Аптеки Словенії. Складові успіху

Словенія – це де? Невелика країна, розташована між Балканами та Альпами, досі залишається terra incognita не лише для українців, але й для багатьох мешканців Західної Европи. І це доволі дивно, адже Словенія може похизуватися альпійськими краєвидами, старовинною архітектурою і давньою культурою виноробства. Вірогідно, не за горами часи, коли туристичні агенції наполегливо пропонуватимуть нам подорожі до цього дивовижного куточка світу, однак сьогодні у нас є нагода познайомитись з фармацевтичною Словенію. Поїхали!

Аптеки Словенії – мало чи достатньо?

Можливо ви здивуєтесь, але в Словенії лише 296 аптек. І це на всю країну – деякі українські аптечні мережі мають більше роздрібних точок! Втім, варто згадати, що чисельність всього населення Словенії складає 2 млн осіб, що приблизно дорівнює кількості мешканців у одному нашому мегаполісі, до прикладу, в Харкові. Тож тепер запитайте в себе: близько 300 аптек на таку кількість людей – це багато чи мало? Достатньо! Кожна аптека обслуговує у середньому 6926 мешканців – це на порядок більше, ніж у низці інших країн. Ще одна важлива відмінність словенського фармацевтичного ринку – співвідношення приватних та національних аптек. Здебільшого, в європейських країнах кількісно переважають перші, оскільки держава зацікавлена у створенні конкурентного середовища. Однак в Словенії лише 95 аптек є приватними. І, що цікаво, за цінами вони майже не відрізняються від державних.

Аптеки Словенії: лікар = аптекар

Натомість у більшості приватних аптек працює лікар-консультант, який за потреби може не лише прийняти пацієнта, а й виписати рецепт. Більше того, згідно чинного законодавства, він має повноваження продавати лікарські засоби. Щоправда, для цього лікарю потрібен спеціальний дозвіл. Щоб його отримати, аптека, в якій приймає лікар, має бути розташована не менш ніж у 10 км від найближчої (зазвичай йдеться про віддалені населені пункти). На відміну від України, де спроба впровадити послугу «лікар в аптеці» наштовхнулась на законодавчі бар’єри і нерозуміння відвідувачів, у Словенії вона дуже затребувана. В цій країні чимало лікарських засобів належать до Rх-групи, а запис до лікаря часом нагадує складний квест. Інколи на консультацію фахівця людина змушена очікувати кілька тижнів або навіть місяців. Водночас рецепт діє лише 30 днів, і тільки в найскладніших випадках може бути продовжений до 90. Придбати ж препарат без рецепта неможливо: облік ведеться за допомогою електронної бази, куди внесено всі дані щодо руху рецептів та пацієнтів. У таких випадках рятує лікар в аптеці. До речі, в Словенії ОТС-препарати є у вільному обігу в супермаркетах та на заправках, однак асортимент «безрецептурки» не такий широкий як у нас, здебільшого це вітаміни та дієтичні добавки. Ліки можна купити й через Веб, втім і тут придбати щось «серйозне» без рецепта не вийде. У Словенії дистанційний продаж дозволено лише кільком аптекам, і всі вони державні. Загалом 80 % всіх лікарських засобів реалізується через аптеки.

Найстарша аптека Словенії

У Словенії знаходиться третя за віком аптека в Європі. Вона була заснована в 1765 році в монастирі Олімії. В ті часи тутешні аптекарі готували ліки, використовуючи воду річки, яка тече праворуч. Про цілющі властивості цієї води знали ще давні римляни. Цікаво, що аптека не є звичайним музеєм, вона працює і зараз, і туристи охоче купують тут усілякі мазі, трави та чаї.

Робота фармацевта в Словенії

Як і в багатьох інших країнах, відкривати аптеки в «сусідних під’їздах» у Словенії заборонено. Відстань між ними має бути не меншою за 400 м, а якщо йдеться про аптеки однієї мережі – то не меншою за 6 км. Володіти приватною аптекою у Словенії має право лише дипломований фармацевт. Варто зазначити що, на відміну від багатьох інших країн, таких фахівців у Словенії достатньо. Хоча загальна кількість фармацевтів на душу населення в країні набагато нижча, ніж у Європі загалом і становить 72 аптечні працівники на 100 тис. жителів, на одну аптеку припадає в середньому 5,5 фармацевтів з вищою профільною освітою. Це досить високий показник. До порівняння, в Сербії він становить 0,67 фармацевтів на одну аптеку, хоча за законом там також має бути хоча б один фахівець із дипломом. Загалом у Словенії працюють близько 1,6 тис. фармацевтів. Зарплата фахівця з вищою освітою становить близько 2600 € і варіює в залежності від стажу роботи (від -25 % новачкам до +50 % фармацевтам з досвідом). До речі, кілограм сиру тут коштує 11 €, кілограм ковбаси –14 €, літр молока – близько 1€, а 12 яєць – від 1,4 до 3 €.

Як і в інших розвинених країнах, крім продажів, до обов’язків фармацевта входить консультування пацієнтів з питань здоров’я та прийому лікарських засобів. А ось послуга з обслуговування пацієнтів із обмеженими можливостями вдома не є звичною для українців. Хоча наші люди потребують її анітрохи не менше, і в перспективі такий сервіс може стати нішею для зростання.

В Словенії аптеки працюють з 9:00 до 19:00, водночас у кожному місті є хоча б одна чергова аптека. «Усього одна?» – можете здивуватись ви, але варто згадати, що міста в країні гірських пейзажів невеликі, навіть у столиці – Любляні мешкає лише 260 тис. осіб. Знайти аптеку доволі легко – коли побачите вивіску Lekarna (не плутати з лікарнею!) – сміливо заходьте!

Дещо про медицину в Словенії

Дитячі щеплення у Словенії є обов’язковими. Необґрунтована відмова від них спричиняє штраф у розмірі від 40 до 500 євро.

Цікавим є досвід Словенії щодо надання невідкладної допомоги. На виклик першим їде мотоцикліст-парамедик, а за ним – автівка з медичним обладнанням. Мотоцикліст зазвичай приїжджає, як мінімум, на три хвилини раніше, що вкрай важливо для здійснення реанімаційних заходів. До того ж, на шляхах Словенії практично немає корків, а «швидкій допомозі» поступаються дорогою миттєво.

Реімбурсація та аптечний асортимент по-словенськи

На тлі того, що аптечне обслуговування в Словенії цілком європейське, ціни на ліки тут набагато нижчі за австрійські чи італійські (країни,з якими Словенія межує). Відмінність зумовлена системою реімбурсації вартості лікарських засобів. Обов’язкове медичне страхування охоплює 98,3 % населення – з огляду на те, що отримати таку страховку може лише офіційно працевлаштований словенець, стає зрозумілим, наскільки прозорою є економіка цієї країні. Однак мешканцям батьківщини птуйського вина цього здалося замало. Оскільки обов’язкове медичне страхування не покриває всіх витрат, 70% словенців придбали поліси добровільного медичного страхування, які коштують 30 євро на місяць.

Таким чином, пацієнтам повертається 50-75% вартості рецептурних препаратів.

Ложку дьогтю до загальної ідилії словенського фармринку додає його обмежений асортимент. Проблему спричиняють труднощі щодо ліцензій для закордонних компаній. На ринку створено такі умови, що представникам «великої фарми» просто нецікаво витрачати ресурси на входження на ринок, аудиторія якого складає 2 млн. осіб. А полегшувати їм це завдання наразі ніхто не поспішає. Існують різні погляди на цю ситуацію, втім очевидно, що місцеві виробники не можуть повністю закрити потреби словенського пацієнта. Хоча назви словенських генеричних компаній добре відомі в усьому світі – Lek та KRKA. До речі, цікавий факт: остання не є абревіатурою, це назва однойменної річки. Враховуючи недостатню присутність на ринку оригінальних засобів, не дивно, що сьогодні саме генерики становлять левову частку аптечних продажів у Словенії. Тому за законом фармацевти мають право замінювати оригінальні препарати, виписані лікарями, на відповідні генеричні. При цьому ціна аналогу не має перевищувати 85 % від вартості оригінального засобу.

Словенський досвід

Досвід країни середньовічних будівель та льодовикових озер подекуди видається казковим. Не останню роль у цьому відіграє рівень доходів населення: середня зарплата тут становить 1987 €, а мінімальна 1074 €. Втім, злагоджена робота словенського аптечного рітейлу, з його повагою до пацієнтів та постійним вдосконаленням фармацевтичного обслуговування – приклад, на який українським фармацевтам можна рівнятися вже сьогодні.

Українські біженці в Словенії.

Дружня Словенія з початком широкомасштабного вторгнення Росії до України надає нашим громадянам прихисток та допомогу. Українці зі статусом тимчасового захисту в Словенії мають право на проживання та харчування в центрах розміщення або фінансову допомогу на приватне житло, медичну допомогу, доступ до ринку праці, навчання, возз’єднання сім’ї та безкоштовне юридичне консультування. На умовах, визначених Законом «Про реалізацію прав з державних коштів», вони мають право й на фінансову допомогу. Для цього доведеться отримати податковий номер, відкрити банківський рахунок та звернутися до органів соціальної опіки. Якщо обоє батьків перебувають в Словенії і не живуть у державному притулку, вони можуть отримати по 25 євро на місяць на кожну дитину до 18 років. Якщо з дітьми до Словенії виїхав лише один з батьків, допомога на кожну дитину зростає і становить 250 євро на місяць. Дорослі, які не мають інших джерел фінансування, отримують 420 євро на першого дорослого та 295 євро на кожного наступного дорослого в родині. Тривалість виплат зазвичай становить 6 місяців.

Щодо медичних послуг, то українці отримують доступ до сімейного лікаря, право на невідкладну медичну (за необхідності, з транспортуванням до мед.закладу) та стоматологічну допомогу. Щира вдячність маленькій Словенії за співчуття та людяність!

Раніше ми розповідали про аптечний бізнес на Мальдивах: особливості та відмінності фармринку.

Джерела:
Take-profit.org; euro.who.int; Slovene Health Insurance Card, 2015; Mihelič, Breda. Prešernov trg v Ljubljani. Zbornik za umetnostno zgodovino (in Slovenian and English), 1999.

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook