Рано чи пізно настає день, коли будь-яка людина замислюється про вихід на пенсію. І чим ближче цей день, тим більше запитань виникає. Які зміни чекають на фармацевтів щодо виходу на пенсію у 2022 році, чи залишиться можливість вийти на пенсію за вислугою років і чи існуватимуть пільги для фармацевтів – розказав юрист, заступник директора з юридичних питань компанії «Агентство Медичного Маркетингу» Юрій Сторожук.
Загальні положення про пенсію
Пенсійна реформа крокує Україною, що призводить до постійних змін у законодавстві. Зміни найчастіше стосуються віку виходу на пенсію, розміру трудового стажу, пільгових умов та сум страхових внесків під час трудового стажу.
Головні зміни, які відбулися в 2021 році:
– вік виходу на пенсію став однаковим як для жінок, так і для чоловіків, і становить 60 років (Стаття 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 [1]);
– на один рік став більше трудовий стаж, який потрібен для виходу на пенсію. Якщо в 2020-му це було 27 років, то в 2021-му – 28. Планується, що до 2028 року розмір необхідного для виходу на пенсію стажу підніметься до 35 років.
Отже, у 2022 році для виходу на пенсію необхідно відповідати двом базовим умовам (про виняток буде сказано далі в тексті):
– досягти віку 60 років;
– мати трудовий стаж щонайменше 29 років.
Якщо на момент настання віку 60 років трудового стажу для виходу на пенсію не вистачає, тоді існує три шляхи:
– заробити необхідний стаж і вийти на пенсію пізніше;
– скористатися можливістю вийти на пенсію пізніше з меншим трудовим стажем (у 63 роки, якщо є мінімум 18 років трудового стажу, або в 65 років, якщо є мінімум 15 років трудового стажу);
– «докупити» необхідний стаж.
Про останній пункт поговоримо детальніше. Існує можливість укласти договір з Фондом обов’язкового соціального страхування громадян України і на добровільних засадах внести необхідну суму у Фонд для отримання можливості вийти на пенсію. Ця сума дорівнює мінімальній сумі єдиного соціального внеску, який у 2021 році становив 2860 грн на місяць.
Що таке страховий стаж і чим він відрізняється від трудового?
Страховий стаж – це період, коли людина отримувала зарплату або дохід, з якого виплачувала мінімальний соціальний внесок у Фонд обов’язкового соціального страхування, з якого і формуються пенсійні виплати. У соціальний стаж не входить період трудового стажу, коли людина була в безоплатній відпустці за власним бажанням.
З грудня 2021 року мінімальний страховий внесок дорівнює 1430 гривень на місяць, до цього він становив 1320 грн на місяць, у 2022 році він зросте до 1474 грн на місяць.
До страхового стажу зараховуються періоди, які не супроводжувалися трудовою діяльністю, а саме:
– декретна відпустка та відпустка по догляду за дитиною до трьох років за умови отримання виплат на дитину;
– відпустка по догляду за дитиною до шести років за станом її здоров’я;
– планові оплачувані відпустки;
– термінова військова служба в лавах Збройних сил України;
– догляд за одним з непрацездатних батьків або за дитиною з інвалідністю;
– втрата працездатності, яка супроводжувалась отриманням соціальних виплат.
Також в Україні страховий стаж нараховується:
– військовослужбовцям;
– фермерам;
– вихователям дитячих будинків родинного типу.
Таким чином, страховий стаж і трудовий стаж можуть відрізнятися. Під час нарахування пенсійних виплат головним є страховий стаж.
Пільговий стаж для фармацевтів
Згідно із законодавством України фармацевти та провізори мають пільгові умови виходу на пенсію за вислугою років. Пільгова пенсія фармацевтів в Україні призначається через 25 років, які фармацевт чи провізор (незалежно від того, як називається посада) працював:
– в аптечному кіоску;
– в аптеці;
– в аптечному магазині;
– у лабораторії.
Це означає, що якщо трудовий стаж роботи провізором в аптеці 25 років, то людина може вийти на пенсію до настання їй 60 років. Для цього необхідно подати заяву про надання пенсії за вислугою років наступного дня після звільнення.
Важливо! Вихід на пенсію за вислугою років не дає права працювати на тій самій посаді або на будь-якій іншій роботі, на які зараховується трудовий стаж.
Пільгова пенсія фармацевтам у 2022 році залишиться без змін.
Таким чином, на запитання, коли фармацевти йтимуть на пенсію з 2022 року, існує декілька варіантів відповіді:
– пенсія за віком, що призначається з моменту настання 60 років;
– пенсія фармацевтів за вислугою [3], що призначається за заявою людини з моменту настання трудового стажу у 25 років наступного дня після звільнення з основного місця роботи.
Важливо! Якщо людина подає заяву на призначення пенсії за вислугою років, при цьому має трудового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, тоді така людина отримує компенсацію в розмірі 10 місячних пенсій, сума яких була призначена на день подання заяви. Отримати таку компенсацію мають право лише ті, хто не одержував жодних компенсацій або пенсійних виплат до цього.
Вихід на пенсію для фармацевтів на пільгових умовах
Існують категорії працівників, які мають можливість скористатися правом вийти на пенсію за пільговими умовами. Пільгові умови надаються працівникам за умови шкідливого виробництва або підвищеного ризику на робочих місцях. Перелік таких категорій працівників визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 [4] та додатком зі списками, в яких перераховані умови праці, що підпадають під пільговий вихід на пенсію: Список 1 та Список 2.
Пільги надаються працівнику залежно від того, до якого списку потрапляють умови його праці.
Якщо до Списку 1, тоді працівник має можливість оформити пенсію в 50 років, але при цьому загальний трудовий стаж для чоловіків має бути щонайменше 25 років і 10 років з них в умовах зі списку, для жінок – 20 років загального стажу та щонайменше 7,5 року роботи в умовах за списком.
Якщо до Списку 2, тоді працівник має можливість подати заяву на отримання пенсії в 55 років, при цьому загальний трудовий стаж для чоловіків має становити 30 років, із них 12,5 року стажу в умовах зі списку, для жінок – 25 років та щонайменше 10 років стажу праці в умовах за списком.
Умови праці оцінюються під час атестації робочого місця, що проводиться згідно з «Порядком атестації робочих місць за умовами праці», який був затверджений Постановою № 442 Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 [3].
Вихід на пенсію за пільговими умовами дає право продовжувати працювати на основному місці роботи та отримувати нарахування з Пенсійного фонду.
Як відбувається вихід на пенсію фармацевтів?
У виході на пенсію немає жодних складних механізмів. Існує декілька способів, як можна оформити пенсію:
1. Подати заяву можна онлайн, для цього необхідно зареєструватися на Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/. Пенсія нараховуватиметься автоматично, більше нічого робити не потрібно.
2. Подати заяву та копію трудової книжки також можна в місцеве управління Пенсійного фонду за місцем своєї реєстрації.
Важливо! Якщо людина виходить на пенсію за віком, тоді вона має подати заяву за місяць до настання 60-річного віку або впродовж трьох місяців після. Якщо подати заяву пізніше тримісячного терміну після настання 60-річного віку, тоді пенсія нараховуватиметься з дня подачі заяви.
Якщо людина виходить на пенсію за вислугою років, тоді необхідно подати заяву наступного дня після звільнення з основного місця роботи.
Отже, фармацевт чи провізор, незалежно від назви посади, мають три способи вийти на пенсію:
– за віком;
– за вислугою років;
– за пільговими умовами у разі праці на шкідливому виробництві.
Який спосіб обрати, залежить від того, які подальші плани у фармацевта на трудову діяльність.
Підготувала Вікторія Галімон
Також читайте, чи існуватиме мораторій на рекламу після 2024 року.
Нормативні документи щодо пенсійного забезпечення:
1. Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003.
2. Закон України «Про пенсійне забезпечення», постанова Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993.
3. Порядок атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів, № 442 від 01.08.1992.
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.