сладости

Солодкi пристрастi, або Чому нас тягне на солодке?

Dolce vita або небезпечна пристрасть?

Свято – день народження, весілля, річниця важливої події… Пригадайте, з якою їжею у вас, насамперед, асоціюються урочистості? Звісно, зі святковим тортом! А які слова першими спадають на думку, коли йдеться про заможну людину?«Солодке життя», «увесь в шоколаді», чи не так? Ми винагороджуємо малечу цукерками за гарну поведінку, а дружні посиденьки в кав’ярні майже завжди супроводжуємо поїданням тістечок. Та й стрес більшість з нас намагається втамувати солодощами. Навіть попри те, що лікарі невтомно попереджають – зловживання цукром є однією з основних причин карієсу, цукрового діабету, ожиріння й безлічі пов’язаних з ним хронічних хвороб.То чому ж нас так сильно тягне до солодкого? Чи можливо цей потяг якось приборкати та чи дійсно потрібно це робити?

Чому ми їх так любимо?

Причин, здатних пояснити нашу любов до солодощів, чимало.

По-перше, елементарна звичка.

Пригадайте своє невдоволене: «А що до чаю?» Хіба ви були голодні, коли запитували? Просто звикли – якщо чай, то з печивом! Після першого та другого слід з’їсти десерт. Навіть коли «не лізе»…

По-друге, наш темп життя.

Ніколи готувати, ніколи їсти. Змагаючись за власне місце під сонцем, ми будуємо амбітні плани, повсякчас поспішаємо, а організм – не залізний. Він втомлюється, втрачає енергію. Найшвидший спосіб підзарядити батарейку – поласувати солоденьким. Цукроза розщеплюється до простих вуглеводів – глюкози та фруктози, потім глюкоза – головне джерело енергії всмоктується в кров та швидко дістається клітин тіла, насамперед , мозку. Зручний, недорогий і швидкий спосіб відновитися: лише кілька хвилин – і ми знову сильні та енергійні!

До того ж, ще й задоволені – споживання солодкого сприяє утворенню гормона щастя – серотоніну.

здоровая еда

Отже, солодщі є джерелом задоволення.

Саме тому на справжньому святі має бути торт; коли дитина плаче, її можна заспокоїти цукеркою, а найпростіший спосіб протидіяти стресу – скуштувати тістечко (та й не одне)!

Однак найголовнішою причиною жаги до солодкого є незбалансоване харчування.

Солодощі – це насамперед прості вуглеводи. Вони насправді швидко задовольняють потребу в енергії, однак лише на короткий час. Пам’ятаєте – з’їли тістечко, а за півгодини знову почуваєтесь голодними? За витривалість відповідають інші вуглеводи – складні або повільні. Вони розщеплюються поступово, тривалий час забезпечуючи організм життєво необхідною енергією.
Тому дієтологи радять споживати саме їх. Лора Філіпова, дієтологиня та експертка зі здорового харчування, наголошує, що певні смакові забаганки – бажання їсти солодке чи то солоне або гостре, насамперед , свідчать про нестачу певних нутрієнтів у раціоні. Організму чогось бракує і він сигналізує нам про це. Якщо постійно хочеться солодкого, слід збагатити свій стіл продуктами, що містять складні вуглеводи – макаронними виробами з твердих сортів пшениці, хлібом з борошна грубого помелу, кашами та зеленими овочами – від спаржі та шпинату до огірків, кабачків та всіх різновидів капусти. Повільні вуглеводи надають тривале відчуття ситості, підтримують працездатність та позитивно впливають на травлення. До речі, на відміну від швидких, що містять безліч пустих калорій, які не позбавляють нас голоду, однак помітно псують фігуру та здоров’я.

полезная еда

Солодкий наркотик?

Невгамовну жагу до солодкого можна пояснити процесами, що відбуваються в мозку під час поїдання смаколиків. Ви здивуєтесь, але цукор впливає на мозок так само, як морфін та інші опіати, наприклад, героїн. Без жодних перебільшень. Він знижує відчуття болю, заспокоює, поліпшує настрій. Тож не дивно, що нам важко відмовити собі в смачному задоволенні. До того ж, залежність від цукру постійно підживлюють виробники харчових продуктів. Ще нещодавно, в 50-х роках минулого століття цукор використовували лише у випічці. А сьогодні він входить до складу майже всіх продуктів, навіть тих, які вважаються несолодкими: ковбас, сиру, солінь, гірчиці тощо.

полезная еда

Тож слід пам’ятати, що надмірна любов до цукру має певні фізичні наслідки: головний біль, розлад шлунка, метеоризм, втому, «стрибки» настрою, нездатність чітко мислити. Тому постає питання: чи не відмовитись від солодкого взагалі, якщо людина бажає бути здоровою та жити довго?

«Беззаперечно, слід обмежити кількість солодощів та споживати лише смаколики з якісним складом, – пояснює Лора Філіппова. – Також варто уникати доданого цукру, оскільки користі від нього жодної, а шкоди через зловживання – безліч».


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook