Науковці з Університету Толедо створили експериментальну вакцину, яка показує обнадійливі результати у запобіганні ревматоїдного артриту.
За оцінками вчених, ревматоїдний артрит вражає близько 1% населення планети. Це хронічне аутоімунне захворювання зі стійким, симетричним ураженням дрібних і великих суглобів, а також залученням в запальний процес всіх внутрішніх органів і систем. Аутоімунний характер запалення говорить про те, що імунна система сприймає власні тканини організму, як чужі, і активно атакує і пошкоджує їх.
«Незважаючи на те, що ревматоїдний артрит – дуже поширене захворювання, досі немає ефективних ліків. І це стосується всіх аутоімунних захворювань», – сказала Ріту Чакраварті, провідний автор статті. Вона додала: «Якщо ми зможемо підтвердити ефективність та безпечність нової вакцини, то це зробить прорив у запобіганні та лікуванні ревматоїдного артриту».
Ріту Чакраварті роками вивчала білок 14-3-3 zeta та його роль у виникненні аутоімунних патологій. У результаті багатьох тестів вдалося вияснити, що цей білок може захистити від ревматоїдного артриту. Використовуючи очищену сполуку, вчені розробили нову вакцину.
Попередні клінічні випробування показали гарні результати. Тварини, які були щеплені новим препаратом, вилікувалися від ревматоїдного артриту.
В даний час ревматоїдний артрит лікується насамперед кортикостероїдами, імуносупресивними препаратами або біопрепаратами, які націлені на певний запальний процес. Хоча ці лікарські засоби можуть полегшити біль і уповільнити прогресування хвороби, вилікувати повністю вони не можуть, а у більшості випадків – ще й коштують дуже дорого.
Зараз дослідники подали заявку на патент нової вакцини та шукають партнерів для виготовлення препарату.
Раніше ми писали, що американська фармкомпанія Pfizer заявила про початок клінічних досліджень вакцини від грипу, розробленої за тією ж технологією мРНК, як і їх ковід-вакцина.
Джерело: MedicalXpress