Як запобігти розвитку пневмонії?

За оцінками ВООЗ, в останні роки пневмонія та інші інфекції нижніх дихальних шляхів стали найбільш смертельною групою інфекційних захворювань, посівши четверте місце в переліку найчастіших причин смерті [1].

Чи заразна пневмонія?

Вірусна і бактеріальна пневмонії є заразними і можуть поширюватися від людини до людини повітряно-крапельним шляхом.

Заразитися можна також через контакт із поверхнями або предметами, забрудненими бактеріями чи вірусами.

Грибкова пневмонія є рідкісною формою, і вважається, що вона не передається від людини до людини. Зазвичай на грибкову пневмонію хворіють пацієнти з різко зниженим імунітетом і виснажені (внаслідок раку, сепсису, вживання наркотиків) [2].

Як розвивається запалення легень

Спочатку мікроорганізми фіксуються і розмножуються у дрібних гілках бронхів. Надалі віруси або бактерії поширюються за межі бронхів і викликають запалення легеневої тканини – це те, з чого починається пневмонія. За допомогою кашлю організм намагається позбавитися слизу у бронхах, але в результаті інфекція ще більше поширюється на здорові тканини, і виникають нові осередки.

У запальний процес залучаються і кінцеві відділи легень – крихітні повітряні пухирці – альвеоли. Запальне ураження альвеол призводить до наповнення їх рідиною або гноєм. Повітря не може потрапити в заповнені рідиною альвеоли, порушується газообмін, і організм страждає від нестачі кисню [3].

Це дуже небезпечно для немовлят і дітей раннього віку, людей старше 65 років, а також осіб, які мають тяжкі хронічні захворювання.

Симптоми пневмонії

До ознак і симптомів пневмонії зараховують [3]:

 • біль у грудях під час вдиху або кашлю;
 • кашель із мокротинням;
 • відчуття сильної втоми;
 • лихоманку, пітливість, озноб;
 • задишку (при великих осередках у легенях);
 • температуру тіла нижче норми (у літніх людей або зі слабкою імунною системою);
 • нудоту, блювоту або діарею (можливі, але не обов’язкові);
 • сплутаність свідомості (у дорослих 65 років і старше, за високої температури, інтоксикації).

Що таке «ходяча пневмонія»

Існує так звана ходяча пневмонія, особливості якої полягають у дуже легкому перебігу [4]. Людина відчуває симптоми, що більше схожі на звичайну респіраторну інфекцію. Симптоми «ходячої пневмонії» (тобто перенесеної «на ногах») можуть передбачати:

 • легку лихоманку;
 • сухий кашель, який триває понад тиждень;
 • озноб;
 • задишку;
 • біль у грудях;
 • зниження апетиту.

Це пневмонія, ознаки якої розпізнати складно навіть спеціалісту. Тому вирішальну роль тут відіграє вчасне проведення рентгенологічного дослідження.

Пневмонія під час ковіду

Відомо, що коронавірус сильно пошкоджує альвеоли та легеневу тканину. Для пневмонії COVID-19 характерні розвиток гострого респіраторного дистрес-синдрому, прогресуючий тип дихальної недостатності, який виникає під час заповнення альвеол рідиною. Саме тому хворі на COVID-19 дуже часто потребують механічної вентиляції легень та кисневої підтримки [5].

Дослідження виявили, що люди з пневмонією COVID-19 частіше мають:

 • ураження двох легень;
 • характерний вигляд легень при виконанні КТ («матове скло»);
 • порушення функцій інших органів, особливо печінки.

Лікування пневмонії

Бактеріальна пневмонія лікується антибіотиками. Але пневмококи та інші бактерії набули стійкості до лікування. У країнах, де антибактеріальні препарати застосовуються широко, резистентність Streptococcus pneumoniae пеніциліну сягає 50 % і більше.

Крім того, пневмонія розвивається швидко – за 2-3 дні. Отже, зазвичай немає часу, щоб визначитися із чутливістю патогенів до антибіотиків. У пацієнтів з тяжким перебігом пневмонії дуже високий ризик смерті, попри стандартну антибіотикотерапію.

Тому найчастіше лікарі застосовують «ступеневу» антибіотикотерапію в лікуванні пневмонії. Вона передбачає двоетапне застосування антибіотиків: на початку лікування – парентеральне (внутрішньом’язове або внутрішньовенне) введення препаратів з наступним переходом на прийом у таблетках/капсулах/сиропах відразу, як стан пацієнта стабілізується [3].

У разі вірусного походження захворювання застосовують противірусні препарати залежно від збудника [3]. Але й тут є труднощі: в багатьох випадках не можна з упевненістю стверджувати, що пневмонія має вірусне походження. Наразі триває пошук ефективного специфічного противірусного препарату для лікування пневмонії COVID-19. Уже сьогодні деякі фармацевтичні виробники повідомили про розробку таких лікарських засобів, отже, надія на перемогу над коронавірусом у людства є.

Пневмонія: інгаляції, гірчичники та дренаж

Одразу зауважимо: в сучасних керівництвах і протоколах щодо лікування пневмонії [6] немає рекомендацій робити інгаляції (зокрема, з небулайзером) і пекти шкіру гірчичниками.

Антибактеріальні та противірусні препарати добре знають своє діло, якщо вони підібрані правильно. Якщо ні – інгаляції та гірчичники не допоможуть.

Як запобігти розвитку пневмонії

Єдиним методом профілактики пневмонії сьогодні є вакцинація. Наразі існує можливість вакцинуватися проти пневмококу, грипу, COVID-19, тобто від тих інфекцій, які часто викликають пневмонію. До того ж вакцина проти пневмококу може захистити від вторинних ускладнень коронавірусної інфекції. Отже, не варто нехтувати простими та доступними способами захисту свого здоров’я та життя.

Як швидко одужати після пневмонії

Загальні рекомендації щодо одужання після пневмонії практично не відрізняються від таких під час інших серйозних захворювань. Але є специфічні вправи, виконання яких прискорює очищення бронхів і легень від мокротиння і відновлення функції дихальних шляхів [7]. Зокрема, це постуральний (позиційний) дренаж. Він використовується для полегшення та прискорення відходження мокротиння з легень та бронхів.

Пневмонія - лікуванняМал. 1. Дренажні положення для верхніх сегментів легень

Пневмонія - лікуванняМал. 2. Дренажні положення для середніх сегментів легень

Пневмонія - дренажні положення для нижніх сегментів легеньМал. 3 Дренажні положення для нижніх сегментів легень

Більшість положень фіксують уражені частини легень вище місця розгалуження трахеї на два головні бронха. Завдяки цьому мокротиння під дією сили тяжкості рухається від легень до бронхів, викликає кашльовий рефлекс і відходження слизу. Позиційний дренаж виконується 2-4 рази на день. Час перебування у дренажному положенні залежить від того, як його переносить людина (10-30 хвилин).

Для поліпшення відходження мокротиння під час виконання позиційного дренажу застосовують вібраційний масаж і легке постукування по грудній клітці. Під час перебування у дренажному положенні здійснюється відкашлювання мокротиння.

Раніше ми писали, що варто знати про штам COVID-19 Дельта.

1. ВООЗ: статистика щодо основних причин інвалідності та смертності у світі за період 2000-2019 років.
2. Ronny M. Schnabel et al., 2014. Candida Pneumonia in Intensive Care Unit?
3. Vardhmaan Jain; Rishik Vashisht et al. Pneumonia Pathology.
4. Lauren Castiello Everything You Need to Know About Pneumonia.
5. Meredith Goodwin What to Know About COVID-19 and Pneumonia.
6. Адаптована клінічна настанова «Негоспітальна пневмонія у дорослих: етіологія, патогенез, класифікація, діагностика, лікування», 2019.
7. Postural Drainage Techniques to Try at Home.

Наталія Очеретяна, медредактор


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook