Найз

Ці нестерпні місячні…

Біль під час менструації – поширена проблема для багатьох жінок. Це може бути варіантом норми або патології. Тому за таких симптомів варто обов’язково звернутися до лікаря. А приборкати біль допоможуть ефективні знеболювальні препарати.

Біль під час місячних – це норма?

Точно відповісти на це питання може лікар. Наразі вважається, що біль під час місячних за відсутності інших захворювань є варіантом норми. Виникає такий біль чи дискомфорт через спазм судин. Ендометрій (слизова оболонка матки) під час місячних може виділяти багато простагландинів. Це речовини, які є медіаторами запалення та стимулюють скорочення матки. За таких умов судини матки звужуються. Це призводить до того, що орган недоотримує крові, а відповідно – і кисню з поживними речовинами. Часто це супроводжується больовими відчуттями.

За часів СРСР вважалося, що больові відчуття під час місячних – це наслідок певних анатомічних аномалій матки, наприклад її вигину (коли верхня частина органу нахилена назад). Проте нині відомо, що подібні особливості будови матки не можуть бути причиною болю.

Чому варто звернутися до лікаря?

Інколи біль під час місячних – це прояв захворювання (як правило, на ранній стадії) [1;2]. А тому варто якомога скоріше звернутися до лікаря, аби швидше діагностувати проблему. Найчастіше за таких обставин діагностують такі хвороби:

• міома – новоутворення доброякісного характеру в м’язовій тканині матки;

• запальні процеси в органах малого тазу (наприклад, викликані інфекціями сечостатевих шляхів);

• аденоміоз – захворювання, за якого ендометрій може вростати у стінку матки;

• ендометріоз – ріст тканин, що нагадують ендометрій, на інших органах статевої системи. Таке розростання може спостерігатися на маткових трубах, яєчниках чи тканинах, що вистилають черевну порожнину. Під час місячних ендометріоз може стати причиною сильного болю та кровотечі.

Зрозуміти, що біль під час місячних викликаний саме хворобами, може тільки лікар. Як правило, на захворювання вказують такі особливості:

• якщо протягом 3 місяців жінці не допомагають знеболювальні препарати;

• якщо біль з’явився після 25 років;

• якщо біль поступово посилюється;

• за наявності інших симптомів захворювань, наприклад, дуже сильна кровотеча (яка не характерна для місячних), нерегулярні місячні, нехарактерні вагінальні виділення тощо.

Болі під час місячних: що робити

Перше, що варто зробити, – звернутися до лікаря. Важливо виключити наявність будь-яких захворювань, які можуть бути джерелом болю. За наявності такого захворювання позбавитися болю можна лише після лікування основної хвороби.

В інших випадках, коли біль під час менструації є варіантом норми, допоможуть лікарські немедикаментозні способи знеболення. Так, якщо у вас немає під рукою знеболювального, то знизити біль допоможе грілка, яку кладуть на живіт. Масаж живота та спеціальні тренування й медитація також дещо знизять інтенсивність больових відчуттів. Проте най­ефективнішим знеболювальним засобом лишаються препарати.

Найз

Нестероїдні протизапальні препарати

Найчастіше під час больового синдрому використовують нестероїдні протизапальні препарати (НПВП або НПЗП). Більшість таких засобів відпускаються без рецепта, а тому їх легко придбати в аптеках. До того ж ціни на такі препарати доступні, адже попит на них великий.

НПЗП забезпечують як протизапальний, так і знеболювальний і жарознижувальний ефекти [3]. Ми вже згадували вище про простагландини – основні медіатори запалення, які є причиною болю, зокрема й менструального. Основна дія НПЗП націлена на ферменти циклооксигеназу та ліпоксигеназу, які відповідають за синтез простагландинів. Таким чином, блокуючи ці ферменти, НПЗП суттєво знижують продукцію простагландинів, а значить – зменшують запалення та біль.

Розрізняють два види НПЗП – селективні і неселективні. Останні пригнічують активність одразу двох видів циклооксигенази – ЦОГ-1 та ЦОГ-2. Варто зазначити, що такі препарати вирізняються більшим спектром побічних ефектів, зокрема з боку шлунково-кишкового тракту [4].

Селективні ж НПЗП здебільшого пригнічують ЦОГ-2, що суттєво знижує вірогідність розвитку побічних ефектів з боку органів травлення. Одним із таких препаратів є німесулід. Фармацевтична компанія Dr. Reddy’s Laboratories Ltd (Індія) виробляє його під брендом Найз®.

Найз® швидко всмоктується у шлунково-кишковому тракті. Вже за 30 хвилин досягається 25-80 % від пікової його концентрації у крові. Препарат пригнічує до 88 % ЦОГ-2, а також знижує рівень гістаміну та базофілів. Крім того, Найз® знижує вироблення інтер­лейкінів, які відповідають за синтез білків гострої фази запалення [5;6].

Як правило, НПЗП можна приймати протягом короткотривалого часу (до 3-5 днів поспіль). Але Найз® можна приймати до 15 днів (що рідко потрібно у разі менструального болю).

1. Dawood MY. Dysmenorrhea. Clin Obstet Gynecol. 1990 Mar;33(1):168-78. doi: 10.1097/00003081-199003000-00023. PMID: 2178834.

2. Bernardi M, Lazzeri L, Perelli F, Reis FM, Petraglia F. Dysmenorrhea and related disorders. F1000Res. 2017;6:1645. Published 2017 Sep 5. doi:10.12688/f1000research.11682.1

3. Buer JK. Origins and impact of the term ‘NSAID’. Inflammopharmacology. 2014 Oct;22(5):263-7.

4. Day RO, Graham GG (2004). «The Vascular Effects of COX-2 selective inhibitors». Australian Prescriber. 27 (6): 142–145.

5. Dapino P, Ottonello L, Dallegri F. The anti-inflammatory drug nimesulide inhibits neutrophil adherence to and migration across monolayers of cytokine-activated endothelial cells. Respiration. 1994;61(6):336-41.

6. Brandt C, Pedersen BK (2010). «The role of exercise-induced myokines in muscle homeostasis and the defense against chronic diseases». Journal of Biomedicine & Biotechnology. 2010: 520258.

Публікується на правах реклами. Відповідальність за зміст несе рекламодавець. Копіювання чи інше використання допускається з письмового дозволу редакції. Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Повна інформація (характеристики, властивості ліків) та перелік можливих побічних ефектів містяться в інструкції з медичного застосування, яка розміщена на сайті Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.kiev.ua).


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook