сни та відкриття

Бережи сон змолоду

Як би дивно це не виглядало, але величезна кількість відкриттів була зроблена уві сні. Найбільш відомий приклад – періодична система хімічних елементів: саме під час сну Дмитру Менделеєву спало на думку, як її слід упорядкувати. Однієї ночі Полу Маккартні наснилася мелодія його знаменитої пісні «Yesterday». Уві сні канадський фізіолог Фредерік Бантинг винайшов спосіб синтезу інсуліну, а лауреат Нобелівської премії Нільс Бор побачив модель атому. Геніальний Альберт Ейнштейн взагалі стверджував, що вся його наукова кар’єра є переосмисленням сну, який наснився йому в підлітковому віці.

Вчені називають подібні сни усвідомленими – тобто людина розуміє, що спить і бачить сон, однак водночас може певним чином керувати його змістом. Існують навіть особливі методи, що можуть навчити сновидінням «на замовлення». Отже сон – це не лише періодичний фізіологічний стан відпочинку організму, це вкрай важливий та надзвичайно складний процес, пов’язаний, зокрема, й з нашою підсвідомістю. Тому людство протягом тривалого часу його вивчає. Дослідженням сну займається наука сомнологія.

безсоння

Сомнологія – це…

Розділ медицини та нейробіології, що вивчає сон як явище, його вплив на здоров’я людини, а також причини і види розладів сну. Основним методом діагностики в сомнології є полісомнографія – дослідження сну за допомогою спеціальних комп’ютерних комплексів. Цей метод поєднує реєстрацію

  • біоелектричної активності головного мозку (електроенцефалографію);
  • активності м’язів (електроміографію);
  • рухів очей (електроокулографію).

Завдяки полісомнографії вчені з’ясували, що під час сну в організмі відбувається безліч наявних і прихованих процесів (тільки тіло людини рухається за ніч до 60 разів!), а сам сон не є однорідним. Він циклічний – один цикл складається з повільної та швидкої фаз, які почергово змінюють одна одну. Повільна фаза, в свою чергу, ділиться на 3 стадії: засинання (в нормі – 10 хвилин), легкий (близько 20 хвилин) та глибокий (60-90 хвилин) сни. Надалі настає швидкий сон (25% від загальної тривалості циклу), коли ми бачимо яскраві сновидіння. Для повноцінного відпочинку людині необхідно 5-6 циклів сну тобто 7-9 годин.

Нажаль, більшість наших сучасників не може похизуватися хорошим сном. До різноманітних його розладів, яких на сьогодні відомо понад 90, прикута пильна увага фахівців-сомнологів. Порушення режиму сну і неспання під час зміни часових поясів, при стресі, депресії, позмінному графіку роботи, нарколепсії; гіперсомнія, хропіння, апное уві сні, бруксизм, нічні жахи, сомнамбулізм, енурез – це лише незначна частка з переліку проблем, що можуть спіткати людину, яка хоче спати. Поговоримо про найбільш розповсюджений розлад сну – інсомнію або безсоння.

Види інсомнії

  • Труднощі засинання. Ви приготувалися відпочивати – зробили вечірні ритуали, вдягли улюблену піжаму та зручно розмістилися в ліжку. А заснути не вдається! Ви вдесяте згадуєте ту гамірну клієнтку, що звинуватила вас в усіх смертних гріхах, намагаєтесь позбутися неприємних спогадів, подумки рахуєте овечок, перевертаєтесь з одного боку на інший, години минають, а сон не йде… До порівняння: у здорової людини процес засинання триває близько 10 хвилин.
  • Неспокійний сон. Будь-який, бодай найменший подразник, наявний або уявний –незначний шум, зміна освітлення або температури в приміщенні змушує вас прокидатися. Заснути знову часом буває непросто. Звісно, після такої ночі ви почуваєтесь втомленим. Ніби й не спали.
  • Раннє пробудження. При цьому порушенні людина прокидається вже за дві-три години після засинання. І вже не може заснути. Натомість протягом дня людина з подібним видом безсоння постійно відчуває сонливість.

причини безсоння

Причини безсоння

До речі, безсоння буває ситуативним (гострим) і хронічним.
У першому випадку проблеми зі сном тривають не довше трьох тижнів і спричинені стресовою ситуацією або іншими тимчасовими чинниками. Таке безсоння зазвичай минає разом із причинами, що призвели до нього. Коли вже не болить від образи або вирішилась важлива проблема…
Симптоми ж хронічного безсоння тривають довше трьох тижнів, погіршуючи здоров’я. Зазвичай, хронічне безсоння розвивається на тлі соматичних захворювань – бронхіальної астми, сезонної алергії, депресії, патології опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи тощо.

Ворогами здорового сну є надмірні фізичні навантаження або, навпаки, їхня відсутність, незбалансоване харчування, особливо переїдання на ніч, порушення режиму сну і засинання. Не сприяють здоровому відпочинку шкідливі звички, комп’ютерні ігри та нічний перегляд телепрограм.

Стрес – чи не найчастіша причина інсомнії. Сьогодні українці живуть у стані перманентного стресу, тож не дивно, що про розлади сну ми знаємо не з чуток. Однак навіть за умов нашого сьогодення покращити якість сну можна. Та й необхідно!

Як поліпшити сон

  • Навчіться розслаблятися. Закінчуйте робочі справи не пізніше восьмої вечора. Йдеться не лише про роботу а й про «шлейф» думок і переживань, пов’язаних із нею. З першої спроби це навряд чи вдасться, проте за деякий час зусилля призведуть до успіху.
  • Підводьтеся з ліжка та лягайте спати в один і той самий час щодня. Уникайте денного сну або максимально обмежте його тривалість.
  • Підтримуйте фізичну активність, однак інтенсивні тренування безпосередньо перед сном недоречні. На засинання добре впливає вечірня прогулянка, втім не пізніше, ніж за годину до сну.
  • Хочете заснути – заховайте якнайдалі улюблені гаджети. Не переглядайте новин! Не дивіться телебачення – не лише наші хвилюючі новини, а й гостросюжетні фільми заважають засинанню.
  • Хороша книга та заспокійлива музика корисні для здорового сну. Однак захопливий детектив на ніч – не найкращий вибір.
  • Тепла ванна за пів години до відпочинку – хороша ідея, а чай або кава – ні.
  • Не використовуйте алкоголь як снодійне – така тактика швидко призведе до звикання, але поміркуйте чи входить алкоголізм до ваших планів.
  • Організуйте в спальній кімнаті сприятливі для сну умови: зручне ліжко та якісну постільну білизну, підтримуйте в приміщенні комфортну (18-20°) температуру.
  • Якщо не вдалося заснути протягом пів години, не варто мучити себе подальшими спробами. Краще встаньте і займіться якоюсь заспокійливою справою, умовно кажучи – вишиванням.
  • Не змушуйте себе заснути – додаткове напруження лише віддалить сон. Пам’ятайте – спати вам заважає тривога. Щойно вона піде, сон візьме своє, оскільки він є природною потребою людини.

Якщо ж ви дотримуєтесь усіх рекомендацій, але протягом тривалого часу (місяць або більше)не можете приборкати безсоння, не зволікайте з візитом до лікаря – це хронічний розлад сну. А здоровий сон – запорука здоров’я в цілому! До речі, ще й джерело геніальних ідей. Згадайте того ж Ейнштейна.

Альберт Ейнштейн

Альберт Ейнштейн та його сни

Вважається, що генії сплять мало. Однак Альберта Ейнштейна це твердження не стосується. Він спав по 10-12 годин, вважаючи свій сон надзвичайно цінним даром. «Дар бачити сни значив для мене більше, ніж мій талант засвоювати усвідомлені знання… Я провів уві сні третину мого життя, і ця третина аж ніяк не гірша», – розповідав вчений. Висловлювання генія зацікавили американського фізика Алана Лайтмана, який у 1992 році написав книгу «Сни Ейнштейна», що стала бестселером, перекладеним більш ніж 30-ма мовами світу. За припущенням письменника, саме уві сні Ейнштейн бачив парадокси концепції простору і часу.

А що уві сні бачите ви, колеги-фармацевти?


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook