Читати: проблема?

Учітеся, брати мої,
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Свого не цурайтесь!

Тарас Шевченко

Зараз багато хто стверджує, що читання не таке вже й важливе, адже способів отримання інформації є сила-силенна – аудіо, відео тощо. Однак, на мою думку, це все ж таки різні речі, які дають відмінні результати й ефекти.

Недавно мені на очі потрапили цікаві завдання для учнів на літні канікули від італійського вчителя Чезаре Ката, де четвертим пунктом було саме читання. Як на мене, у цій фразі розкривається глибина і значення цього доволі давнього заняття:
«4. Читайте. Багато, скільки зможете. Але не тому, що ви зобов’язані це робити. Читайте, тому що літо надихає на мрії і пригоди, а читання – це як політ. Читайте, тому що це найкраща форма бунту (за порадою, що саме читати, приходьте до мене)».

Крок за кроком

На літніх канікулах мотивувати діток читати доволі складно. Та й узагалі читання не в моді, адже всілякі інтерактивні гаджети, мультики просто витісняють його місце й значення в нашому житті. Тут, як і у спорті, щоб побачити результат, відчути той смак, кайф, потрібні тривалі й регулярні тренування. А коли дітки тільки починають читати по складах, коли не виходить, усе йде дуже повільно – то ще важче. І звісно, потрібна допомога батьків. І ми маємо докласти максимум зусиль, щоб ці перші кроки давали нашим малюкам відчуття задоволення і драйву рухатися далі.
Для початку – ніколи не критикуйте читання дитини, не підвищуйте голос, коли дітки плутають букви, – вони це дуже болісно сприймають! У цей період пам’ятайте про похвалу за старання – це найдієвіший варіант, щоб не відбити бажання читати!
І звісно, треба починати із себе, адже всім відомо, що дітки копіюють і наслідують батьків. Якщо ви самі ніколи вдома не відкриваєте книжки, то вашому чаду важко зрозуміти, що в читанні цікавого, адже ні мама, ні тато цього не роблять. Починаємо із себе.
Також дієвим ненав’язливим варіантом мотивувати дитину читати (перевірено на собі J)   – є спільне читання, наприклад, перед сном, коли збираєтеся лягати спати, запропонуйте почитати. Спочатку самі читайте, потім домовляйтеся по черзі. Тут важливо дати дитині вибрати книгу ‒ з її улюбленими персонажами, на зустріч з якими вона з радістю чекатиме щодня. Така собі дуже корисна звичка. А за книжечкою можете разом вирушити до якоїсь цікавої книгарні, де з вашим сином чи донькою поспілкується досвідчений книголюб-консультант, який зможе щось запропонувати, розповісти, де є можливість у затишній атмосфері погортати сторінки, порозглядати картинки. У цьому випадку для дитини значимою є можливість самостійно вибрати, відчути свої бажання й уподобання, і надзвичайно цінним стане те, що ви, батьки, прислухаєтеся до її вибору. Заодно в такій атмосфері й собі щось цікаве прихопите.
До речі, щоб підсилити ефект захоплення читанням, запропонуйте дитині взяти із собою книгу до школи чи на прогулянку з друзями й поділитися враженнями від прочитаного.

Вибір є

Сучасні автори пропонують діткам молодшого шкільного віку літературу на різні смаки. Як на мене, гарним варіантом є продовжувані пригодницькі видання, де один герой / команда проходить різні етапи / подорожі або вирішує певні проблеми. Пропонуємо таку підбірку на літо, аби часу вистачило.

Іан Вайброу: серія про пригоди Малого Вовчика («Капосна книжка Малого Вовчика», «Геройська книжка Малого Вовчика» та ін.). Головний герой у кожній із книг вирушає в мандрівки, сповнені небезпек, геройських вчинків та кумедних пригод. Свої пригоди він описує у форматі листування зі своїми батьками. Листи доволі короткі, змістовні, з логічним початком і закінченням.

Меґан МакДоналд: Джуді Муді – пригоди кумедної дівчинки на ім’я Джуді Муді, у якої частенько змінюється настрій. Він буває хороший, поганий, передшкільний, шкільний – який завгодно. А ще у неї є молодший братик Стінк, найкращий друг Рокі та «заклятий» друг Френк Перл. Вони потрапляють у різноманітні пригоди, вчаться тішитися маленьким і великим радощам. А головне – вони неодмінно подарують усім читачам усмішку!

Пригоди Капітана Фокса («Капітан Фокс. 1 том. Пірати острова Туманів», «Капітан Фокс. 2 том. Привид Семи Морів» та ін.). Познайомившись із Ріккі Ретом ‒ безстрашним мишеням з добрим і відданим серцем, ваша дитина вже не зможе відірватися від захопливих пригод головного героя, який волею долі став членом піратського екіпажу під проводом шляхетного капітана Фокса.

Олег Чаклун: серія видань про маленького робота Мікробота («Мікробот і Кам’яний дракон. Добра фантастика» та ін.). Надсучасні технології, суперможливості, дива техніки органічно поєднуються в книгах найтаємничішого сучасного українського дитячого письменника Олега Чаклуна з живими традиціями доброї казки.

Сашко Дерманський: трилогія «Чудове Чудовисько» (поки що вийшло дві книги – «Чудове Чудовисько», «Чудове Чудовисько в Країні Жаховиськ»). Така собі казкова історія про добре Чудовисько, яке починає дружити зі звичайною людською дівчинкою і саме дружба допомагає їм долати труднощі й робити добрі вчинки!

Гарного й цікавого всім польоту!

Лілія МАТІЯШ


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook


РАП

РАП - https://www.rap.in.ua/