захворювання молочної залози

Захворювання молочної залози: міфи та реальність

За даними ВООЗ, рак молочної залози є найпоширенішим видом раку і головною причиною смерті жінок від онкологічних хвороб. Окрім раку, існує безліч інших захворювань молочної залози, що суттєво впливають на якість життя сучасної жінки. Про здоров’я, лікування, травмування, доброякісні та злоякісні пухлини, фактори ризику, міфи в мамології говоримо з лікарем-мамологом, онкохірургом Артемом Федосовим.

 Артеме, з якими скаргами найчастіше звертаються до мамолога?

– Найчастіша скарга – це біль у молочній залозі. Причин її виникання безліч, як жіночих сліз. Починаючи з банальних гормональних змін, що з’являються у другій половині менструального циклу (з такими скаргами приходять дівчата, які не знають простої фізіології свого організму), і закінчуючи серйозними проблемами, пов’язаними із захворюваннями серця. Траплялися випадки, коли під час консультації я розумів, що пацієнтці потрібно звернутися не до мамолога, а до травматолога чи вертебролога через проблеми зі спиною.

мамолог Артем Федосов

Здавалося б – де спина, а де груди?! А зв’язок є. Спосіб життя зараз у нас дедалі частіше сидячий – на роботі, вдома, у машині. Спортом займаємося не так часто чи не в потрібній кількості. Знижена активність призводить до проблем у шийно-грудному відділі хребта. А саме ці відділи відповідають за больову чутливість у ділянці грудної клітки. Якщо біль односторонній (тобто болить або праворуч, або ліворуч) і він не пов’язаний з менструальним циклом, велика ймовірність, що причина – у проблемах зі спиною.

Але я хочу звернути увагу: в будь-якому разі, якщо відчуваєте біль у грудях, ви насамперед йдете до лікаря-мамолога! Це обов’язково! А вже лікар на прийомі, ставлячи різні діагностичні запитання, проводячи огляд, зможе зрозуміти, з чим саме пов’язані скарги, з якої галузі і до якого фахівця слід звернутися.

– Окрім болю, із чим ще звертаються до вас жінки?

– Друга за частотою причина звернення – різноманітні «знахідки», виявлені на УЗД або мамографії. На щастя, 80 % усіх утворень – доброякісні. Це фіброаденоми, кісти, вони можуть утворюватися протягом усього життя – починаючи з раннього віку і закінчуючи пізньою старістю. Коли утворення має підозрілі ознаки або викликає симптоми (наприклад, біль), тоді, звісно, потрібне лікування. У мене нещодавно була пацієнтка з доброякісною фіброаденомою понад 7 см. Зрозуміло, що вона спричиняла не просто дискомфорт, але й біль.

– У вашому Інстаграмі (doctor.fedosov) читала, що в нашій країні часто лікують захворювання, яких немає у міжнародній класифікації хвороб або ж вони просто не потребують якогось лікування. В Україні навіть нерідко у разі таких станів пропонують хірургічне втручання. Розкажіть, що це за хвороби?

– Поясню, що я мав на увазі. Є стани, які сприймають як хворобу. Наприклад, фіброзно-кістозна мастопатія – це доволі поширений висновок в описах УЗД. І цей стан насправді не є хворобою. Так, у нашій класифікації він позначений як захворювання, а в міжнародній – як стан, за якого можуть виникати, наприклад, відчуття болю, набряки.

Чому стільки розмов навколо фіброзно-кістозної мастопатії? Можливо, через відсутність регулювання медикаментів, що продаються. Тому жінкам часто пропонують препарати (наприклад, гомеопатичні), які не є медикаментами і, відповідно, дуже добре допомагають лише виробникові. Так, вони інколи здатні відрегулювати менструальний цикл, знизити больовий синдром, але вилікувати фіброзно-кістозну мастопатію не зможуть. Дівчата роками приймають такі препарати та бажаного результату не отримують. Кому не щастить – ті потрапляють на операційний стіл, щоб лікувати цей стан. Хоча він не потребує такого агресивного лікування.

Більше того, існує міф, що фіброзно-кістозна мастопатія може призвести до розвитку раку молочних залоз. Але це неправда!

– Взагалі дуже багато страхів у жінок пов’язані з раком молочної залози. Тому дівчатка швидше погодяться видалити маленьку кісту, ніж постійно боятися онкології.

– І я розумію чому. Адже рак молочної залози – це захворювання номер один за смертністю. Тому будь-які утворення викликають сильні емоційні реакції. Жах! Але не поспішайте. Будь-яке хірургічне втручання впливає на організм. Якщо жінці пропонують видаляти кісту, я раджу перед тим, як погодитися, звернутися за альтернативною думкою – тобто проконсультуватися ще в іншого або інших лікарів. Це допоможе прийняти правильне та найкраще саме для вас рішення. А тим більше, якщо є підозра на наявність злоякісної пухлини – альтернативна думка, на мій погляд, є обов’язковою!

– Травматизація молочних залоз: до чого може призвести? Є думка, що це також може спричинити розвиток раку. Чи це правда?

– Ні, це неправда – справжній міф. Я поясню, чому ця думка з’явилася і живе в розумі багатьох. Справа в тому, що травма змушує жінку звернути увагу на свої груди. Молочна залоза починає боліти, з’являється набряклість і жінка розуміє, що треба негайно йти до лікаря на консультацію. Вона приходить і… виявляється, що у неї в молочній залозі злоякісне утворення. І саме завдяки травмі це було діагностовано, коли ще можна щось зробити. На жаль, траплялися випадки, коли жінкам діагностували вже 3-4 стадії раку молочних залоз. Тобто якби травми не сталося, до лікаря пацієнтка звернулася б занадто пізно.

– Артеме, скажіть, будь ласка, чи може незручний бюстгальтер травмувати груди або стати причиною якоїсь іншої проблеми?

– Я скажу так: бюстгальтер має бути зручним. А щоб підібрати саме такий, важливо розуміти, як змінюються груди протягом циклу. Наприклад, у другій його половині молочні залози можуть збільшуватися, набрякати і часом це потребує зміни білизни.

Так, я знаю, що існує міф, начебто бюстгальтери на кісточках можуть перешкоджати відтоку лімфи від грудей. Але хочу сказати, що в людини з адекватними фізичними навантаженнями із цим процесом в організмі все гаразд. І жодні бюстгальтери не можуть цьому завадити. Є ще страшилка, що «підтримуюча» білизна (типу пуш-ап) призводить до послаблення зв’язкового апарату. Але хочу зауважити, що в цьому питанні радше допомагає гравітація ніж білизна. На жаль, з роками провисають не лише груди, а й шкіра обличчя. Тому якщо не займатися собою – добре харчуватися, бути фізично активним, пити достатньо води, еластичність шкіри знизиться раніше, ніж могло би бути.

До речі, цікаво, що в певні періоди життя організм сам провокує послаблення пружності м’язів і шкіри, використовуючи для цього спеціальні речовини. Наприклад, під час вагітності важливо, щоб деякі органи тіла були еластичними та могли збільшитися в розмірах у декілька разів. Згодом організм самостійно утилізує ці речовини і тіло набуває своїх колишніх розмірів і форм.

– До речі, чому в одних жінок після грудного вигодовування груди зберігають адекватну форму, а в інших – вони часом просто зникають, перетворюються на ніщо?

– У мене немає універсальної відповіді. На стан грудей впливає багато факторів: анатомічні особливості, те як груди розташовані на грудній клітці, особливості зв’язкового апарату, а також це залежить від того, чим харчується жінка. Я не дарма акцентую увагу на якості їжі та питному режимі, тому що ці чинники відіграють дуже важливу роль.

обстеження молочних залоз

– Не можу не спитати про паління. Знову ж таки у своєму Інстаграмі ви писали про те, що ця звичка погано вливає на здоров’я молочних залоз. Розкажіть про це, будь ласка? Який тут взаємозв’язок?

– Що ми маємо зараз? Ми маємо певні типи онкологічних захворювань, безпосередньо спричинених або спровокованих палінням – це рак легень, сечового міхура, підшлункової залози та шлунково-кишкового тракту (карцинома шлунка). За статистикою виживання рак підшлункової залози і карцинома шлунка мають не дуже оптимістичні прогнози.

Що ж до раку молочної залози, не існує даних, які б вказували, що паління призводить до його виникнення. Однак є дані, які свідчать про те, що ця звичка викликає хронічні запальні процеси, і саме вони можуть стати причиною розвитку раку молочної залози. Це перше.

Друге, про що важливо сказати: на будь-якому етапі хіміотерапії паління погіршує лікувальну дію препарату та продовжує токсичний вплив на організм. Нікотин звужує капіляри, тим самим викликаючи ефект кисневого голодування у всіх тканинах. Для людей, які отримують хімію, – це дуже серйозно. Хіміопрепарати токсично впливають на серцеві м’язи, в комбінації з нікотином ризик зношення серцевих м’язів збільшується в рази.

Ще один важливий для онкопацієнтів момент. Якщо говорити про якісну хірургію молочної залози зі збереженням форми грудей, відновленням видаленої ділянки власними тканинами, реконструкцією імплантами та зберіганням сосків – то паління є найважливішим фактором розвитку серйозних післяопераційних проблем, а в разі реконструкції може бути причиною протипоказання для встановлення імпланта. На жаль, але лікарям не раз доводилося видаляти імплант після прекрасної реконструкції грудей у пацієнток, які палять.

біль у грудях

– Рак молочних залоз – один із найпоширеніших видів раку. Від нього найчастіше вмирають жінки. Які фактори ризику існують?

– Ви маєте розуміти, що є фактори, на які ми можемо вплинути, і ті, на які вплинути не в нашій компетенції. Наприклад, належність до жіночої статі. У чоловіків рак молочної залози трапляється дуже рідко.

Говорячи про фактори ризику, потрібно усвідомлювати, що справжні причини виникнення раку криються в «поломці» організму, коли він не здатний захистити себе від ракових клітин. Поки ми з вами говорили, в нашому організмі утворилося щонайменше 100 «неправильних» клітин, які можуть стати раковими. За нормальної роботи організму він їх ідентифікує і знищує. Але що більше таких дефектних клітин, то ймовірність, що їх пропустять, не помітять, зростає. Відповідно, ризик розвитку онкозахворювання стає вищим.

Отже, якщо говорити конкретно про різні фактори ризику, я окреслив би такі.

На які не можна вплинути:

🔹 вік – чим старша людина, тим вища ймовірність захворіти на рак. Здається, це Бернард Фішер (видатний вчений, дослідник, хірург) казав: «Якби люди жили до 120 років, вони б усі повмирали від раку»;

🔹 генетична схильність. Генетичне порушення спеціального механізму захисту тканин молочної залози, що має ім’я «мутація в генах BRCA1/2». Це стан, який передається у спадок і може бути виявлений за допомогою лабораторного тесту;

🔹 доброякісні передракові захворювання молочної залози;

🔹 опромінення грудної стінки в анамнезі (променеве лікування лімфоми) також підвищує ризик утворення злоякісних захворювань у молочних залозах;

🔹 менструальний анамнез. Раннє менархе (статеве дозрівання) та пізня менопауза підвищують ризик розвитку пухлини молочних залоз.

Репродуктивні фактори ризику:

🔹 відсутність вагітностей та пологів у віці старше 30 років.

Фактори, на які можна впливати:

🔹 підвищена маса тіла може бути причиною розвитку гормонозалежних пухлин молочної залози. Тому підтримання стабільної маси може знизити ризик розвитку захворювання;

🔹 відмова від грудного вигодовування;

🔹 цукровий діабет 2 типу;

🔹 нераціональна дієта та дефіцит вітаміну Д;

🔹 вживання стероїдних гормонів. Використання замісної гормональної терапії підвищує ризик розвитку раку грудей;

🔹 зловживання алкоголем та курінням;

🔹 нічний режим роботи;

🔹 недостатня фізична активність.

Рак молочної залози, яєчників, шлунка – це захворювання, які можуть передатися «у спадок». Тобто генетичний фактор ризику дуже високий.

– Розкажіть про обов’язкову профілактичну діагностику. Що сюди входить і як часто потрібно звертатися до мамолога?

– Все просто. Якщо жінці за 40 років, обов’язковими є: мамографія – раз на рік, УЗД молочних залоз – двічі на рік і, звичайно, ж відвідування лікаря-мамолога. Дівчатам після 25 років достатньо раз на рік робити УЗД і відвідувати лікаря. Але!

Якщо присутній генетичний фактор – тобто в сім’ї хтось хворів на рак молочних залоз, то вибір плану діагностування відбувається індивідуально з мамологом! Тобто рекомендації можуть відрізнятися від зазначених вище.

І ще дуже, дуже важливо: будь-які дослідження, діагностика мають завершуватися словами саме лікаря-мамолога «ви здорові». Недостатньо просто отримати висновок УЗД чи мамографії. Усі дослідження вивчає лікар, проводить огляд і вже на підставі комплексу даних доходить висновку. Тож бережіть себе і не забувайте вчасно обстежуватися!


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook