Щороку ми з нетерпінням очікуємо на літо, адже літо – це розквіт природи, неймовірні барви та лагідне сонечко. Втім, воно лагідне не для всіх. Існує чимало людей, для яких теплий сезон пов’язаний, насамперед, з неприємностями, оскільки перебування на сонці спричиняє в них фотодерматит або алергію на сонце.
Чому вона виникає?
Поговоримо про зовнішні чинники.
Більшість з нас щодня користується косметикою, однак ми навіть не здогадуємось, що звичні засоби – креми, шампуні, дезодоранти можуть містити фототоксичні речовини. Під впливом ультрафіолету лосьйони та сироватки з ретиноїдами, фруктовими кислотами або ефірними оліями – трояндовою, сандаловою, лимонною чи лаймовою здатні спричинити алергічну реакцію. Параамінобезойна кислота (вітамін В10) та її похідні, які сприяють зволоженню та очищенню шкіри, зміцнюють волосся, а тому є популярними складовими доглядової косметики, з цього погляду теж не слід вважати цілком безпечними. Хоча параамінобензоати можна знайти навіть у складі сонцезахисних кремів [1]! Отже, якщо ви маєте схильність до алергії на сонце, уважно читайте написи на етикетках улюблених пляшечок і туб. Уникайте речовин, що можуть спричинити фотосенсибілізацію або не виходьте на відкрите сонце протягом декількох годин після використання такої косметики.
Лікарські засоби теж не безневинні. Спровокувати сонячну алергію здатні деякі антибіотики, сечогінні, серцеві та протиаритмічні засоби, антидепресанти тощо [1]. Запобігти неприємностям доволі просто – читайте інструкцію із застосування ліків. Якщо серед переліку побічних ефектів ви бачите слово «фотосенсибілізація», це означає, що протягом усього курсу лікування варто користуватися сонцезахисним кремом. Або уникати перебування на сонці.
Алергени чатують на нас навіть під час відпочинку на природі. Сік деяких рослин, потрапляючи на шкіру, підсилює її чутливість до ультрафіолету, що в подальшому може призвести до фотодерматиту, який навіть має свою назву – «лугова алергія». Як не дивно, але потенційно небезпечними щодо фотосенсибілізації є не лише відомі своїми алергічними властивостями борщівник і псоралея, а й звичайні просо та гречка під час цвітіння. Тому прогулюватися серед квітучих рослин більш безпечно у закритому одязі.
Але у сонячної алергії є й внутрішні причини.
Чесно кажучи, саме їх лікарі вважають головними. Причиною алергії на сонце можуть стати соматичні захворювання, зокрема хвороби травного тракту. Серед людей, що мають проблеми з печінкою, жовчним міхуром або кишківником, фотодерматит – частий гість. Іноді він супроводжує аутоімунні захворювання і навіть може бути їхнім першим симптомом. Прояви, подібні до сонячної алергії, характерні для порушень пігментного обміну – порфірії та гемосідерозу. У багатьох випадках реакція на ультрафіолет є ознакою нестачі вітамінів і мінералів [2].
Симптоми алергії на сонце
Симптоми фотодерматиту зазвичай з’являються під час перебування на сонці або за декілька годин після контакту з ультрафіолетовими променями. Ознаками алергії на сонце є:
- висип;
- свербіж;
- почервоніння та набряк шкіри;
- лущення шкіри.
Іноді після висипань на шкірі залишаються ділянки пігментації у вигляді плям різного розміру.
Характерним для фотодерматиту є поліморфний (тобто різноманітний) висип– у вигляді папул, вузликів та пухирців. Він може з’явитися на тлі червоної набряклої шкіри просто під час перебування на сонці (рідше – за 24-48 годин після нього). Найчастіше висип дрібний, але подекуди еволюціонує від крихітних вузликів до великих пухирів. Елементи локалізуються на відкритих ділянках шкіри, що зазнали впливу ультрафіолету, хоча можуть поширюватися й на закриті одягом частини тіла.
Висип супроводжується інтенсивним свербежем, що зумовлений тиском набряклих тканин на розташовані в шкірі нервові закінчення. Припухлість здебільшого поширюється лише на шкіру, але при луговому дерматиті можуть набрякати й слизові оболонки ротової порожнини.
До речі, те що фотодерматит є саме луговим, тобто розвинувся після контакту з рослинами, доволі просто зрозуміти – осередки висипань за формою нагадують стебла та листя. Цей вид сонячної алергії навіть має спеціальну назву – «фотоконтактний» дерматит. До цього ж типу відносять і алергію на ультрафіолет, що розвивається після нанесення певних косметичних засобів. В таких випадках реакція виникає саме на тих ділянках шкіри, куди потрапила косметика.
Фотоконтактна алергія часто залишає по собі пігментні плями, які здебільшого світлішають з часом, однак в деяких випадках можуть залишитись назавжди.
Коли гостра фаза сонячної алергії минає, шкіра нерідко починає лущитись. Чому це відбувається? У нормі поверхневий шар шкіри (епідерміс) захищений від висихання ліпідною оболонкою. Вона вкриває епідерміс ззовні, забезпечуючи його непроникність. Важливу роль у захисті шкіри відіграє і секрет сальних залоз. Однак під час тривалого перебування на сонці ліпідний бар’єр руйнується, шкіра втрачає вологу та зневоднюється, що й спричиняє лущення.
Якщо на тлі алергії на сонце підвищується температура, зазвичай це свідчить про перегрів. Втім гіпертермія бути проявом безпосередньо алергічної реакції: імунні клітини продукують особливі речовини – пірогени, які й зумовлюють підвищення температури до 37,1–38°С. Більш висока температура є ознакою серйозних ускладнень і приводом для невідкладного візиту до лікаря.
Як запобігти алергії на сонце
З вами вже траплялись епізоди сонячної алергії або інших дерматитів? В такому випадку до настання сонячного сезону слід готуватися заздалегідь. Насамперед, перегляньте свій раціон.
Що їсти не варто?
Уникайте або намагайтеся обмежити вживання продуктів, що можуть провокувати фотосенсибілізацію: смажену, занадто солону або гостру їжу; шоколад, какао, цитрусові.
Їжте на здоров’я!
В розпал сезону їжте овочеві супи, каші на воді, пісну відварну яловичину, свіжі огірки, зелень петрушки й кропу. Місцевий імунітет шкіри зміцнюють продукти, багаті на антиоксиданти – чорна смородина, журавлина, сливи, пророщена пшениця, вівсянка. Необхідно дотримуватися питного режиму – щодня пити щонайменше два літри рідини [2].
- Уникайте медикаментів із фотосенсибілізуючою дією. Якщо за станом здоров’я ви змушені їх вживати, порадьтеся зі своїм лікарем, розкажіть йому про проблему – можливо, він змінить схему лікування та призначить препарати, що не спричиняють фотосенсибілізації.
- Перевірте стан органів травлення, насамперед печінки й жовчного міхура. Якщо лікар виявить порушення в їхній роботі та призначить лікування, суворо дотримуйтесь рекомендацій. Відновлення фізіологічних функцій печінки та жовчного міхура зазвичай вирішує проблему алергії на сонце.
- Людям, що схильні до сонячної алергії, навесні та влітку не слід користуватися косметикою, яка містить ретиноїди, параамінобензойну кислоту, анілінові барвники (додають до помад, тіней для очей та рум’ян), еозин (частий компонент червоних помад) [2]. Алергічну реакцію можуть спровокувати засоби для догляду за проблемною шкірою, що містять борну або саліцилову кислоти. Прихильницям інтенсивних косметичних процедур на кшталт пілінгів, шліфування й мезотерапії варто відмовитись від них до осені, щоб не пошкодити ліпідний бар’єр шкіри. Позбавлена захисту, вона стає більш вразливою до впливу сонячного світла.
Як захиститися від сонця?
Не слід перебувати на відкритому сонці в години його пікової активності: з 11:00 до 16:00. Відпочивайте на пляжі під тентом або парасолею. Вода – не перешкода для ультрафіолетових променів, тому тривалість купань варто обмежити до 5-10 хвилин. Носіть сонцезахисні окуляри та закритий легкий одяг з натуральних тканин, синтетичне вбрання пропускає до 15 % ультрафіолету. Найбільш вразливими для сонячних променів є обличчя, груди та плечі, захистити їх допоможе капелюх із широкими крисами.
Сонцезахисна косметика
Використовуйте сонцезахисні засоби з високим ступенем захисту: SPF 30-50 (SPF – це Sun Protection Factor тобто фактор захисту від сонця). Їх слід наносити на відкриті ділянки тіла товстим шаром за 20-30 хвилин до виходу з дому й оновлювати щодві години [4; 5]. Під час відпочинку на пляжі захист від ультрафіолету оновлюють після кожного купання. Після перебування на сонці шкіра потребує зволоження. Використовуйте для цього креми та лосьони, що містять рослинні силікони, олії, екстракти та вітамін Е.
Народні методи лікування алергії на сонце
У випадку легкого перебігу фотодерматиту можна спробувати позбутися його симптомів за допомогою народних методів. Деякі з них доволі прості та дієві.
- Щоб зменшити свербіж та набряклість шкіри, можна скористатися капустяним листям. Для посилення ефекту його слід попередньо злегка відбити, щоб виступив сік, а потім закріпити на тілі м’якою пов’язкою на 30-40 хвилин.
- Ефективними є компреси з тертої картоплі або свіжих тертих огірків. Їх теж накладають на шкіру під пов’язку на термін до години.
- Аптечна настоянка полину допомагає від набряку та свербежу. Уражені ділянки шкіри слід протирати змоченим у настоянці тампоном 3-4 рази на день.
Медикаментозне лікування алергії на сонце
На жаль, чарівну таблетку наразі ще винайшли, тож під час лікування фотодерматиту використовують звичайні антигістамінні препарати. Ці засоби суттєво полегшують свербіж та зменшують шкірні прояви алергії. Більш безпечними та зручними є антигістамінні препарати другого та третього поколінь (цетиризин, лоратадин, фексофенадин, дезлоратадин). Вони не спричиняють млявості та денної сонливості [3; 6].
Для місцевого лікування можна застосовувати мазі, креми або емульсії з ланоліном, цинком і метилурацилом. У випадку вираженої алергії доцільні місцеві засоби з кортикостероїдами (мометазоном, бетаметазоном, триамцинолоном, метилпреднізолоном), однак призначати їх повинен лише лікар. Неконтрольоване й тривале використання глюкокортикоїдів є небезпечним, препарати можуть спричинити розширення шкірних судин, розвиток ерітеми та навіть атрофію шкіри [6].
Якщо епізоди фотодерматиту трапляються часто, варто пройти обстеження на наявність дефіциту вітамінів. За результатами аналізів лікар призначить мультивітамінні комплекси або прийом окремих вітамінів.
Отже, алергія на сонце – явище хоч і неприємне, однак не вирок. Якщо вона виникла одного разу, це не означає, що кожне літо вам доведеться зустрічати з острахом. Дотримуйтеся простих правил перебування на сонці. Прислухайтеся до свого організму – так ви зможете зрозуміти, під впливом яких чинників виникає фотодерматит. Якщо треба обстежитися – обстежтеся, якщо потребуєте лікування – лікуйтеся. Правильне визначення причини алергії на сонце та її усунення – запорука успіху в боротьбі з фотодерматитом. Увага до себе та наполегливість допоможуть вам позбутися його назавжди!
2. Дударева Н. И. Фотодерматит и его профилактика. – https://www.10gkb.by/informatsiya/stati/fotodermatit-i-ego-profilaktika.
3. Рыжко П. П. Применение антигистаминных препаратов в лечении различных дерматозов // Укр. журн. дерматол., венерол., косметол. – № 1. – 2002. – С. 39–41.
4. Stein K. R., Scheinfeld N. S. Drug-induced photoallergic and phototoxic reactions. Expert Opin Drug Saf 2007; 6(4):431-443.
5. Moore D. E. Drug-induced cutaneous photosensitivity: incidence, mechanism, prevention and management. Drug Saf 2002; 25(5):345-372.
6. Choi D., Kannan S., Lim H. W. Evaluation of patients with photodermatoses. Dermatol Clin 2014; 32(3):267-275.