Виявлено захисний ген від COVID-19

Виявлено генетичний зв’язок, що пояснює, чому деякі люди заражаються на COVID-19, але не помічають симптомів хвороби. Ген виявляється втричі частіше у людей, в яких COVID-19 проходить безсимптомно. Це перше чітке свідчення генетичної резистентності, оскільки в дослідженні порівнювали постраждалих людей з безсимптомною групою, щоб детально та в масштабі зосередитись на генах HLA, які знаходяться у хромосомі 6.

Науково-медична група Університету Ньюкасла (Великобританія) продемонструвала, що ген HLA-DRB1*04:01 виявляється втричі частіше у людей, в яких COVID-19 проходить безсимптомно. Це свідчить про те, що люди з цим геном мають певний рівень захисту від важких ускладнень.

Дослідження, яке фінансується Innovate UK, британським інноваційним агентством, порівнювало безсимптомних людей із пацієнтами тієї самої громади, у яких важко протікав COVID-19, але без інших захворювань та патологій, було опубліковане в журналі HLA.

Висока щільність та складність комплексу гістосумісності та варіації в різних популяціях означають, що можна не помітити значні зміни. Наприклад, різні алелі або версії одного і того ж гена можуть мати протилежний вплив на імунну відповідь. Це дослідження було набагато більш цілеспрямованим і порівняло симптоматичне та безсимптомне, виявивши “захисні” якості алелю.

Відомо, що ідентифікований ген людського лейкоцитарного антигену, HLA-DRB1*04:01, безпосередньо корелює з широтою та довготою. Найчастіше люди з цим геном зустрічаються на півночі та на заході Європи.

Це говорить про те, що європейці з більшою ймовірністю залишатимуться безсимптомними, але все ще передаватимуть хворобу.

Доктор Карлос Ечеваррія з Translational and Clinical Research Institute Ньюкасльського університету, який також працює консультантом з питань дихання в лікарні Ньюкасла у фондах NHS Foundation Trust і є співавтором статті, говорить: “Це важливий висновок, оскільки він може пояснити, чому деякі люди заражаються COVID-19, але не хворіють.

“Це може привести нас до генетичного тесту, який може вказати, кому ми повинні робити щеплення в першу чергу”.

“Нам це важливо знати, тому що коли у нас є багато людей, які є стійкими і не проявляють симптомів, вони ризикують поширювати вірус непомітно”.

Вплив генів, пов’язаних з територією, є загальновизнаною науковою концепцією і добре відомо, що гени HLA розвиваються протягом поколінь у відповідь на хвороботворні патогени.

Автор дослідження Девід Ленгтон, чия компанія ExplantLab допомогла фінансувати дослідження за допомогою премії Innovate UK, додав: “Одними з найцікавіших висновків були взаємозв’язки між довготою і широтою та частотою генів HLA. Давно відомо, що частота розсіяного склерозу зростає із збільшенням широти. Шкоду частково було взято під контроль через вплив UV, що знижує рівень вітаміну D.

“Це підкреслює складну взаємодію між навколишнім середовищем, генетикою та хворобами. Ми знаємо, що деякі гени HLA реагують на вітамін D, і що низький рівень вітаміну D є фактором ризику серйозного захворювання, ми проводимо подальшу роботу в цій галузі”.

У дослідженні використовувались зразки 49 пацієнтів з важкою формою захворювання COVID-19, які були госпіталізовані з дихальною недостатністю, а також зразки безсимптомної групи з 69 працівників лікарні, які мали позитивні результати за допомогою тестування на антитіла в крові.

Дослідження використовувало машини послідовності наступного покоління для глибокого вивчення різних версій, або алелів, генів HLA, що поєднувалося з різноманітними знаннями та моделюванням. Дослідження обмежувалась зразками з Північно-Східної Англії під час першого локдауну, це зменшило різницю в досліджуваних групах, але знадобиться більше досліджень у Великобританії та інших країнах, оскільки можуть бути різні копії генів HLA, що забезпечують стійкість в інших популяціях.

Дане дослідження було співпрацею між Newcastle University, Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust, Northumbria Healthcare NHS Foundation Trust, а також James Cook University Hospital, North Tees, Hartlepool Hospitals NHS Foundation Trust.

Співавтор, професор сер Джон Берн, професор клінічної генетики в Університеті Ньюкасла, сказав: “SARS Cov-2 є однією з найбільших загроз, з якими зараз стикається людство. Чим більше ми розуміємо, чому деякі люди хворіють, тим краще ми можемо захиститися від вірусу та йому подібних в майбутньому”.

Джерело: sciencedaily.com


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook