Хлопчик або дівчинка — випадковість чи закономірність? Люди завжди шукали відповідь на це питання. А що каже сучасна наука? Чи можна спланувати стать майбутньої дитини?
Бажані та небажані діти
У стародавні часи умови життя були набагато жорсткішими. У більшості народів та племен найбільш бажаними дітьми були хлопчики. Це майбутні воїни, мисливці, працівники та продовжувачі роду. Якщо в сім’ї народжувалася небажана дівчинка, то її просто могли не годувати.
З розвитком медицини, коли з’явилася можливість визначати стать плоду, то у таких випадках вдавалися до селективних абортів. Така практика була поширена у Китаї, через що тамтешня влада заборонила лікарям інформувати батьків про стать майбутньої дитини. Проте, такі заходи виявилися марними, і практика селективних абортів продовжувалася.
Американські вчені, вивчаючи проблем селективних абортів, проаналізували статистику народжуваності в різних країнах. За найбільш скромними підрахунками дослідників, з 1970 року на світ не з’явилося більше 23 мільйонів дівчат [1]. Серед лідерів за статевою диспропорцією — Китай та Індія. У Піднебесній на 100 новонароджених дівчаток припадає 118 хлопчиків. В Індії це співвідношення сягає 100/111. Практика селективних абортів також популярна в країнах Південного Кавказу. При цьому у Грузії ця ситуація за останні роки виправилася (хлопчики і дівчатка народжуються порівну), але у Вірменії та Азербайджані серед новонароджених досі переважають хлопчики.
Способи планування статі дити: чи є тут наука?
В інтернеті можна знайти купу різних способів планування статі до зачаття. Та перш, ніж їх розглядати, розберемося, що є визначальним фактором статі дитини.
Кожна зі статевих клітин (яйцеклітина та сперматозоїд) несуть набір із 23 хромосом, з яких 22 — аутосоми, а 1 — статева хромосома. При заплідненні утворюється зигота з диплоїдним набором хромосом (46 хромосом, по 23 від кожного з батьків). Таким чином, усі клітини організму, крім статевих, містять по 46 хромосом, в яких зосереджена майже вся генетична інформація.
Статеві хромосоми позначають літерами X та Y. Жіночі статеві клітини (яйцеклітини) несуть лише X-хромосому. В той же час сперматозоїди можуть нести як X-, так і Y-хромосому. Якщо яйцеклітину запліднює сперматозоїд з Y-хромосомою, то це хлопчик (XY), якщо з X-хромосомою, то це буде дівчинка (ХХ). Вірогідність у даному випадку приблизно 50/50.
Календарний спосіб
Цей метод прийшов до нас з Китаю та Японії. У Піднебесній вважають, що стать майбутньої дитини залежить від місяця запліднення та віку матері. Для того, аби вирахувати потрібний день для запліднення, користуються спеціальними таблицями.
Наприклад, якщо жінці 29 років, і вона хоче хлопчика, то оптимальним періодом для зачаття є лютий, а також проміжок між травнем та вереснем.
В країні самураїв користуються іншими таблицями. Там визначальним фактором є місяць народження чоловіка та жінки. За першою таблицею визначають число, по якому на другій таблиці можна підібрати оптимальні місяці для зачаття хлопчика або дівчинки.
Календарні методи планування статі не мають нічого спільного з наукою. Дослідження, де проаналізована інформація майже 3-х мільйонів народжень, показало, що такий спосіб планування статі не працює2.
Визначення статі за кров’ю
Цей спосіб визначення статі майбутньої дитини базується на швидкості оновлення крові. Згідно цієї теорії, кров чоловіка оновлюється раз на 4 роки, а у жінки — раз на 3 роки. Для того, аби визначити стать дитини, треба вік чоловіка розділити на 4, а жінки — 3. Чия кров виявиться молодшою (залишок після ділення), тої статі і буде дитини.
Цей метод виглядає більш «доказовим», аніж підрахунок за китайськими чи японськими календарями. Проте, медики кажуть, що і тут вірогідність не більше, ніж при підкиданні монети. Справа в тому, що визначення більш молодої крові за простим ділення на 3 і 4 — неправильно. В реальному житті кров оновлюється не за графіком. Швидкість відновлення залежить від гормональному фону, способу життя, харчування, перенесених операцій (та інших крововтрат) і багатьох інших чинників.
Овуляційна теорія
За цією теорією, сперматозоїди, що несуть Y-хромосому більш активні, проте вони живуть менше. Відповідно «Х-сперматозоїди» менш активні, але вони довше живуть. Це означає, що якщо запліднення відбувається у день овуляції, то скоріше за все буде хлопчик, адже сперматозоїд із Y-хромосомою швидше за інших дістанеться яйцеклітини і запліднить її. Якщо статевий акт відбувся за декілька днів до овуляції, то Х-сперматозоїди можуть дожити до моменту, поки не зустрінуться з яйцеклітиною.
Овуляційна теорія планування статі майбутньої дитини виглядає напрочуд логічною, проте і вона зазнала фіаско. Даних, які б підтверджували цю гіпотезу, немає. Більше того, різниця у тривалості життя різних сперматозоїдів не така вже й велика, аби партнери могли заздалегідь спланувати стать.
Теорії Шетлза
А цей метод, на відміну від попередніх, народився завдяки дослідженням. У 60-ті роки минулого століття лікар-гінеколог Лендрам Шетлз вивчав будову сперматозоїдів. Після вивчення більше 500 зразків сперми він дійшов висновку, що сперматозоїди з X- та Y-хромосомою відрізняються між собою за зовнішніми ознаками. Так, перші є великими та мають більш овальну форму. А сперматозоїди із Y-хромосомою округлі та короткі. Таким чином, якщо у чоловіка в спермі більше круглих сперматозоїдів, то більше шансів на народження хлопчика; якщо більше овальних клітин — то з більшою вірогідністю народиться дівчинка.
Та на цьому Шетлз не зупинився. Після вивчення зовнішніх ознак сперматозоїдів він почав досліджувати їх реакцію на різні типи середовища (кислотні та лужні). Дослідник помітив, що Х-сперматозоїди довше живуть в кислотному середовищі, а Y-клітини — в лужному. Зазвичай у піхві середовище кисле, але в матці та шийці матки воно лужне. Більше того, під час овуляції середовище і у піхві стає більш лужним.
Виходячи зі своїх спостережень, Шетлз запропонував планувати стать майбутньої дитини в залежності від овуляції. Оскільки під час овуляції середовище у піхві лужне (і в такому середовище добре виживають Y-сперматозоїди), то в ці дні зростає вірогідність зачати хлопчика.
Але навіть ця, здавалося б, науково обгрунтована теорія, не знаходить свого підтвердження. Метод Шетлза (як і всі інші методи) поки що лишаються теоріями.
Як обирає природа
Є ряд чинників, які визначають співвідношення народжених хлопчиків та дівчаток на популяційному рівні. Наприклад, це вік батьків. Чи вони старші, тим більше вірогідність народження дівчинки. Науковці до сих пір не знают, чому це саме так. Є припущення, що це може бути пов’язано з тим, що для виношування хлопчика жінці потрібно витратити більше енергії (що з віком стає проблемою). Так, згідно з дослідженнями, які пройшли у Великобританії, у батьків-підлітків хлопчики народжуються у 53% випадків. А от у батьків, яким більше 40 років цей показник сягає всього 35%3.
Деякі дослідження показують, що спосіб харчування матері може впливати на вірогідність народження хлопчика або дівчинки. Так, якщо жінка споживає менше калорій, то більше шансів на народження дівчинки4. У спільному американо-шведському дослідженні показано, що хлопчики частіше народжуються за сприятливих умов життя жінки. Несприятливі зовнішні чинники підвищують ймовірність народження дівчинки5.
Можливості репродуктивних технологій
Отже, якщо говорити про природний шлях зачаття дитини, то планування статі неможливе. Але це можна зробити у випадку екстракорпорального запліднення. Сучасні технології дозволяють розділити сперматозоїди на носіїв X- та Y-хромосом. Але робиться це не для того, аби батьки могли обрати стать. Справа в тому, що деякі генетичні захворювання зчеплені зі статтю. Наприклад, якщо у таких батьків висока ймовірність народження хворого хлопчика (але здорової дівчинки), то в такому випадку вдаються до таких заходів.
В багатьох країнах світу обирати стать дитини при проведенні ЕКО заборонено законом (окрім ситуацій із хворобами, зчепленими зі статтю). Але в Україні офіційної заборони немає.
1. Systematic assessment of the sex ratio at birth for all countries and estimation of national imbalances and regional reference levels. Fengqing Chao, Patrick Gerland, Alex R. Cook, Leontine Alkema Proceedings of the National Academy of Sciences May 2019, 116 (19) 9303-9311; DOI: 10.1073/pnas.1812593116
2. Villamor E, Dekker L, Svensson T, Cnattingius S. Accuracy of the Chinese lunar calendar method to predict a baby’s sex: a population-based study. Paediatr Perinat Epidemiol. 2010 Jul 1;24(4):398-400. doi: 10.1111/j.1365-3016.2010.01129.x. PMID: 20618730.
3. Why Are Older Parents More Likely to Have Daughters? https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-scientific-fundamentalist/201104/why-are-older-parents-more-likely-have-daughters
4. Mathews, Fiona et al. “You are what your mother eats: evidence for maternal preconception diet influencing foetal sex in humans.” Proceedings. Biological sciences vol. 275,1643 (2008): 1661-8. doi:10.1098/rspb.2008.0105
5. Long Y, Chen Q, Larsson H, Rzhetsky A. Observable variations in human sex ratio at birth. PLoS Comput Biol. 2021 Dec 2;17(12):e1009586. doi: 10.1371/journal.pcbi.1009586. PMID: 34855745; PMCID: PMC8638995.