Вчені розробляють нові ліки для боротьби з резистентними формами туберкульозу

Українські вчені розробляють нові ліки для боротьби з резистентними формами туберкульозу

В Інституті молекулярної біології та генетики НАН України науковці працюють над створенням ефективних ліків від туберкульозу.

Як повідомляють у МОЗ, кількість хворих на туберкульоз в Україні складає понад 1% населення. Втім, за деякими даними, хворих на цю інфекцію значно більше.

Кожен 4-ий зареєстрований в Україні випадок – це мультирезистентний туберкульоз, що не піддається лікуванню існуючими препаратами.

Пандемія COVID-19 загострила ризики стійкого до антибіотику туберкульозу. Відомо, що у пацієнтів з туберкульозом перебіг коронавірусної інфекції зазвичай важчий, ризик смертності – вищий. Аби змінити ситуацію на краще та дати хворим надію на швидке одужання, співробітники Інституту взялися за розробку антибіотиків, ефективних у лікуванні резистентних форм туберкульозу.

Для розробки ліків українські вчені використовували стратегію, при якій антибактеріальний препарат буде зв’язуватися з двома мішенями, оскільки це дозволить знизити ймовірність розвитку мікробної резистентності.

В якості мішеней науковці використовували 2 ферменти, які відповідають за синтез білків мікобактерій: лейцил-тРНК та метіоніл-тРНК. Завдяки сучасним методам віртуального скринінгу та машинного навчання вони розробили інгібітори цих ферментів. Нові ліки проявляють активність щодо 3-х штамів збудника туберкульозу:

  • рифампіцин-резистентного штаму (rpoBS450L),
  • ізоніазид-резистентного штаму (katGdel),
  • моксифлоксацин-резистентного штаму (gyrAD94K) Mycobacterium tuberculosis.

Відомо, що науковий проєкт отримав фінансування від Національного фонду досліджень України. Раніше вчені вже намагалися розробити ліки від резистентних форм туберкульозу. 4 роки тому назад Інститут продав ліцензію на використання 2-х своїх патентів відомій українській компанії.

Крім того, нещодавно науковці Інституту запропонували технологію виробництва нових гіпотензивних і антиаритмічних алкалоїдів раувольфії зміїної.

Джерело: Національна академія наук України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook