Пацієнту пересадили генетично модифіковане серце свині

Український лікар про прорив у трансплантології: чому свині можуть стати головними донорами людей?

7 січня відбулася одна подія, яка може дозволити в майбутньому вирішити безліч проблем, пов’язаних з нестачею донорських органів. В цей день американські хірурги здійснили першу у світі експериментальну операцію, під час якої пацієнту пересадили генетично модифіковане серце свині.

Альтернативи операції не було

Згідно з оприлюдненою інформацією, пацієнт страждав від хвороби серця в останній стадії. Пересадка серця свині була єдиним варіантом лікування. Без пересадки на 57-річного пацієнта чекала б неминуча смерть. Девід Беннет погодився на експериментальну процедуру після того, як усі інші способи лікування виявилися неефективними і він не міг отримати донорське серце через надто поганий стан здоров’я.

Девід Беннет – це єдина людина у світі, у якої в грудях б’ється свиняче серце, але його серце не просто від звичайної свині, а від свині із відредагованим геномом. У чому полягає революція нового методу? Революція у тому, як саме було вирощене це серце.

пацієнту пересадили генетично модифіковане серце свині

Серце з відредагованим геномом – прорив у медицині

Компанія Revivicor вже не один рік модифікує ДНК свиней, потім вирощує свиней з органами, що підходять до пересадки людям. Зі слів українського лікаря, це справжній прорив у трансплантології. У цієї свині зробили 10 змін ДНК за допомогою технології CRISPR/Cas9. Ця технологія спочатку була відкрита у бактерій.

Як вдалося запобігти відторгненню трансплантата?

Сучасні генні технології дають змогу вимикати ті гени тварин, які імунна система людини відторгає. Тварина-донор зазнала генетичних модифікацій: у її геномі деактивували декілька генів, що викликали гостру реакцію антитіл людської імунної системи. 3 гени деактивували, щоб запобігти відторгненню органу, також було деактивувано ген, який відповідав за набір маси серця. Завдяки цьому серце свині на якомусь етапі переставало рости, через це воно змогло відповідати розмірам серця людини.

Американські вчені також додали в ДНК свині 6 генів людини, які відповідають за зниження реакції відторгнення, запалення тощо. Таким чином, вони адаптували серце свині до людини.

Зі слів українського лікаря, це був лише експеримент. До цієї операції було лише дві такі пересадки нирок пацієнтам, у яких діагностували смерть мозку. Проте переважно такі органи пересаджували бабуїнам, які жили потім не більше року.

Генетично модифіковані свині

На людях FDA заборонило ці експерименти, тому складно припустити, як далі почуватиметься пацієнт, у якого в грудях б’ється серце свині. Але зараз Беннет прожив вже два тижні. Якщо цей експеримент буде успішним, то лікарі й надалі зможуть проводити подібні операції. Нові технології дозволять створювати свиней з органами, що підходять до пересадки людям. А це врятує мільйони життів.

Джерело: Twitter


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook