сни та відкриття

Що бачать увi снi фармацевти?

Чи знаєте ви, що саме уві сні Менделєєв зумів упорядкувати свою знамениту періодичну систему хімічних елементів? Принаймні одна з версій оповідає саме про це. А лауреат Нобелівської премії Нільс Бор, коли спав, побачив модель атома. Що ж стосується геніального і відомого Альберта Ейнштейна, так він взагалі стверджував, що вся його наукова кар’єра є переосмисленням сну, який наснився йому ще в підлітковому віці.

Розумні люди (тобто вчені) називають подібні сни усвідомленими – це коли людина спить і розуміє, що бачить сон, і якоюсь мірою може керувати ним.
Цікаво, а що сниться сучасним фармацевтам? І які геніальні відкриття вони роблять під час нічного відпочинку?

Що вивчає сомнологія?

Дослідники сну розглядали його зазвичай з двох боків: як природний фізіологічний процес і як прояв глибинної роботи підсвідомості. Тому серед тих, хто вивчав сон, безліч психологів, психотерапевтів (пам’ятаємо про Зигмунда Фрейда та його послідовника Карла Густава Юнга), філософів, фізіологів, нейробіологів.

У сучасному світі дослідженням сну займається наука сомнологія. Це розділ медицини і нейробіології, що вивчає сон як явище, його вплив на здоров’я людини, а також причини і види розладів сну. Основним методом діагностики в сомнології є полісомнографія – дослідження сну за допомогою спеціальних комп’ютерних комплексів. Цей метод об’єднує:

• запис біоелектричної активності головного мозку (електроенцефалографія);
• запис активності м’язів (електроміографія);
• запис рухів очей (електроокулографія).

Це дозволяє не лише виявити те, що під час сну в організмі відбувається безліч видимих і невидимих процесів (тільки тіло людини рухається за ніч до 60 разів), а й зробити несподіване для вчених відкриття: виявляється, сон неоднорідний, складається з декількох функціональних станів, що чергуються в чіткій послідовності.

На жаль, сьогодні у фахівців багато роботи. Понад 90 видів розладів сну вже позначені як окремі напрямки. Наприклад, порушення режиму сну і неспання під час зміни часових поясів, під час стресу, депресії, у випадку змінного режиму роботи, нарколепсії. Сюди також зараховують гіперсомнію, порушення дихання під час сну (хропіння, обструктивне порушення дихання, апное), бруксизм, нічні кошмари і жахи, мимовільні рухи уві сні, сомнамбулізм, енурез, порушення сну під час прийому психоактивних речовин, особливості сну в різних вікових групах, вплив на сон циркадних ритмів, порушення гігієни сну тощо. І це, як ви розумієте, аж ніяк не повний перелік проблем, з якими стикається сьогодні людина, яка хоче спати.

Трохи історії

Марія Манасеіна

Піонером в експериментальній сомнології була дослідниця Марія Михайлівна Манасеіна – лікарка, яка першою у 80-х роках XIX ст. почала проводити досліди на лабораторних тваринах з метою вивчення сну. Звичайно, в той час ще не було апаратури, здатної реєструвати процеси, що відбуваються в мозку під час сну, тому наукове підтвердження її дослідженням було отримано лише в середині XX ст., з впровадженням методу тривалої поліграфічної реєстрації стану людини, що спить. Була, зокрема, американським фізіологом.

Інсомнія, або типи безсоння

Цікавий факт: попри те, що кількість осіб, що не сплять, а точніше людей, які страждають порушенням сну, зростає, лише 3 % людей мають правильно встановлений діагноз. Принаймні таку статистику наводив Державний університет у Сан-Паулу кілька років тому. Хоча приймають різні медичні препарати для відновлення режиму сну значно більше людей (порівняно з тими, хто має діагноз).

У книзі «Сон и его нарушения: о людях, потерявших бесценный дар Гипноса и его сына Морфея» виокремлюють такі типи інсомнії.

• Складність засинання – найпоширеніший вид безсоння. Як це проявляється? Ви приготувалися до сну, вмилися, почистили зуби, одягли улюб­лену піжаму і лягли в ліжко, готові бачити різнокольорові сни. А заснути ніяк не виходить. Подумки рахуєте ягнят, втомилися безмірно, відчуваєте, що мозок вимагає відпочинку, та от тільки зануритися в солодке тимчасове забуття ніяк не вдається. Так і мучитеся декілька годин. Для порівняння: у здоровому стані процес засинання займає кілька хвилин. На думку фахівців, причиною такого порушення із засинанням є невроз.

Раннє пробудження – другий тип безсоння. Це коли людина прокидається вже за дві-три години після засинання і спроби знову заснути є безуспішними. Причини такого безсоння найчастіше потребують медичного втручання, оскільки нерідко свідчать про наявність захворювань ендокринної системи (у молодих), у літніх людей це може вказувати на розвиток склерозу судин головного мозку.

безсоння

Неспокійний сон – це не менш поширений тип інсомнії, як і перший. Але, щоправда, про нього як про проблему говорять рідко. Адже людина може легко і швидко засинати і навіть приділяти цьому важливому відпочинку по 8 годин на день, але сон дуже неспокійний.
Незначний шум, зміна температури повітря в кімнаті, світло, все що завгодно – і ви прокидаєтеся. Крутитеся в ліжку туди-сюди, на мить провалюючись у сон, а потім знову прокидаєтеся. Зрозуміло, після такої ночі складно почуватися відпочилим. Складається відчуття, ніби всю ніч не спав.

• Порушення сну за наявності соматичних захворювань. Окремо хочеться сказати і про це. Адже безсоння нерідко супроводжує психічні та фізичні розлади. Наприклад, хвороби серця, астма, сезонна алергія, хвороба Паркінсона, депресія або невроз. 50 % осіб, які страждають порушенням сну, скаржаться на болі в спині, у шиї або будь-які інші хронічні болі.

Нільс Бор

Нільс Бор

Лауреат Нобелівської премії 1922 року не заперечував впливу сну на створення основ його теорії планетарної моделі атома. В одному зі своїх снів він побачив сонце з палаючого газу, навколо якого оберталися планети, прив’язані до нього нитками. Раптом газ почав твердіти, а сонце і планети різко зменшилися. Після цього Нільс Бор і придумав свою модель атома.

Головні вороги хорошого сну

Звичайно, причини безсоння можуть бути різними – це і занадто інтенсивні фізичні навантаження або, навпаки, їхня відсутність, нездорове харчування, особливо на ніч (а хто з нас не любить завітати до холодильника перед тим, як вирушити в ліжко), проблеми зі здоров’ям. Але головними ворогами можна назвати стрес і порушення режиму. Актуальність останнього чинника особливо проявилася в період пандемії, коли багато хто був змушений залишатися вдома. Зникла необхідність вставати вранці, щоб зібратися на роботу, і лягати вчасно спати, щоб добре відпочити і мати сили знову працювати, почуваючись бадьорим і здоровим. Режим сну і неспання порушено: лягаємо занадто пізно, прокидаємося по-різному, як вийде. В результаті – якість сну погіршується, процес засинання ускладнюється.

причини безсоння

Сюди ж додайте і гаджети, в яких ми пропадаємо цілодобово, скролячи стрічки соціальних мереж і всіляких розважальних сервісів.

Стрес – часта причина інсомнії. Немає сенсу перераховувати причини стресу та чинники, які його викликають, – їх величезна кількість у сучасному суспільстві. Нерідко в людини, що страждає на порушення сну, виникає тривога і страх не заснути знову. Так відбувається хронізація безсоння. Людина починає боятися, що цієї ночі вона знову не зможе спати доб­ре і це вплине на її працездатність, активність і самопочуття. Ситуація може ускладнюватися неправильними діями людини, що не спить, за допомогою яких вона ніби хоче повернути собі якісний відпочинок вночі і бадьорий стан вдень. Наприклад, дрімає протягом дня або вживає на ніч алкоголь.

Альберт Ейнштейн і його сни

Альберт Ейнштейн

Вважається, що генії сплять мало. І, звичайно, історія знає таких відомих і талановитих людей, які спали по 4-5 годин на добу. Але до Альберта Ейнштейна це не має жодного стосунку. Він спав по 10-12 годин, вважаючи свій сон важливим і цінним даром.

Його відомий вислів підтверджує це: «Дар бачити сни значив для мене більше, ніж мій талант засвоювати усвідомлені знання… Я провів уві сні третину мого життя, і ця третина аж ніяк не гірша».
Американський фізик Алан Лайтман у 1992 році написав книгу «Сни Ейнштейна» – бестселер, перекладений більш ніж 30-ма мовами світу. За припущенням письменника, саме уві сні Ейнштейн бачив парадокси концепції простору і часу.

Здоровий сон – наш клопіт?

На жаль, але ми рідко коли звертаємося з порушеннями сну до лікарів. Робимо це лише тоді, коли вдосталь намучилися і спробували всі рекомендації друзів, родичів і «фахівців» з інтернету. Нерідко саме цим ускладнюємо свій стан, бо давати рекомендації все ж має компетентна професійна людина, з огляду на безліч особистих чинників. Тому з інсомнією краще до лікаря.

засоби кращого засинання

Але те, що ми можемо зробити, – це подбати про себе і запобігти розвитку безсоння. Ось що радить для цього робити Андрій Курпатов, психотерапевт і автор книги «Рецепты хорошего сна». Кілька його практичних порад:

🔹 Підводьтеся з ліжка вранці і лягайте спати в один і той самий час щодня. Виключіть денний сон або максимально обмежте його тривалість.
🔹 Щодня займайтеся фізичними вправами і боріться зі стресами за допомогою психотерапевтичних технік (їх можна знайти в різних книгах, а також youtube. – Ред.).
🔹 Не беріть участі перед сном у збудливих видах діяльності, краще почитайте книгу, послухайте заспокійливу музику, а ще ліпше – прийміть за пів години до сну теплу ванну.
🔹 Уникайте прийому кави і чаю за кілька годин до сну, за винятком тих рідкісних випадків (а таке у деяких буває), коли саме вони сприяють засинанню.

поради при безсонні
🔹 Не використовуйте алкоголь як снодійний засіб – така тактика швидко приведе вас до махрового алкоголізму, що навряд чи входить до ваших планів.
🔹 Організуйте в спальній кімнаті сприятливі для сну умови: зручне ліжко й хорошу постільну білизну, підтримуйте комфортну, злегка знижену температуру.
🔹 Не потрібно валятися в ліжку, якщо не вдалося заснути протягом пів години. Краще встаньте і займіться якоюсь заспокійливою справою, умовно кажучи – вишиванням.
🔹 Не змушуйте себе заснути – додаткове напруження лише віддалить сон. Пам’ятайте – спати вам заважає тривога. Щойно вона піде, сон сам візьме своє, тому що сон – це природна потреба людини.

Ну що ж, на добраніч!


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook