Аптеки Португалії: найкраще – для людини

Португалія – невелика країна на заході материкової Європи, яку найбільш влучно характеризує прикметник «затишна». Золоті пляжі, середньовічні фортеці, рибальські села, готичні монастирі – Португалія має ті ж туристичні принади, що й більш пафосні й дорогі Франція та Італія, однак тут панує особлива невимушена атмосфера , що дозволяє будь-кому почуватися в Португалії, ніби вдома. Країна мореплавців, оливкових гаїв та портвейну не може похизуватися високими доходами своїх мешканців, тож певні соціально важливі галузі, зокрема й фармацевтична, змушені на це зважати.

Аптеки Португалії – фармопіка в дії

Перша особливість португальського фармринку полягає в тому, що він не є рушійною силою місцевої економіки. Португалію недарма називають «туристичним селом Європи»: основний потік грошей їй забезпечують не потужні виробництва, а допитливі туристи. Водночас, це полегшує впровадження соціальних програм із лікарського забезпечення громадян: компанії-виробники не мають такої ваги, як у деяких інших країнах, що спрощує реалізацію урядових ініціатив. Нерідко їхніми учасниками стають аптечні працівники. До прикладу, всі аптеки Португалії беруть участь у державній програмі «Управління перебігом хронічних захворювань», яка підтримує пацієнтів із астмою, діабетом і гіпертонічною хворобою. Фармацевти тут виступають сполучною ланкою між хворим і клінікою – вони стежать за станом пацієнта та динамікою розвитку захворювання і передають ці дані лікарю. Власне кажучи, це фармопіка в її найкращому вигляді, коли робота фармацевта – це не лише відпуск лікарських засобів, а й фахова консультація.

В Португалії діють й інші національні програми за участю фармацевтів: «Програма контролю над цукровим діабетом», «Програма утилізації невикористаних і прострочених лікарських засобів», «Програма боротьби з курінням», «Програма зниження ризику ожиріння та розвитку серцево-судинних захворювань», «Програма активної старості» тощо. Країна дбає про здоров’я своїх громадян, тож в 2008 році Португалія стала одним з лідерів з якості медичної допомоги та споживання лікарських засобів на душу населення.

Фармринок Португалії – акцент на генерики

Друга особливість фармринку Португалії – акцент на генерики. І це є цілком усвідомленим вибором держави, якій важливо зробити лікарські засоби більш доступними для населення. І їй це вдається: протягом останніх 10 років ціни в аптеках суттєво знизилися, а тривалість життя зросла.

Станом на 2014 рік генерики займали 2/3 ринку. Оригінальні препарати, які не конкурують з генериками, складають 1/5 ринку в упаковках та близько 50% у грошовому вимірі. До 2010 року сегмент оригінальних препаратів демонстрував зростання, проте сьогодні спостерігається його зниження на користь генериків. Провідними національними виробниками генеричних засобів є компанії Farmoz, Generis, Medinfar, Hovione, Bluepharma та ToLife.

Проте, як і в інших розвинених країнах, виробникам оригінальних молекул надаються певні преференції – до іноваційних препаратів не застосовують обмеження щодо торгової націнки, які застосовують до генериків. Ще одна цікава особливість – у Португалії асортимент лікарських засобів змінюється дуже швидко. Так, із препаратів, які були представлені тут у 2003 році, на початок 2014 року збереглася лише половина. У 2013 році на ринок прийшло 85% генериків, однак близько 60% генериків того ж року його залишили. Приблизно 25% препаратів, що пішли з ринку, складали оригінальні молекули. Число зареєстрованих препаратів тут росте з космічною швидкістю, отже у португальських фармацевтів має бути феноменальна пам’ять на назви – можливо, цьому сприяє місцева кухня, в якій переважають риба та інші морські продукти, багаті на йод та омега-3 жирні кислоти.

Аптеки Португалії – норми та правила

В Португалії працюють понад 2775 аптек, втім в кожному муніципальному районі завжди є хоча б одна. Таким чином, у середньому на одну аптеку припадає 4,7 тис. мешканців. У країні діють обмеження щодо пішохідної доступності – відстань між аптеками має бути не меншою за 250 м, і кожна аптечна установа має обслуговувати не менше 3,5 тис. мешканців. Приміщення аптеки обов’язково оснащене вентиляцією та добре освітлене, крім зони обслуговування в ньому мають бути громадські туалети та прибудова з лабораторією.

Цікавий момент: екстемпоральна рецептура в Португалії заборонена законом. Можливо, цьому сприяв скандал у США, коли внаслідок недотримання норм аптечного виробництва понад 700 американців захворіли на грибковий менінгіт. Хоча більш ймовірно, що португальці страхуються від будь-яких огріхів у виробництві препаратів і намагаються підтримувати імідж однієї з провідних країн за якістю життя.

Відкрити аптеку в Португалії може лише людина з фармацевтичною освітою. А ще вона має бути членом Національної асоціації фармацевтів та керувати своїм закладом на постійній основі. При цьому один фармацевт може бути власником 4-х (зрідка – більше) аптек. До речі, в Португалії аптеки вважаються соціально важливими об’єктами, тому для відкриття нової обов’язково оголошується публічний тендер.

Португальські аптеки: приходьте завтра!

В будні португальські аптеки працюють з 9.00 до 19.00, з перервою на обід з 13.00 до 15.00. У суботу вони відкриті лише до обіду, в неділю – вихідний. Такий режим є відображенням позбавленого стресів способу життя португальців, улюблені слова яких – «завтра» і «наступного тижня».

Цілодобові аптеки є лише у великих галасливих містах країни, де, незалежно від часу доби, всі кудись поспішають. Але це не Португалія.

Фармацевт в Португалії – про навчання та заробіток

Сьогодні в країні працюють близько 10 тис. фармацевтів, 59% з них – у роздрібних аптеках. У середньому одну аптеку припадає 4,69 співробітників тобто 1,4 фармацевтів і 3,26 – технічного персоналу.

Підготовка фармацевтів триває 5,5 років: з них 5 – на факультеті фармацевтики в одному із навчальних закладів країни та 6 місяців – на практиці за фахом. Молодий спеціаліст отримує близько 1200 € (при мінімальній зарплаті 665 € в 2021році), досвідчені фахівці та керівники – більше (іноді вдвічі).

Поряд із традиційними аптеками в Португалії функціонують так звані парааптеки. В них реалізують переважно лікувальну косметику, засоби догляду за дітьми, фітопрепарати та безрецептурні лікарські засоби. Відмінність від традиційних аптек лише одна – заборона на продаж Rx-групи. Зате парааптеку (до того ж, будь-яку кількість, не лише 4 на власника) може відкрити людина без фармацевтичної освіти. На поточний момент у Португалії працює понад 600 парааптек.

Ще один різновид аптек – це мережа для бідних «Милосердя», де препарати реалізуються майже безкоштовно. До речі, у Португалії немає заборони на продаж фармацевтичної продукції через Інтернет чи пошту – все тут підпорядковане інтересам пацієнта.

Дорослий португалець щорічно витрачає на на лікарські засоби, в середньому, 290 €, зокрема близько 35 € на безрецептурну групу. Загалом за останні 10 років витрати на ліки знизилися приблизно на 100 євро, що, ймовірно, можна пояснити зростанням уваги держави до генериків.

Реімбурсація по-португальськи

У Португалії проживає близько 2 млн. людей віком понад 65 років, що й зумовлює структуру споживання лікарських засобів, в якій переважає рецептурна група, зокрема кардіологічні та онкологічні препарати. Як і в інших країнах ЄС, тут діє система реімбурсації. Референтними країнами є Франція, Греція, Іспанія та Італія. У зв’язку із мінливістю ринку, список препаратів, що підлягають реімбурсації, оновлюється щорічно. На сьогодні економіка Португалії перебуває не в найкращому стані. Але, незважаючи на труднощі, ця невелика західна країна намагається «тримати обличчя», не дозволяючи негараздам погіршити якість життя своїх громадян.

Українські біженці в Португалії

Від початку повномасштабного вторгнення Росію в Україну Португалія приймає українських біженців від війни. За даними на листопад 2022 року, місцева Служби з питань іноземців та кордонів (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras або SEF) надала нашим співвітчизникам майже 55 тисяч дозволів на тимчасовий захист. Цей статус, що передбачає автоматичне отримання португальських ідентифікаційних номерів соціального страхувания (NISS), платника податків (NIF) та отримувача послуг Національної служби охорони здоров’я (SNS), наділяє українців певними правами.

Так, Португалія надає українським біженцям державну фінансову допомогу. Щоб її отримувати, необхідно відкрити рахунок та платіжну картку в будь-якому португальському банку (для українців це робиться за спрощеною схемою) і стати на облік в Службі зайнятості – Centro de Emprego, саме там приймають подання на отримання допомоги. Сума невелика, найменша у порівнянні з іншими країнами ЄС і становить лише 189 € на місяць, які починають надходити на картку через 3 місяці після подання. Служба зайнятості допомагає й з працевлаштуванням, але ті, хто працюють, втрачають право на фінансову підтримку від держави.

З житлом трішки складніше. На початку війни проживанням біженців з України опікувались волонтери та держава, надаючи нашим співвітчизникам можливість безкоштовного проживання в спеціально створених центрах. З осені 2022 такої можливості немає. Деякі з раніше створених центрів і надалі утримуються коштом місцевих громад, але більшість українських біженців, що знайшли прихисток в Португалії, змушені винаймати житло. Це доволі дорого – у містах, де є робота, доводиться сплачувати по 500-600 € за квартиру, в селах можна знайти помешкання за 300 €, а в Лісабоні воно вартуватиме від 1000 €.

Українські діти мають право на навчання і відвідування дитячих садочків у Португалії. Однак влаштувати дитину до державної школи непросто, а приватна освіта не є дешевою – близько 500 € на місяць. Мова навчання – португальська. Однак в Лісабоні, Алмаді, Порту є декілька суботніх шкіл, які співпрацюють з Міністерством освіти України та по закінченні класу видають дитині диплом державного зразка. Це школи «Світлиця», «Родина», «Дивосвіт», «Оберіг», за навчання в яких доведеться сплачувати 40-60 € на місяць.

Українські студенти, які оформили тимчасовий захист, можуть продовжити навчання в університетах Португалії. На навчання зараховують за допомогою спеціального конкурсу для іноземних студентів, кожен університет організовує його окремо і має свої вимоги. Для цього потрібна португальська, хоча є й програми навчання англійською, втім їх небагато. Якщо йдеться про охорону здоров’я, то статус тимчасового захисту надає біженцям з України безкоштовний доступ до всіх основних медичних послуг. А це вкрай важливо. Тож будемо вдячні дружній Португалії за допомогу нашим співвітчизникам!

Раніше ми вам розповідали про аптеки Словенії: чим відрізається фармринок та які особливості роботи фармацевтів.

Джерела: bportugal.pt; businessmonitor.com; espicom.com; Euromonitor Int.
okno.agency/blog/tpost/sx88s1pnd1-rabota-v-portugalii-uroven-zarplat-vakan

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook