Чорноморськ

Романтика Бугових Хуторів

Травень – величний фінал весни, коли вже тепло, але не гаряче, природа буяє зеленню та квітами і навіть найзавзятіші трудоголіки відкладають справи, щоб насолоджуватися життям. Погодьтеся, у травні потяг до подорожей відчувають майже всі. Тож якщо бракує часу на далекі мандри, вирушайте у недалекі – навесні неймовірні враження можна отримати навіть гуляючи найближчим парком.

Тож поринаю у спогади про теплий та затишний Чорноморськ! Він ще зовсім молодий – статусу міста обласного підпорядкування Чорноморськ (тодішній Іллічівськ) набув лише 1973 року. Але територія, на якій він розташований, має багатовікову історію. За різних часів нею володіли Золота Орда, Велике Князівство Литовське, Королівство Польське, Кримське ханство, Османська, а потім і Російська Імперії. Тут жили не лише українці, але й греки, албанці, молдавани та німці – у місті й досі відчувається багатонаціональний колорит. Один з етнічних греків, Андрій Буга, у 1814 році за власні кошти побудував на цих землях першу церкву, навколо неї оселилися рибалки та землероби, було зведено декілька рибних заводів, тож за деякий час Бугові Хутори перетворилися на чимале селище, що потім стало містом. З 50-х років тут функціонує великий порт, наразі один з найбільших в Україні. А місто отримало статус курорту, воно швидко розвивається і щороку приймає десятки тисяч туристів. Але сьогодні в Чорноморську ще можна відпочити без галасу та штовханини, що притаманні сусідній Одесі.

Черноморск

Їхати сюди найзручніше власним авто – поруч безліч курортних сіл – Грибівка, Санжійка, Лебедівка, Затока, Сергіївка, Курорне та, звісно, вона, Одеса-мама. Авто дозволяє оцінити принади кожного з них та зробити свій відпочинок по-справжньому цікавим. Утім, існують і інші варіанти – потяги й автобуси до Одеси, звідки до Чорноморська маршруткою – лише пів години. А можна й авіаквиток до Південної Пальміри придбати – між аеропортом та Чорноморськом смішна відстань у 25 км!

Квартирне питання

Щодо оренди житла, то вибір у вас буде. На Букінгу https://www.booking.com/ пропонують проживання в готелях, гостьових будинках та на приватних вілах. Ціни важко назвати бюджетними – дешевше за 1500 гривень за добу на двох тут нічого не знайдеш, але умови в готелях пристойні. Приємно вражає привітність персоналу, який завжди готовий допомогти гостям. На жаль, в Одеських готелях таке ставлення зустрінеш не завжди. До речі, Чорноморські готелі вирізняються ще й смачним харчуванням і майже бездоганною чистотою. Звичайно, не всі, але туристів тут цінують і піклуються про них.

маяк

Більш бюджетні помешкання варто пошукати на сайті https://doba.ua/ukr/ilichevsk. Ресурс пропонує здебільшого оренду міських квартир за помірними цінами – від 500 грн за добу. Але жити у «спальній» багатоповерхівці, коли приїздиш до моря – як на мене, дуже сумнівне задоволення. Тому ми шукали і знайшли варіант, абсолютно не схожий на інші. Ми знайшли мотель! Допоміг у пошуках той самий Букінг – блукаючи його теренами, я побачила фото будиночка, що за дизайном та синьо-білою кольоровою гамою дуже нагадував Грецію, яку ми так любимо. «Чорноморський маяк» – саме таку назву має мотель, розташований поза межами міста, в сусідньому селищі Малодолинське. До моря доведеться проїхати з десяток кілометрів – машиною або автобусом, що зупиняється поряд. Тут не пропонують сніданків та вечері, хочеш їсти – приготуй сам! Здається, що це незручно, але… У мотелі є велика загальна зала з кухонною зоною та всім необхідним начинням – холодильником, плитою, мікрохвильовкою та посудом. Для гостей, що орендують сімейні номери (а саме такий сподобався нам), облаштовано невеликі напівприватні території – двері номеру виходять до внутрішнього двору, де є стіл, шезлонги та мангал. І тиша. Неймовірна, незвична для мешканців великого міста тиша, просякнута тріскотінням цикад та пахощами квітів. Тут ми проводили чудові вечори за келихом вина та бесідами – релакс, не гірший за грецький або іспанський. Якщо до цього додати затишок та креатив господарів, колишніх моряків, які створили свій заклад з любов’ю, яку відчуваєш у кожній деталі, та абсолютно доступні ціни (від 600 грн), наше захоплення можна зрозуміти. А щодо моря, максимум 15 хвилин машиною – і ви на пляжі!

Чорне море, Блакитний прапор

Якщо розповідати про пляжі, то ними теж можна захоплюватися. На перший погляд, у портовому місті чистого моря бути не може. Але в Чорноморську воно чисте – щороку міські пляжі нагороджують відзнакою «Блакитний прапор». Це стало можливим завдяки розташуванню – акваторії порту та міста відокремлені, порт побудовано на лимані, а міська інфраструктура – на узбережжі моря. Ніби кордон, між ними простяглася величезна зона зелених насаджень, тож присутності порту не відчувається навіть у повітрі. До речі, про це свідчить і непідкупна статистика – за площею зелених зон Чорноморськ посідає одне з перших місць серед населених пунктів Південної України.

пляжи Черноморска

Морське узбережжя міста доволі довге – цілих дванадцять кілометрів, але найкращим пляжем вважається Центральний. Тут є все, чого лише може забажати відпочивальник: тенти, лежаки та шезлонги, фонтанчики з водою для пиття, душові й туалети. І кафешки, сила-силенна кафешок, з їжею на винос або для посиденьок на місці. Ціни різні, але жодна не кусається. Вхід до моря піщаний, з домішком маленьких мушель, їх із задоволенням збирають дорослі та діти, тож мушу зізнатися, що й ми трішки того добра привезли додому. На відміну від багатьох інших українських пляжів, на Центральному дуже чисто, жодної відмінності від європейських курортів!

Черноморские парки

Їж, гуляй, відпочивай!

Понад пляжем простягнувся Приморський парк, улюблене місце відпочинку чорноморців і найбільш популярний туристичний променад. Типова південна рослинність, квіти, чимало оповитих зеленню альтанок і надзвичайно мальовничі краєвиди – не дивно, що на оглядових майданчиках так багато охочих сфотографуватися. Навіть я не втрималася! Для екстремалів і просто поціновувачів активного відпочинку тут облаштовані спеціальні майданчики – для велотрюків, скейт-бордингу та катання на роликах. Ще й альпіністська стінка є! Закінчується вся ця краса доволі пафосно – широчезними Приморськими сходами до моря, що дуже нагадують Потьомкінські. Що й не дивно – містечко під Одесою теж хоче бути хоч і невеликою, але перлиною біля моря! Про Південну Пальміру нагадують і ресторани, яких у парку вистачає – зовні вони схожі на ті, що в Аркадії, але в цій куті забагато меду – золота, колон та інших витребеньок. Проте останню сорочку з туриста тут не знімають, годують смачно і посміхаються щиро, тож до особливостей інтер’єру прискіпуватися не варто!

куда сходить в Черноморске

До слова, ті, що жити не можуть без парків, у Чорноморську мають можливість гуляти ще двома – Молодіжним та парком Праці, обидва доглянуті й симпатичні. Але якщо ви не є прихильником одноманітного відпочинку на кшталт «сніданок – пляж – обід – пляж – вечеря», придивіться до сусідніх селищ і навідайте їх. Наприклад, ранковий пляж може бути в Чорноморську, а вечірній – у Грибівці. До Санжійки варто їхати за селфі на тлі мальовничих урвищ та за свіжими мідіями. Усміхнені засмаглі хлопці продають їх тут просто на пляжі, із власного човна у другій половині дня. Уявляєте, минулого року мідії тут коштували 40 грн за кілограм. Згадайте ціни у вашому супермаркеті – і гайда до Санжійки! Підсмажте мідії на грилі і насолоджуйтеся, це надзвичайно смачно.

На уламках Тіри

Важливо! Як би ви не потребували релаксу, одного дня забудьте про лінощі та відвідайте Аккерманську фортецю в Білгороді-Дністровському. Це недалеко, якихось пів сотні кілометрів! У самому місті особливих цікавинок ви не знайдете, а от фортеця – справжнє диво. Ми навіть гадки не мали, наскільки вона вражає! По-перше, тут колись було античне (ми таки тісно пов’язані з Грецією!) місто Тіра, саме на його руїнах у XIV ст. було збудовано фортецю. До речі, будували її молдавські князі, які потім тричі відбивали атаки османів, але фортецю таки вдалося взяти штурмом і протягом більш як трьох сотень років Аккерман перебував під владою турків, а надалі – Російської імперії.

Аккерман

По-друге, викликають захоплення масштаби будівлі: Аккерман – це найбільша фортеця України, її територія охоплює понад 9 гектарів, загальна протяжність стін перевищує два кілометри, а товщина сягає п’яти метрів. Навіть більшість фортечних башт збереглися – 26 із 34! Усе це в доволі непоганому стані, вивчається й реставрується і сьогодні. Місцеві гіди ведуть екскурсії більшістю європейських мов, а ціна вхідного квитка – більш ніж доступна, приблизно 100 грн з людини, залежно від сезону та заходів, які доволі часто тут відбуваються.

Белгород-Днестровский

Ну, і по-третє, це просто красиво! Величезні мури з одного боку оточені лиманом, а з інших – широкими та глибокими ровами. При погляді з башти в далечінь перехоплює подих, а коли надвечір сонце повільно котиться до лиману, шкодуєш, що маєш лише телефон – цю картину слід малювати пензлем та фарбами! Про туристичні забаганки у фортеці теж подбали – гостям тут пропонують сувеніри, майстер-класи, їжу, напої та відпочинок у затінку. Чудове місце. Вже рік минув від поїздки, а від згадки про Аккерман на душі теплішає – є в Україні чим здивувати туриста!

Чорноморськ що подивитись

До речі, і про Чорноморськ ми згадуємо із вдячністю. Маленьке місто та прилеглі селища минулого літа стали для нас справжнім відкриттям – охайні, затишні, привітні до гостей, вони подарували нам чимало яскравих моментів і вчергове довели, що наша країна прекрасна. Мандруйте, ви того варті!


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook