Аптеки Саудівської Аравії – для принців і не тільки

Майже всі дівчата мріють про принца на білому коні. А краще – на білому «Мерседесі», гарного, багатого, турботливого, який захищатиме свою кохану від життєвих негараздів та складатиме до її ніг численні подарунки. Втім народна мудрість застерігає – варто бути обережною з власними забаганками, іноді вони реалізуються. І мрійниця може насправді отримати бажане, разом з розвиненою та безкоштовною охороною здоров’я на додачу, перетворившись при цьому на майже віртуальну істоту, позбавлену будь-яких прав. Якщо її принц буде громадянином Саудівської Аравії.

Аптеки Саудівської Аравії - жінка фармацевт

Аптеки Саудівської Аравії – лібералізація на старті

Заради справедливості варто зазначити, що саме принц цієї країни, Мухаммед бін Салман, виступає за емансипацію і відкрито заявляє, що жінки не зобов’язані носити традиційний одяг, якщо самі цього не хочуть. Але це, радше, виняток, ніж правило.

Представниці прекрасної половини людства в Саудівській Аравії мають безліч обмежень: їм не можна виходити на вулицю без мусульманського одягу та без супроводу. У кожної дорослої жінки, якщо вона незаміжня, повинен бути опікун – близький родич-чоловік. Саме він приймає важливі рішення від імені жінки: чи може вона вчитися або працювати, отримати ліцензію на бізнес тощо. Донедавна жінкам не дозволялося керувати автомобілем, однак активістки тривалий час виборювали своє право сісти за кермо, і ця боротьба виявилась успішною – в червні 2018 року перші саудівські жінки отримали водійські посвідчення. Однак у аптечній справі лібералізація розпочалася значно раніше.

Сталося це у 2003 році, коли жінкам Саудівської Аравії дозволили володіти аптеками та навіть наймати персонал чоловічої статі. Але не без обмежень: дами можуть утримувати лише ті аптеки, які розташовані в спеціальних торговельних центрах для жінок. Наразі очікується, що саудівським жінкам дозволять не лише володіти, а й самим працювати в аптеках – для цього започаткували проект «Безпечне та правильне середовище». Однак на поточний момент його ще не реалізовано.

Саудівські аптеки та місцеві красуні – що спільного?

Чому розповідь про саудівські аптеки ми почали саме з жінок?

Мабуть тому, що в загадковій арабській державі між ними є чимало спільного. Так, постать жінки в Саудівській Аравії прихована від сторонніх очей просторою абайєю, а голова – хіджабом. І аптечний ринок влада намагається залишити «своїм», всіляко заохочуючи місцевих мешканців до роботи фармацевтами.

Тенденцію «саудизації» можна зрозуміти: через те, що в аптеках Cаудівської Аравії працюють переважно іноземці, здебільшого пакистанці, в галузі спостерігається висока плинність кадрів. Це позначається і на якості обслуговування, яка не завжди відповідає місцевим стандартам. МОЗ намагається вирішити проблему та стимулювати підготовку місцевих кадрів – мабуть тому за перший стіл вирішили допустити жінку. Прогрес в цій справі вже помітний: за останні три роки кількість місцевих фармацевтів збільшилася на 20%, і загалом у країні налічується вже понад 23 тисячі дипломованих фармацевтів, з яких 20,6% становлять громадяни Саудівської Аравії.

Шкода тільки, що місцеві виробники не поспішають підтримати ініціативу уряду і свою продукцію виготовляють переважного на експорт: на сьогодні лише 15% лікарських засобів, вироблених в країні, залишаються на внутрішньому ринку. Хоча Саудівська Аравія є найбільшим виробником фармацевтичної продукції в регіоні – в королівстві працюють близько 20 фармпідприємств, включно з представництвами та дочірніми компаніями міжнародних фармацевтичних гігантів. Тобто ринок лікарських засобів в Саудівській Аравії досить розвинений, наукова база величезна (тут навіть проводять генетичні дослідження), але переважна більшість препаратів, що реалізуються на ньому – імпортні. І ця імпортозалежність робить країну вразливою.

a9r1kwj739_ygplz7_3mc

Ще одна паралель між жінкою та аптекою: місцеві жінки нікуди не поспішають. Не бігають, не озираються на всі боки і навіть голосно не розмовляють. Вони несуть себе, наче безцінний скарб. Аптечний бізнес в Саудівській Аравії поводиться дуже схоже: завдяки тому, що послуги охорони здоров’я безкоштовні, ринок лікарських засобів не знає стрімких злетів і падінь. Він просто процвітає, адже люди мають можливість отримати більшість необхідних препаратів, як лікувальних, так і профілактичних. Ба більше: незважаючи на те, що медична страховка покриває 60% витрат на ліки, кожен саудівець щорічно залишає в аптеці близько $175.

Тож становище аптек стабільне. За даними інвестиційного банку Alpen Capital, фармринок Саудівської Аравії оцінюється в $5,1 млрд, що робить його найбільшим серед країн Перської затоки.

І як жінка в Саудівській Аравії належить певному чоловікові, всі місцеві аптеки є чиєюсь приватною власністю. В країні чимало аптечних мереж, найбільша з яких, Al-Dawaa налічує понад 800 аптек. В 2014 році Саудівське МОЗ відмінило обмеження на мінімальну відстань між аптеками (раніше вона становила 250 м), після цього аптек у країні стало значно більше.

Статева сегрегація по-саудівськи

Аптеки та лікарні – одна з небагатьох вільних зон, де не надто суворо дотримуються статевої сегрегації. У всіх інших місцях суспільство ділиться на жіночу та чоловічу зони, щоб місцеві леді гарантовано уникали контакту з незнайомими чоловіками. Цей принцип дотримується на пляжах, у транспорті, в ресторанах і навіть удома – якщо у чоловіка гості, жінка зв’язується з ним внутрішнім телефоном, не може сама відчинити двері, а з подругами спілкується на своїй, «жіночій» половині.

Особливо суворо статевої сегрегації дотримуються заклади харчування – там існують простори для сімейних людей, для холостяків та незаміжніх дівчат.

До речі, великі західні компанії, такі як Pizza Hut, McDonald’s, Starbucks, не бажаючи втрачати клієнтів, у Саудівській Аравії відмовляються від загальних залів, за що стають об’єктами критики ліберально налаштованих громадян.

Аптеки Саудівської Аравії: в роздріб та в клініці

Володіти аптекою в Саудівській Аравії має право лише громадянин країни, а керувати нею – ліцензований фармацевт. Усі аспекти роботи аптечної установи контролює Саудівський комітет продуктів та ліків: він визначає, які препарати віднести до рецептурної групи та видає дозвіл на продаж натуральних засобів та дієтичних добавок.

a9r1nlmeo3_ygplzb_3mc

Крім роздрібних, у країні є шпитальні та клінічні аптеки, які забезпечують лікарськими засобами конкретні медичні заклади. Кваліфікація фармацевтів у роздрібних аптеках нижча, ніж у госпітальних, і національні кадри працюють здебільшого у клініках та госпіталях.

Саудівські фармацевти – чи існують вони?

Серед саудівців небагато бажаючих стояти за першим столом упродовж багатьох годин, хоча зарплата фармацевта в Саудівській Аравії доволі приваблива: в залежності від кваліфікації та місця роботи вона становить від $10 до $67 тисяч на рік, у середньому – $19 700 на рік. Щоб зацікавити молодь, держава виділяє гранти на підготовку фахівців з фармації як у місцевих, так і в закордонних навчальних закладах. Однак, за оцінками експертів, для повного забезпечення національними кадрами потреби в фармацевтах потрібно не менше 15 років.

Саудівська Аравія – Україні

«Країна двох святинь», «колиска ісламу» – так називають Саудівську Аравію, багату, загадкову та донедавна недоступну для сторонніх очей. Втім, деякі позитивні зміни в напрямку відкритості все ж відбуваються – в країні з’явилися розважальні заклади, сучасні торговельні центри з кінотеатрами та навіть фітнес-клуби для жінок. За сприяння Спадкоємного принца Саудівської Аравії Мухаммеда, країна стала відкритою для туристів. До речі, саме цей саудівський принц брав участь у визволенні з російського полону низки іноземних громадян, які воювали на боці ЗСУ. А король цієї країни видав директиву, яка передбачає продовження дії саудівських віз для українців, які опинились в Саудівській Аравії під час війни. В жовтні 2022 року керівництво країни виділило Україні гуманітарну допомогу в розмірі 400 мільйонів доларів та підтримало резолюцію Генасамблеї ООН, яка офіційно засудила спробу Росії анексувати території України. Отже, в боротьбі за нашу незалежність Саудівська Аравія, радше, є союзником України. А щодо місцевих традицій – то так, більшість з них нам, українцям, зрозуміти складно. А, можливо, й непотрібно – наші культури абсолютно різні.

Втім, для бажаючих породичатись з особою королівської крові, існує підказка: принців та принцес у Саудівській Аравії близько 5 тис. Так що все у ваших руках…

Раніше ми вам розповідали про аптеки Португалії: чим відрізається фармринок та які особливості роботи фармацевтів.

Джерела:
sfda.gov.sa; moh.gov.sa; Alpen Capital;
Masah Capital Limited.

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook