військовий облік фармацевтів

Військовий облік фармацевтів: обов’язок чи власна воля?

Тема військового обліку фармацевтів не втрачає своєї актуальності, а після публікації статті «Військовий облік фармацевтів: тріумф демократії» на сайті RAP.IN.UA в наших читачів виникло чимало запитань. Тому ми вирішили обговорити найактуальніші ситуації пов’язані з цією темою з юристом, заступником директора з юридичних питань компанії «Агентство Медичного Маркетингу» Юрієм Сторожуком.

– Юрію, як відомо, у 2007 році припинили своє існування військкомати і замість них було створено ТЦК та СП (це приватні структури), які приймають добровільно, на контрактній основі, інакше кажучи, на роботу. Питання: чи законно вимагати від фармацевтів ставати на облік?

– Так, вимоги законні.

Військовий облік жінок здійснюватиметься згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Постановою КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних» від 7 грудня 2016 року № 921, Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями» від 11.10.2021 № 313.

Відповідальність за здійснення військового обліку своєю чергою передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України.

Військовий облік проводитимуть структури органів місцевого військового управління України, визначених державою Україна.
Тобто для фармацевтів військовий облік є обов’язковим!

– На військовий облік потрібно ставати абсолютно всім чи лише тим, хто закінчив навчання на військовій кафедрі?

– Проходження підготовки на військовій кафедрі, наявність або відсутність бойового досвіду не є обов’язковою умовою для військового обліку, тому та облік мають ставати всі жінки, які відповідають таким вимогам: 1) вік від 18 до 60 років; 2) відсутність протипоказань за станом здоров’я; 3) наявність однієї зі спеціальностей, визначених Наказом № 313.

– Чи належить промислова фармація до професій, при набутті яких обов’язково потрібно ставати на військовий облік?

– Так. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, визначений у Наказі № 313 і містить такі посилання: «професіонали в галузі фармації», «промислова фармація».

– Чи можливо офіційно відмовитися від диплому та професії фармацевта? І чи звільняє це від військового обліку?

– Законодавством України не передбачено можливості відмовитися від диплому і професії фармацевта. Втрата диплому компенсується наявністю бази даних навчальних закладів та Міністерства освіти і науки України. У теорії, здобуття відповідної освіти можна оскаржити в судових органах, однак це буде правовим ноу-хау.

– Скажіть, яка ситуація зараз із виїздом за кордон, якщо особа перебуває на військовому обліку?

– Чоловікам, які перебувають на військовому обліку, виїжджати за кордон не можна (законодавством передбачені винятки із цього правила). Жінкам, які перебуватимуть на військовому обліку, наразі планується надавати можливість виїзду за кордон (нині в нормативних актах заборони немає). З огляду на соціальний резонанс, дуже ймовірно, що подібної заборони для жінок не буде й у майбутньому.

– Юрію, чи може жінка виїхати за кордон, якщо вже із квітня не працює як фармацевт, вік – менше 60-ти років.

– Може. Прикордонна служба України не перевіряє документи щодо освіти та не має повноважень обмежувати виїзд за кордон жінки, аргументуючи свої дії тим, що вона «підлягає обов’язковому військовому обліку».

військовий облік фармацевтів

– Якщо ми подивимося на такий випадок, коли фармацевт виїхала за кордон до ухвалення закону про військовий облік, а зараз проходить інтернатуру, чи потрібно їй ставати на облік?

– Так, юридичний обов’язок поширюється і на вказаний вище випадок. Однак недостатньо встановити обов’язок – потрібно також забезпечити можливість його здійснення. Тобто, окрім існування штрафів, у держави відсутні інші механізми, якими вона забезпечуватиме виконання вимоги.

– Юрію, прокоментуйте таку ситуацію: жінка, вік – за 50 років, є хронічні захворювання, чи доцільно їй взагалі ставати на облік?

– Зазначений вік (50 років) перебуває у встановлених Наказом № 313 межах (18–60 років), а чи є хронічні захворювання перешкодою для військового обліку, визначає ВЛК згідно з Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 № 402. Як свідчить практика, якщо особа не соромиться надавати інформацію, підтверджену медичною документацією про наявність захворювань, це враховується військово-лікарською комісією.

– Уявімо собі такий випадок, коли людина добровільно не стала на військовий облік, то чи можуть її примусити? Наприклад, чи буде потрібно під час працевлаштування фармацевтом пред’являти військовий квиток? Чи можуть надходити до компанії запити щодо переліку працівників, які перебувають на обліку, і чи будуть шукати порушників?

– Зараз ні нормативно, ні на рівні «дорожньої карти» не передбачено механізму примусового взяття жінок на військовий облік. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, передбачений Наказом №313, доволі широкий. Найімовірнішим є сценарій, за яким державні органи розраховують на самостійне звернення певної частини жінок, які підпадають під визначені критерії, щоб стати на військовий облік. Для короткотривалої перспективи (рік-два) цього достатньо. Подальша імплементація норми триватиме в поточному режимі, з використанням механізмів, що вже застосовуються до чоловіків (оцінка кадровим персоналом за дипломом та трудовою книжкою потреби в обов’язковості військового обліку, введення штрафних санкцій чи вимог до роботодавців тощо). Однак подібні механізми потребують певних зусиль. Нині запити до роботодавців щодо списків працівників (із переліком дипломів, віку та наявності або відсутності медичних захворювань) – це малоймовірний сценарій.

– Які зобов’язання поширюються на фармацевта, якщо він зараз у декретній відпустці?

– Якщо людна підпадаєте під критерії обов’язкового військового обліку жінок, то юридичний обов’язок стати на облік поширюється навіть, якщо вона в декретній відпустці. Однак поки це питання більше добровільне, оскільки не передбачено механізму примусової постановки жінок на військовий облік. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачає відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 850 грн, а за повторне порушення протягом року – у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook