Членів однієї сім’ї оточення часто сприймає як єдине ціле – такі собі умовні Петренки чи Іваненки. І за вигаданим стереотипом іноді важко розгледіти окрему особистість. Подібна схема діє і щодо сприйняття країн – членів ЄС: начебто всі живуть за схожими правилами, але раптом виявляється, що перлина бальнеологічного лікування – Угорщина обрала власний шлях розвитку аптечного ринку. І сусідам чи родичам не завжди під силу зрозуміти його.
Аптеки Угорщини: шукайте Gyógyszertát
Уявіть собі, що ви опинились в Угорщині й вам потрібно терміново знайти аптеку. Як будете діяти? Перше, що спадає на думку – запитати у перехожих. Відкриваємо Гугл, щоб дізнатись як це зробити угорською і… дізнаємось про першу особливість угорської аптеки – ії назва пишеться як Gyógyszertát. І українцеві ані з першої, ані з другої чи п’ятої спроби це слово аж ніяк не вимовити! Незважаючи на назву, на вигляд угорська Gyógyszertát не відрізняється від своїх «колег» із сусідніх країн, втім з національним колоритом клієнт стикається вже на етапі запиту «Дайте щось від…». Тому що чимало препаратів, про які у фармацевта в інших європейських країнах за відсутності рецепта нізащо не запитають, в Угорщині відпускають вільно. При цьому обіг безрецептурних засобів у місцевій аптеці менший, ніж в Україні, і становить близько 45%. Пов’язано це з діючою системою реімбурсації, яка базується на лікарських призначеннях. Ось вона, друга особливість угорського аптечного ринку.
Третя полягає в тому, що вивіска «Працюємо 24 години на добу без перерв і вихідних» не означає зовсім нічого: насправді цілодобові аптеки роблять перерви в роботі на сніданок, обід та вечерю. А ще є так звані технічні перерви. Вночі, як і в нас, працює нічне віконце з кнопкою виклику фармацевта. Однак існує значна відмінність: податок «за терміновість», який діє у низці держав. Якщо клієнт потурбував аптечного працівника з 20.00 до 8.00, а також у вихідні та святкові дні, він платить на 360 форинтів (33 грн.) більше, ніж зазвичай. В угорській аптеці можна замовити доставку лікарських засобів додому: така послуга коштуватиме (в перерахунку на наші гроші) 55 грн.
В місцевих аптеках наявний широкий асортимент препаратів та парафармацевтики, проте за супутніми товарами на кшталт гематогену, цукерок та газованої води доведеться йти до супермаркету
Аптеки Угорщини – маленькі та великі особливості
В Угорщині фармацевт – шанована професія, в аптеках працюють кваліфіковані фахівці, які можуть надати клієнту консультацію з будь-яких питань в межах фармопіки. І заробляють вони, за місцевими мірками, непогано – при середній зарплаті у 1190 євро (станом на серпень 2021 року) фармацевту за законом не можна платити менше 735 євро, а зазвичай його заробіток перевищує середній показник.
Як і українські працівники першого столу, угорські фармацевти повинні інформувати покупця про наявність генериків. Однак, якщо відвідувач віддає перевагу більш дорогому препарату, угорський аптекар зобов’язаний надати йому письмову довідку про відмінність вартості оригінальних препаратів і генериків. Якщо уявити, скільки клієнтів протягом дня можуть захотіти придбати оригінальну продукцію – стає зрозумілим, наскільки ця вимога обтяжує роботу аптечного працівника.
Втім, все це – дрібниці. Угорський аптечний ринок має набагато більш глибокі особливості. Так, незважаючи на високий професіоналізм місцевих фармацевтів та досить пристойне покриття (сьогодні в Угорщині функціонує 2441 аптека), цей бізнес в країні визнано нерентабельним. Постає запитання: чому в інших європейських країнах, до прикладу, в Польщі, яку можна порівняти з Угорщиною як за густотою населення, так і за ВВП, аптеки успішні, а тут – навпаки?
Як завжди, відповідь – у місцевому законодавстві. Річ у тім, що протягом трьох років, з 2007 до 2010 року, Угорщина йшла курсом дерегуляції ринку. На думку аналітиків, така політика сприяла створенню здорового конкурентного середовища та зниженню цін на фармацевтичну продукцію. Натомість угорський уряд зробив інші висновки: на високому рівні вирішили, що дерегулювання спричинило зниження якості обслуговування в аптеках, а також зменшення їхньої доступності в сільській місцевості. І вже з 2011 року правила роботи на аптечному ринку Угорщини кардинально змінилися
Аптечна реформа по-угорському
Насамперед, був прийнятий закон, що повертав безліч напівзабутих обмежень. Так, володіти аптечною установою дозволили тільки фармацевтам (у період дерегулювання ринку розпочати аптечний бізнес міг будь-хто). Власники, які встигли відкрити аптеку в період законодавчої «відлиги», не маючи відповідного диплома, були змушені продати або закрити її. Відстань між аптеками тепер має бути не меншою за 300 м, а одна установа повинна обслуговувати 4,5 тис. мешканців. У великих містах вимоги трохи м’якші:
- відстань між аптеками – не менше 250 м,
- і на одну аптеку припадає 4 тис. мешканців.
Крім того, протягом останніх п’яти років в угорській аптеці заборонено проводити акції, дарувати подарунки та робити знижки для клієнтів. Такий підхід практично знищив аптечний маркетинг, позбавивши аптеку можливості хоч іноді створювати у споживача відчуття свята. Позиціонування на кшталт «магазин здоров’я» або «місце для догляду за собою» теж автоматично скасовується. Лише стандарти, лише хардкор!
Не дивно, що за такого підходу аптекам стало складно конкурувати між собою і бізнес пішов на спад.
Крім того, фармацевти зіштовхнулися з серйозною проблемою – нестачею коштів на купівлю аптеки, якщо вони хочуть і надалі в ній працювати. Внаслідок цього уряд був змушений надавати аптекарям кредити та субсидії з низькою процентною ставкою (3%). Скористатися ними фармацевти могли до кінця 2016 року. Деякі політики наголошували, що це створює додаткове навантаження на державу. Але іншого рішення в Угорщині поки що не вигадали, хоча були пропозиції щодо часткової націоналізації аптек, однак вони не знайшли схвалення серед представників фармбізнесу.
Аптеки Угорщини: свіжий погляд
Незважаючи на проблеми в аптечному сегменті, фармацевтичний ринок Угорщини цілком процвітаючий та перспективний. Українському споживачеві добре відомий флагман угорської фармації – компанія Gedeon Richter. Ще один лідер, якого подарувала світу країна квіткових карнавалів – компанія Egis. Вже цих двох виробників достатньо для того, щоб відповісти на запитання про якість та стандарти угорської фармацевтичної продукції. Окрім лідерів, тут працюють ще близько 200 підприємств, які виготовляють лікарські засоби, переважно генерики. І навіть з жорсткої вимоги розписувати на папері відвідувачам аптек інформацію про препарати-аналоги, зрозуміло, що на державному рівні таку політику схвалюють. Однак це не заважає зростати частці оригінальних препаратів в аптечному асортименті.
Після того, як лікарський засіб потрапив до аптеки, ціна виробника на нього фіксується і не змінюється протягом п’яти років. Для її зміни компанії потрібно подавати спеціальну заявку. Роздрібні націнки на лікарські засоби теж «статичні», тому вартість препаратів у всіх аптеках однакова. Тому цінова конкуренція між аптеками теж неможлива.
Угорщина – королівство живої води
В Угорщині діє
- близько 1500 термальних джерел;
- 81 джерело мінеральних вод;
- 315 джерел лікувальних вод;
- 13 лікувально-оздоровчих курортів.
Отже, підсумовуючи, варто визнати: фармринок Угорщини – складний та суперечливий. Якщо на вулиці виробників панує гарна погода, то в аптечному сегменті останнім часом штормить. Зміни в політиці щодо реалізації лікарських засобів нагадують відомий вислів про епоху змін, водночас немає сумнівів у тому, що угорські фармацевти – лідери з уміння пристосовуватися до мінливого світу. Адже саме ця властивість – запорука виживання на ринку. Крім того, лещата, в яких сьогодні затиснутий аптечний маркетинг, можуть перетворитися на колиску для нових способів просування. Хто знає, можливо, за кілька років саме Угорщина стане лідером інновацій у цій сфері?
Українські біженці в Угорщині
Країна міст-музеїв та токайських вин ще з 2015 року провадить дивну політику щодо мігрантів. Вона намагається відмежуватися від них. Тож і українські втікачі від війни не стали винятком. Хоча за офіційною статистикою, лише за перші дні вторгнення Угорщина прийняла понад 540 тисяч українців, однак насправді це не зовсім так. Більшість прибулих вирушили в інші країни, тобто просто проїхали через Угорщину транзитом. А кількість наших співгромадян, що залишилися, є значно меншою.
За даними Управління ООН з прав людини, на 1 січня 2023 року в Угорщині зареєстрували лише 33 446 українських біженців. І хоча формально держава, як того вимагає рішення Єврокомісії, надає українцям статус тимчасового захисту, який забезпечує їм право на соціальну підтримку (зокрема і житло), право на роботу та доступ до освіти, однак паралельно створює умови, щоб максимально ускладнити процеси.
До прикладу, в Будапешті біженців тривалий час скеровували самостійно оформляти статус до єдиного на все велике місто офісу. Але, на щастя, в Угорщині живуть чуйні та добрі люди. Безліч волонтерів збирала гуманітарну допомогу, допомагала з розселенням, вивченням мови та адаптацією в країні.
Щира людська подяка нашим справжнім друзям – в Угорщині, як і у всьому світі їх чимало!
Також читайте про особливості роботи аптек в Чорногорії.