здоровые волосы

Сонце у волоссі: краса, яка руйнує?

Примхлива прикраса

Чи знаєте ви, що на голові у людини, в середньому, від 90 000 до 150000 волосин – приблизно від 200 до 400 на кожен см² поверхні черепа? І щодня від 50 до 150 волосин ми втрачаємо. Не тому, що з ними щось не так, просто не існує нічого вічного. Життєівий цикл волосини триває 3-8 років і складається з трьох почергових стадій:

  1. Анаген. У волосяному фолікулі формується волосяна цибулина, розпочинається та триває активній ріст. Швидкість росту волосся генетично запрограмована і становить 1-1,5 см на місяць. Якщо волосся здорове, то 85-90% фолікулів перебувають в стадії анагену. Наша шевелюра густа та гарна.
  2. Катаген. Перехідна стадія, коли волосина припиняє свій ріст, її цибулина поступово втрачає зв’язок з фолікулом , перестає отримувати поживні речовини і роговіє, преретворюючись на колбу. Ця фаза коротка – близько 2-х тижнів і в ній зазвичай перебуває 1-2 % волосин.
  3. Телоген. Колба з мертвою волосиною залишає фолікул і переміщується вгору, до поверхні шкіри . Це триває від 2 до 6 місяців, але фінал передбачуваний – ми бачимо на гребінці волосся, що випало.

Проте, якщо його кількість не виходить за межі норми, хвилюватися не варто. Фолікул працюватиме і надалі – з кожного протягом життя виростає близько 20 волосин. Тож якщо їхній життєвий цикл складає 8 років, простенька арифметика (20 Х 8) підказує, що ви маєте шанс пишатися гарною шевелюрою до 160 років! Щоправда, над цим доведеться попрацювати, адже стан нашого організму, екологичні чинники, харчування, доглядові процедури ( як от фарбування), погодні умови (холод, сонце) безпосередньо впливають на життєвий цикл волосся.
Розпочнемо з погоди – триває літо, тож саме час дізнатися…

…чи шкодить волоссю сонце?

Більшість фахівців вважають, що так. Тривале перебування на відкритому сонці спричиняє розпад основної складової волосяного волокна — кератину, внаслідок чого структура волосся зазнає змін – воно стає сухим, ламким, тьмяним, втрачає блиск. Водночас, ультрафіолет волоссю необхідний. Під дією сонячних променів у шкірі утворюється вітамін D – джерело гарного настрою та життєвої енергії. Вітамін D активує клітини цибулини та стрижня волосся, отже воно стає міцнішим і росте швидше.

Крім того, сонячний вітамін зберігає баланс мінералів в організмі, зокрема сприяє підтримці належного рівня цинку. Ця функція дуже важлива – при дефіциті цинку волосся тоншає, стає ламким і випадає.

Тож сонце не можна вважати ворогом пишної шевелюри – воно їй друг та помічник. Звісно, якщо не зловживати сонячними ваннами. До речі, фахівці стверджують, що для вироблення необхідної кількості вітаміну D слід перебувати на сонці в денний час близько всього лише 30 хвилин! Щоб замість користі не отримати шкоду, решту часу слід користуватися сонцезахисними засобами. Не тільки для обличчя та тіла, а й для волосся!

густе волосся

Сонцезахисні засоби для волосся

Сонцезахисними можуть бути шампуні, бальзами, кондиціонери, спреї, маски, муси тощо.

Розрізняють їх за ступенем захисту кератину – KPF, зазначеному на упаковці у відсотках. Індекс KPF-90 означає, що ваше волосся буде надійно захищене від сонця, вітру і навіть солоної морської води. Втім, такі засоби не забезпечують захисту шкіри голови та волосяних цибулин, вони просто створюють тонку плівку вздовж кожної волосини, щоб запобігти руйнуванню її зовнішнього шару – кутикули. Тому їх і рекомендують застосовувати саме перед виходом на сонце. А коли повернетесь – скористайтесь зволожувальними і відновлювальними засобами.

І не забувайте про капелюхи – до речі, вони зараз в тренді. А лікарі-трихологи вважають, що головний убір – найбільш ефективний захист від сонця! Краще купувати капелюхи світлих відтінків – вони найбільш ефективно відбивають ультрафіолет.

Цікаві факти про волосся

  • У рудоволосих людей волосся зазвичай більше, ніж у власників шевелюри іншого кольору.
  • Розрізняють всього три кольори волосся — брюнети, блондини та руді, а ось відтінків існує близько 300.
  • Рудоволосих людей дуже мало – менше ніж 2%. Найбільша кількість рудих проживає в Шотландії та Ірландії.
  • На людському тілі знаходиться близько 5 мільйонів волосяних цибулин. Волосся вкриває 95 % шкіри людини (за виключенням внутрішніх поверхонь долонь і стоп).
  • Здорова людська волосина витримує вагу до 100 грамів. Волосся на голові середньостатистичної людини вистачило б, щоб витримати вагу двох дорослих слонів!
  • Якщо взагалі не стригти волосся, його довжина сягне близько б 725 м. А якщо чоловік жодного разу не голитиме бороду, протягом життя вона може зрости до 9-10м. Вражає!

девушка на пляже

Найдорожча стрижка у світі

Найдорожчу стрижку у світі зробила італійська мільярдерка Беверлі Латео. Їй категорично не подобалися місцеві майстри, тому вона звернулася до відомого перукаря Стюарта Філіпса, який працює в Лондоні. Стрижка, поїздка на лімузині, обід і сеанс масажу коштували жінці 16 000 доларів!

Після сонячного сезону

Наприкінці літа волосся потребує відновлення, дбайливої турботи і правильного живлення. Ось що рекомендують трихологи.

Насамперед, підстрижіть посічені кінчики, Жоден засіб, крім ножиць, не допоможе вам позбутися цієї проблеми. Стрижка додасть волоссю доглянутого вигляду і покращить живлення (оскільки чим коротше волосся, тим ефективнішим є догляд).

Подбайте про повноцінне харчування. Порада здається банальною, однак волосся живиться зсередини! У вашому раціоні має бути вдосталь білку – волосся на 80 % складається з білкових клітин (фібробластів, кератиноцитів, трихоцитів). Дефіцит білку призводить до ламкості волосся, воно стає тонким і помітно рідшає.

Використовуйте доглядові засоби, що містять:

  • вітамін Е – покращує кровообіг у шкірі голови, живить волосяні цибулини, забезпечує їх киснем, завдяки чому ріст волосся прискорюється;
  • вітамін А – зміцнює волосяні цибулини, стимулює ріст волосся;
  • вітамін F – комплекс ненасичених жирних кислот (лінолевої , ліноленової та арахідонової)
    сприяє регенерації клітин волосся;
  • кератин – заповнює пошкодження у структурі волосся;
  • залізо, цинк, мідь – зміцнюють волосся, підсилюють його блиск.

Подбайте про шию – спазм шийних судин може стати причиною випадіння волосся. Натомість хороший кровообіг забезпечить ваше волосся та шкіру поживними речовинами. Тож пройдіть курс масажу для шиї, а потім навчіться робити такий масаж самостійно. У разі інтенсивного випадіння волосся лікарі завжди рекомендують масаж шиї.

Не завадить іноді побалувати себе келихом якісного червоного вина. Воно містить рослинні естрогени і стимулює фібробласти до здорового поділу. А це, своєю чергою, сприяє утворенню еластину, колагену, гіалуронової кислоти. Тож гарне волосся вам забезпечене, якщо цією порадою не зловживати!

Втім, якщо ви дотримуєтесь наших порад, а стан волосся не поліпшується – зверніться до лікаря-трихолога. Безвихідних ситуації не існує!


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook