выбор пути

Там… на заплутаних доріжках…

Ми всі ходимо прокладеними шляхами. Вони рівні, зрозумілі, нам добре видно, що навкруги, іноді ці дороги навіть миються шампунькою. Якщо й трапляється зустріти ямку, вона негайно ремонтується. Старі дороги, як відпрацьовані до автоматизму сценарії, потрібні нам для того, щоб життя було легшим і не виникало потреби щоразу витрачати колосальні зусилля для вирішення одних і тих самих завдань.

Хтось ці дороги називає звичкою, хтось рефлексом, хтось захисним механізмом психіки, а хтось життєвими сценаріями. Можливо, тут усього потроху.

 

Але що робити, якщо ваша втоптана доріжка виявилася занадто хитромудрою і дуже схожа на лабіринт, з якого вам ніяк не вибратися? А якщо ходіння по ній приводить вас зовсім не туди, куди хочеться? Можливо, настав час прокласти чи обрати новий шлях?

Принади старої дороги…

Сьогодні модно говорити про те, що сучасній людині важливо постійно виходити із зони комфорту, щоб розвиватися – інтелектуально, емоційно, професійно, як особистість. Але щоб говорити про вихід, непогано було б спочатку знайти вхід. Вхід туди, де добре і спокійно.

Цим місцем нерідко є наш звичний життєвий шлях. Він може бути різним і часом на ньому стільки складнощів, що кожен раз дивуєшся, як ти досі не переламав собі ноги і шию. Слідування ним може доводити до знемоги і відчуття повного безсилля. Але принадність його в тому, що цей шлях добре нам знайомий – кожен камінчик, кожна улоговинка, кожна ямка і вибоїнка. Йдучи ним, ми відчуваємо себе живими, значущими. Щоразу подорожуючи власною стежкою, ми більш впевнені, тому що знаємо: ось тут – яма, там – пастка, ще через п’ять метрів – обрив, а за тим поворотом – наші старі граблі. Щоразу наступаючи на них, ми відчуваємо біль і в цей момент усвідомлюємо, що більше не хочемо таких передбачуваних «сюрпризів», нам це не подобається, і взагалі голова вже болить. Але повернути в інший бік страшно. Там невідомість…

Цікаво, що лякає і відштовхує від подорожі новими стежками не стільки невідомість, скільки цілковите нерозуміння, куди я хочу і можу прийти. Тому знову вмикаємо автопілот – і сценарій повторюється.вибір

Важливе питання: чого я хочу?

Змінити життєвий сценарій (прокласти новий шлях) допоможе просте запитання: чого я хочу? Здавалося б, що складного – відверто відповісти собі «чого я хочу»? Але по факту виявляється що це – одне з найважчих завдань. І дати відповідь навіть собі дуже непросто. Особливо якщо потрібно відповідати в контексті всього життя. Так вчили нас батьки: потрібно визначитися з метою в житті і все підпорядковувати їй. У цих масштабах не передбачено права на помилку. А якщо воно і є, то далеко не кожен готовий заплатити за неї величезну ціну. Тому визначити правильну відповідь і правильне бажання майже неможливо.

А що якщо ставити це запитання щодня, в будь-якій ситуації, яка вам просто не подобається або викликає дискомфорт, страждання? Наприклад, вас засмучує, що ви зриваєтеся і кричите на дитину, коли вона розкидає іграшки або стрибає по калюжах? Запитайте себе в цій ситуації: а чого я хочу? Як я хочу, щоб це було? Що хочу відчувати? Що хочу говорити?

Вам не подобається, коли керівник підвищує голос на вас, або дратує почуття страху, яке виникає перед тим, як іти зі звітом до начальства? Запитайте себе: а чого я хочу – відчувати, говорити, робити?

Відчуваєте розчарування або напругу від того, що настрій вашого чоловіка чи дружини впливає на вас? Запитайте себе: чого я хочу – продовжувати радіти або занурюватися в тінь похмурого настрою партнера, залипати, рятувати, фіксуватися на стані іншого або створювати той настрій який хочу саме я?

Все, що викликає внутрішній дискомфорт, – це унікальний привід внести ясність і дізнатися, чого хочете саме ви? Ось так, у дрібницях, у кожному дні. Розуміння власних бажань наближатиме вас до розуміння себе і того, яким життям хочете жити. І крім того, це подарує відчуття вибору: тільки ви вирішуєте, яким буде ваше життя, а не хтось інший.нове життя

Величезний бонус від звички ставити собі це запитання в дрібницях, в кожному своєму дні – відсутність напруження. Вам не потрібно приймати доленосне рішення. Тому є право на помилки, можливість для маневрів і різних варіантів, для проб і творчості. Тут є можливість для всього, чого ви забажаєте. Включно з можливістю для пізнання самого себе. Таке просте запитання: чого я хочу – відчувати, робити, бачити, говорити, допомагає розуміти, який пазл із картини життя ви бажаєте взяти зараз і куди його застосувати.

Варіанти є завжди?

Ще одна причина, через яку ми часто вважаємо за краще залишатися на своєму складному шляху, – це знову ж таки страхи та напруга. Нам здається: якщо обирати нову дорогу, нове життя, іншу реальність, то для цього знадобиться докласти титанічних зусиль – засукати рукави, взяти величезну лопату і копати, копати, копати нову дорогу, засипаючи поруч стару. Або потрібно звернути гори. Але на це зазвичай бракує сил.

Крім того, більшість із нас не раз намагалися впровадити в життя кардинальні зміни. Брали ці самі лопати і копали. Втомлювалися до нестями, падали без сил і розчаровувалися в собі, відчуваючи гіркоту в душі та власну неспроможність. Зробивши кілька спроб здійснити глобальний переворот у житті й усвідомивши своє безсилля, повторювати знов бажання не виникає. Навіщо? Результат відомий.

А що станеться, якщо відкинути масштабні кампанії і зосередитися на ситуаціях? Щоразу реагуючи однаково, практично рефлекторно на нові обставини, у нас складається враження, що по-іншому неможливо. Ще й як можливо! Тільки важливо розуміти – по-іншому – це як?

Не подобається відчувати роздратування, коли мама вчить вас – 30-річного дорослого – як вам жити? Ви щоразу зривається на крик і грубість, а потім відчуваєте неприязнь до себе і розчарування? Запитайте: а як може бути по-іншому? Придумайте щонайменше 5 варіантів того, як би це могло бути інакше. Вигадайте нові сценарії. Нехай вони будуть найфантастичнішими і нереальними для вас зараз. Але придумайте їх. Скажіть вголос. Запишіть. Це допоможе розширити власні горизонти, коло огляду, і тоді в житті дивним чином з’являються абсолютно нові варіанти. Так народжується вибір і свобода діяти по-іншому. Ваш мозок навчається помічати не тільки звичний шлях, а й симпатичні стежки або затишні міські вулички. Подорожувати завжди цікаво новими місцями. Тоді там, де були страждання і безсилля, з’являється цікавість, азарт, драйв. Спробуйте! Це як мінімум цікаво. Нові можливості – нові життєві сценарії – життя, яке вам подобається.час змін

Замість висновку…

Часом для цінних змін нам не потрібно підкорювати гори чи йти пекельним шляхом до незрозумілої перемоги. Найчастіше всі відповіді – всередині нас. Саме тому такі питання, як «чого я хочу» і «як може бути по-іншому», дають фантастичний результат. І ми, нарешті, розуміємо, яке життя хочемо прожити, і проживаємо його щодня.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook