуючись міркуваннями безпеки, люди продовжують їхати.

Гостинна Іспанія надає нашим співвітчизникам статус тимчасового захисту. Він передбачає

  • дозвіл на проживання;
  • дозвіл на роботу;
  • доступ до соціального забезпечення (розміщення, юридична та психологічна допомога, соціальна підтримка, вивчення мови тощо);
  • доступ до медичного обслуговування;
  • доступ до освіти для дітей, молодших 18 років, на тих самих умовах, що й громадяни країни;
  • чинність українського водійського посвідчення в Іспанії протягом одного року.

Грошова допомога українцям в Іспанії становить 400 євро для дорослого та 100 євро на дитину. Виплата надається протягом 6 місяців. Уряд Іспанії забезпечує біженців з України житлом. Найчастіше українців поселяють у готелях, хостелах чи гуртожитках, а також надають харчування. Проживати тут можна, доки біженці не знайдуть роботу і не зможуть орендувати помешкання самостійно. Робота в Іспанії передбачає знання мови та наявність певних навичок. Якщо вони відсутні, можна розраховувати на невисоку зарплатню. Проте її вистачить, щоб забезпечити себе речами першої  необхідності. Іспанське Бюро зайнятості сприяє працевлаштуванню українців – надає доступ до курсів вивчення іспанської мови, комп’ютерної грамотності або інших у відповідності до профілю майбутньої роботи.

Держава призначає біженцям з України сімейного лікаря та педіатра для дітей, право на медичне обслуговування зберігається протягом дії тимчасового захисту в Іспанії. Безоплатну медичну допомогу українці можуть отримати у всіх державних лікарнях, нагляд за вагітними та пологи для українок також безкоштовні. Однак в державній медицині іноді  доводиться тривалий час перебувати в черзі на лікування. Приватна медична страховка, яка коштує, в середньому, 100 євро, вирішує цю проблему.

Теплий, поміркований клімат, привітні місцеві мешканці, їхня людяність роблять Іспанію однією з найбільш привабливих країн для тимчасового перебування. Ми вдячні іспанцям за допомогу, однак сподіваємось, що з настанням миру більшість наших співвітчизників повернеться до рідної України.

Також раніше ми розповідали, чим здивують аптеки Данії.

Джерела:
who.int; eldiario.es; vademec.ru; spain-media.ru;
особисті враження автора.
Повний перелік джерел знаходиться у редакції.

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook