В Інституті молекулярної біології та генетики НАН України науковці працюють над створенням ефективних ліків від туберкульозу.
Як повідомляють у МОЗ, кількість хворих на туберкульоз в Україні складає понад 1% населення. Втім, за деякими даними, хворих на цю інфекцію значно більше.
Кожен 4-ий зареєстрований в Україні випадок – це мультирезистентний туберкульоз, що не піддається лікуванню існуючими препаратами.
Пандемія COVID-19 загострила ризики стійкого до антибіотику туберкульозу. Відомо, що у пацієнтів з туберкульозом перебіг коронавірусної інфекції зазвичай важчий, ризик смертності – вищий. Аби змінити ситуацію на краще та дати хворим надію на швидке одужання, співробітники Інституту взялися за розробку антибіотиків, ефективних у лікуванні резистентних форм туберкульозу.
Для розробки ліків українські вчені використовували стратегію, при якій антибактеріальний препарат буде зв’язуватися з двома мішенями, оскільки це дозволить знизити ймовірність розвитку мікробної резистентності.
В якості мішеней науковці використовували 2 ферменти, які відповідають за синтез білків мікобактерій: лейцил-тРНК та метіоніл-тРНК. Завдяки сучасним методам віртуального скринінгу та машинного навчання вони розробили інгібітори цих ферментів. Нові ліки проявляють активність щодо 3-х штамів збудника туберкульозу:
- рифампіцин-резистентного штаму (rpoBS450L),
- ізоніазид-резистентного штаму (katGdel),
- моксифлоксацин-резистентного штаму (gyrAD94K) Mycobacterium tuberculosis.
Відомо, що науковий проєкт отримав фінансування від Національного фонду досліджень України. Раніше вчені вже намагалися розробити ліки від резистентних форм туберкульозу. 4 роки тому назад Інститут продав ліцензію на використання 2-х своїх патентів відомій українській компанії.
Крім того, нещодавно науковці Інституту запропонували технологію виробництва нових гіпотензивних і антиаритмічних алкалоїдів раувольфії зміїної.
Джерело: Національна академія наук України