Центр громадського здоров’я запустив чат-бот у Telegram «Тест поруч», що допоможе оцінити ризик захворіти на ВІЛ та знайде найближчий пункт, де можна здати тест.
Бот доступний за посиланням.
Головна мета бота — підібрати найзручніші для кожного пункти тестування на ВІЛ: медичні заклади або неурядові організації, що надають такі послуги. Бота запустили в рамках національної інформаційної кампанії з покращення доступу до ВІЛ-сервісів.
Розроблений бот допоможе пройти швидку оцінку ризиків інфікування ВІЛ. Та головна його мета — знайти зручний пункт тестування на ВІЛ, залежно від ситуацій та ризиків, які є у конкретного користувача бота.
У ЦГЗ навели приклад, як працює бот. Наприклад, якщо у людини був ризик інфікуватися ВІЛ упродовж останніх 48 годин, бот негайно спрямує його чи її до найближчого закладу охорони здоров’я, щоб людина якомога швидше отримала потрібну медичну допомогу і за потреби пройти тест на ВІЛ чи отримати постконтактну профілактику (ПКП), аби запобігти інфікуванню ВІЛ.
Представників ключових груп — людей, що вживають наркотики ін’єкційно, чоловіків, що мають секс з чоловіками, людей, що надають сексуальні послуги за винагороду, — бот насамперед спрямує до відповідних неурядових організацій, які працюють з такими групами. Крім тестування, організації надають соціальний супровід, а також там можна безоплатно отримати засоби захисту (презервативи, лубриканти, чисті шприці).
Більш того, за допомогою бота можна дізнатися, де розташовані найближчі заклади охорони здоров’я та неурядові організації, в яких можна протестуватися на ВІЛ. Незалежно від того, куди ви звернулися, тестування на ВІЛ є повністю безоплатним та конфіденційним.
Через бота також можна звернутися до фахівців Загальнонаціональної гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД, які нададуть фахову підтримку на відповіді на запитання. Зв’язатися з фахівцями можна за номером телефону 0 800 500 451.
Нагадується, що процедура тестування на ВІЛ зазвичай досить швидка. Результат експрес-тесту на ВІЛ буде готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин — підготовка й забір крові з пальця, 10 — очікування результату.
Раніше ми писали, у червні 2022 року в Україні офіційно зареєстровано 1 194 нові випадки ВІЛ-інфекції, у 217 пацієнтів діагностовано СНІД, а 104 людини померли від СНІДу. Більшість випадків інфікування — результат незахищеного сексу, і йдеться, власне, про гетеросексуальних партнерів.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України