Як правильно говорити з тими, хто бачив смерть інших – поради психолога

Смерть близьких людей приносить багато горя, але зараз деякі стикаються з тим, що бачать смерть зовсім незнайомих людей. Це надовго залишається в пам’яті людини, викликаючи неприємні спогади та почуття занепокоєння.

Як правильно говорити з тими, хто бачив смерть інших і був змушений покинути свій дім, розповіла психолог Антоніна Радченко.

Найголовніше, на її думку, уникати фрази: «‎Я тебе розумію‎»‎‎‎, – якщо людина не була в таких складних ситуаціях.

«‎Можна запропонувати: “Я можу тебе послухати”. І просто слухати, що людина може сама розказати за своєю ініціативою. Треба дати людині прожити гострий момент, іноді краще бути поряд і просто помовчати, аніж лікувати словами»‎‎, – радить психолог.

Постраждалим від війни людям, вважає психолог, потрібно прожити свій біль.

«‎Люди, які бачили смерть, які бачили руйнування свого міста, своїх квартир. Це надвеликий стрес, коли людина бачить, замість свого балкона, сяючу дірку і розуміє, що у неї більше немає нічого. Крім майна, там ще дуже багато емоційних спогадів. Людина має прожити всі етапи горювання, відплакування, агресії, відчаю. Не можна казати: “Та все буде добре, ми наживемо, головне − життя”. Це означає знецінити почуття‎»‎, – каже Антоніна Радченко.

Крім того, вона вважає, що людям, які через війну втратили рідних чи близьких, важливо знайти опору для перенесення своїх почуттів.

«‎Опора у будь-якої людини може бути різна. Для когось − це віра, для когось − це агресія, для когось – помста, для когось – слова вербальні, для когось – обійми, для когось – піклування про іншого»‎, – підсумовує психолог.

Раніше ми писали, названі ефективні способи, як позбутися від жахливої апатії і повернути інтерес до життя.

Джерело: Суспільне

Будьте в курсі всіх останніх новин у сфері медицини та фармації. Підписуйтесь на наш Telegram-канал https://t.me/readrap.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook