Смерть близьких людей приносить багато горя, але зараз деякі стикаються з тим, що бачать смерть зовсім незнайомих людей. Це надовго залишається в пам’яті людини, викликаючи неприємні спогади та почуття занепокоєння.
Як правильно говорити з тими, хто бачив смерть інших і був змушений покинути свій дім, розповіла психолог Антоніна Радченко.
Найголовніше, на її думку, уникати фрази: «Я тебе розумію», – якщо людина не була в таких складних ситуаціях.
«Можна запропонувати: “Я можу тебе послухати”. І просто слухати, що людина може сама розказати за своєю ініціативою. Треба дати людині прожити гострий момент, іноді краще бути поряд і просто помовчати, аніж лікувати словами», – радить психолог.
Постраждалим від війни людям, вважає психолог, потрібно прожити свій біль.
«Люди, які бачили смерть, які бачили руйнування свого міста, своїх квартир. Це надвеликий стрес, коли людина бачить, замість свого балкона, сяючу дірку і розуміє, що у неї більше немає нічого. Крім майна, там ще дуже багато емоційних спогадів. Людина має прожити всі етапи горювання, відплакування, агресії, відчаю. Не можна казати: “Та все буде добре, ми наживемо, головне − життя”. Це означає знецінити почуття», – каже Антоніна Радченко.
Крім того, вона вважає, що людям, які через війну втратили рідних чи близьких, важливо знайти опору для перенесення своїх почуттів.
«Опора у будь-якої людини може бути різна. Для когось − це віра, для когось − це агресія, для когось – помста, для когось – слова вербальні, для когось – обійми, для когось – піклування про іншого», – підсумовує психолог.
Раніше ми писали, названі ефективні способи, як позбутися від жахливої апатії і повернути інтерес до життя.
Джерело: Суспільне
Будьте в курсі всіх останніх новин у сфері медицини та фармації. Підписуйтесь на наш Telegram-канал https://t.me/readrap.