Що потрібно знати про молочні зуби?

Дуже часто до аптек приходять батьки і просять поради: яку щітку обрати, чим полоскати ротика дитині, як і чим зміцнити зубчики, які «чесалки» для ясен кращі для малючка, у якого ось-ось з’являться зубчики, або яке знеболювальне можна дати в екстрених ситуаціях. Щоб надати кращу рекомендацію, треба знати деякі загальні й важливі речі з приводу гігієни молочних зубів.

Олег Ковнацький

На цікаві для багатьох батьків питання нам відповідає Олег Ковнацький, дитячий лікар-стоматолог, завідувач дитячого відділення в клініці Дубнової «Стоматолог і Я».

– Пане Олеже, багато хто вважає, що з приводу здоров’я молочних зубів не потрібно особливо заморочуватися. Адже вони – тимчасові. У 6-7 років почнуть рости нові, ось про них і потрібно дбати. Яка ваша думка стосовно цього?

– Чесно кажучи, подібні припущення я чую часто. І завжди наводжу приклад, який почув від свого батька (він теж стоматолог): візьмімо 1000 людей. З них перший ніколи не чистив свої молочні зуби в дитинстві і в нього виросли здорові постійні зуби, а тисячний завжди чистив, полоскав і проводив потрібні процедури, але зуби в нього не дуже. Так буває. Але між ними 998 осіб, для яких актуальною є закономірність – проводиш гігієнічні процедури і зуби будуть міцними і здоровими. Ось так.

– Чи залежить здоров’я корінних зубів від стану молочних?

– Звичайно, залежить. І насправді, коли ми – дитячі стоматологи – лікуємо тимчасові зубки, ми насамперед думаємо про постійні, і саме про те, якими вони будуть. Крім того, у молочних теж є свій термін придатності, і важливо, щоб вони відпрацювали його і не зіпсувалися раніше.ребенок у стоматолога

Взаємозв’язок між станом тимчасових і постійних зубів я продемонструю прикладом. Якщо молочні зуби уражаються карієсом, він поширюється й переходить на пульпу (нерв). Потім інфекція рухається далі, і через кореневі канали, які також є в тимчасових зубах, проникає в кістку і продовжує поширюватися. А під тимчасовим зубом є зачаток постійного. І карієс може вплинути й на ці зачатки. На жаль, бувають випадки, коли інфекція настільки агресивна, що зачаток постійного зуба гине і потім на місці тимчасового так нічого і не виростає.

Потрібно розуміти, що тимчасові зуби – це свого роду показники. Вони вказують, які проблеми можуть виникнути з постійними зубами. Наприклад, якщо тимчасові прорізуються ослабленими, тоді ми розуміємо: з постійними може статися щось подібне. Тому весь свій профілактичний арсенал спрямовуємо на те, щоб у майбутньому максимально зміцнити, зберегти постійні зуби і знизити ризик початку будь-яких патологічних процесів.

– Цукерки та інші солодощі – вони справді руйнують зуби і є настільки шкідливими?

– Як вам сказати… Якщо цукерка буде лежати в кишені дитини, то вона жодної загрози не становитиме. А якщо серйозно, вся справа в тому, що цукерка створює в ротовій порожнині сприятливе середовище для поширення мікроорганізмів, що викликають карієс. І це стосується не лише цукерок, а й усіх солодощів, включно з медом і сухофруктами.сладости

Хочу сказати, що карієс – одне з найпоширеніших захворювань у світі. І воно мультифакторне. Є такі мікроорганізми, які називаються «стрептококкус мутанс». Вони дуже люблять глюкозу, цукор. І ось коли вони переварюють цю глюкозу, то виділяють кислоту, яка і починає роз’їдати, руйнувати зуби. Спочатку утворюється шорсткість, потім маленька ямка в зубі, а згодом і порожнина.

– Ну от знову ж, багато батьків кажуть про те, що в дитинстві вони їли цукерки і ніхто їх не обмежував, і нічого – виросли здорові зуби.

– Такі аргументи я теж часто чую. Будьмо чесними, в нашому дитинстві та юності не було такої кількості цукерок, як зараз. Ми їх отримували на свята і в особливі дні. А в будні нашими солодощами були більш натуральні продукти – яблука, груші, абрикоси тощо. Таких рафінованих, багатих на вуглеводи солодощів не було або їх було дуже мало.

Звичайно, є такий індивідуальний чинник, як особисті захисні властивості зубів і порожнини рота, ефективність захисних функцій слини, тобто йдеться про генетичну схильність. І це від нас не залежить. Але ми можемо зробити дещо для зниження ризику розвитку карієсу і зберегти зуби міцними і здоровими: проводити потрібні гігієнічні процедури, приходити на профілактичні огляди до лікаря і, звичайно, регулювати кількість споживання солодощів.

– Пане Олеже, ви, напевно, знаєте, що коли в дитини прорізуються зубки – це задоволення не для слабких нервів. Сьогодні ринок презентує багато різних засобів, які мають допомагати в напружений період і зменшувати біль. Чим саме можна допомогти власному малюкові?

– Що може допомогти дитині – делікатне механічне подразнення. Тобто спеціальні прорізувачі, якими дитинка може почухати ясна. Деякі з них зроблені з водичкою, що надає можливість їх заморозити. Тому що під час охолодженя ясен також біль вщухає і стає легше.

Але якщо дитині зовсім погано і біль сильніший, радимо застосовувати спеціальні засоби – це поверхневий анестетик (рідкий або у консистенції геля – не має значення). Вони безпечні. АЛЕ! Є деякі речі, про які батьки мають пам’ятати. Перше – застосування таких гелей не може бути безконтрольним! Тобто не треба давати дитині тюбика, щоб вона сама собі намазувала ясна. Наносити анестетик потрібно делікатно, в невеличкій кількості, виключно в тих місцях, де прорізуються зубчики. Звичайно, найкращий варіант – попередньо проконсультуватися зі стоматологом. А друге – коли батьки побачили, що дитині стало трішки ліпше, що вже не так сильно болить, то краще припинити застосування анестетика. На цьому етапі в пригоді стануть ті самі прорізувачі.  ребенок в кабинете стоматолога

– Коли потрібно йти з дитиною на перший профілактичний огляд до стоматолога?

– Я рекомендую приходити, коли дитині виповнився рік. Не пізніше. І навіть у тих випадках, якщо зубки прорізаються за графіком. Навіщо? Справа в тому, що батьки можуть оцінити лише те, які зубки за кольором і зовсім не помітити, що розвивається загроза. Дитячий стоматолог зможе визначити або оцінити, чи правильно сформовані тканини зубів, виявити схильність до якого-небудь захворювання, до руйнування зубчиків. Значно легше, простіше, швидше розробити необхідні захисні і профілактичні процедури, поки в дитини нічого не болить, ніж тоді, коли вже захворіло. Більше того, якщо проблему виявити вчасно, то процедури, спрямовані на збереження зубів, будуть короткочасними і проводитимуться вдома (зусиллями батьків) з мінімальною участю лікаря. Тож показати дитину дитячому стоматологу – це в інтересах батьків і самої дитини.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook