Наші громадяни завжди любили подорожувати. Особливо в останні роки, коли відкрили для себе можливості безвізу. Ми планували свої вікенди та відпустки, відкладали кошти, пакували валізи і мріяли. Однак 24 лютого 2022 року сила-силенна українців стала вимушеними мандрівниками. Наші люди розбіглися світом, тікаючи від війни…
За підрахунками Forbes, що ґрунтуються на даних ООН, українського та закордонних урядів, а також аналітики від Vodafone Ukraine, з початку війни свої домівки залишили понад 9 млн українців¹. Близько 5 млн перемістилися у відносно безпечні місця в межах держави, понад 4 млн виїхали за кордон.
Найбільшу кількість утікачів від війни, понад 1 млн, прийняла Польща, близько 350 тис.– Чехія, 300 тис. – Німеччина.
Понад 260 тис. українських мігрантів переховуються від бомб в Угорщині, по 210 тис. – в Румунії та Молдові, у маленькій Болгарії знайшли прихисток 170 тис. наших співвітчизників.
Для 110 тис. українців тимчасовим домом стала Словаччина, для близько 100 тис. – Італія та США, 60 тис. виїхали до Туреччини, 50 тис.– до Франції та Іспанії, від 20 до 50 тис. українців опинилися в Португалії, Великій Британії, Бельгії, Данії, Швеції, країнах Балтії, Греції та інші.
Умови перебування та допомоги українцям у кожній з країн мають свої особливості.
Польща
Громадяни України, які покинули свою Батьківщину після 24 лютого 2022 року, можуть легально мешкати на території Польщі впродовж 18 місяців. Перетнути кордон можна з будь-яким документом, що підтверджує особу, навіть за відсутності біометричного паспорту. Щоб перебування в країні вважалось легальним, слід подати клопотання про надання персонального номера PESEL у муніципалітет польського міста, у якому проживатиме українець. Цей номер дозволяє користуватися послугами в сфері охорони здоров’я, влаштуватися на роботу або відкрити в Польщі власну справу. Особа, внесена до реєстру PESEL, має право на одноразову матеріальну допомогу в розмірі 300 злотих (2 000 грн) для невідкладних витрат. У Польщі можна знайти тимчасове безоплатне житло, працюють безкоштовні курси польської мови, українці можуть скористатися пільговими соціальними програмами (Родина 500+, Добрий старт та інші). Дізнатися подробиці можна на сайті https://in-poland.com/.
Взагалі, права українських біженців в Польщі нічим не відрізняються від прав місцевих, за що братній Польщі дуже вдячні наші громадяни.
Німеччина
Уряд Німеччини тимчасово звільнив переселенців з України від вимоги отримання дозволу на проживання. Вважається, що усі, хто приїхав в країну, отримали його автоматично. Однак протягом 90 днів з моменту в’їзду українцям слід подати заяву про дозвіл на проживання до міграційних органів. З огляду на бойові дії на батьківщині наші громадяни можуть за максимально спрощеною процедурою отримати тимчасовий захист на один рік з можливістю його подовження до трьох років. Щодо проживання, то соціальні служби Німеччини надають українцям можливість оселитись у гуртожитках або притулках для біженців. Дорослий, що користується соціальним житлом, має право на матеріальну допомогу в 163 євро, а неповнолітні – від 105 до 111 євро, залежно від віку дитини. Інші потреби біженців соціальні служи задовольняють на власний розсуд, надаючи речову допомогу – одяг, харчі або меблі, проїзні на громадський транспорт, а також квитки на культурні заходи.
Українці, що самостійно вирішили проблему проживання, можуть розраховувати на більшу суму –367 євро в місяць та по 330 євро на людину, якщо біженець живе з чоловіком/дружиною. А з 1 червня 2022 року непрацюючі українські, втікачі від війни, зможуть отримувати базові соціальні виплати, в середньому 400 євро в місяць. Увага: якщо людина подає заяву на соціальну допомогу і вказує наявність грошових коштів понад 200 євро або цінностей відповідної вартості, заявнику спочатку доведеться використати ці кошти і лише потім він отримає допомогу. Якщо йдеться про охорону здоров’я, то повноцінне медичне страхування в Німеччині мають лише працевлаштовані українці, безробітним пропонують ваучер, що передбачає надання обмеженого переліку медичних послуг. Коли пацієнт потребуватиме серйозних медичних втручань, наприклад, операції, він може звернутися із заявою до соціального відомства.
Однак гостинна Німеччина постійно поліпшує умови перебування для українців – незабаром очікується спрощення доступу наших громадян до центрів зайнятості та охорони здоров’я, створюються безкоштовні курси вивчення німецької мови³. Українка, економіст за освітою, Світлана Гуріна та її донька Катерина, що перебувають в Німеччини, відзначають, що почуваються тут комфортно, найголовнішою проблемою є хіба що мовний бар’єр.
Чехія
З початку війни чехи за один день розгорнули у всій країні центри КАЦПУ (Крайовий адміністративний центр допомоги Україні (чеською КACPU)). Це центри «єдиного вікна», які надають візу тимчасового захисту, медичну страховку і направлення на житло, за адресою якого людину буде зареєстровано. Відмовлятись від запропонованого житла (іноді це гуртожиток або навіть спортзал) не варто — можуть не поставити візу. Проте, якщо ви самостійно знайшли житло, в КАЦПУ вас обслугують у першу чергу. До речі, як і сім’ї з маленькими дітьми. Тимчасовий захист забезпечує:
- перебування на території країни до 23 березня 2023 року на законних підставах;
- безкоштовне медичне страхування на термін перебування;
- вільний доступ до ринку праці;
- однократну грошову допомогу у розмірі 5000 крон на одну людину.
Щоб отримати ці кошти, потрібно відкрити рахунок у чеському банку. За наявності посвідчення особи і реєстрації місця проживання процедура відкриття триває не довше 5 хвилин. Якщо через місяць матеріальне становище особи не покращилось — можна написати заяву і знову отримати таку ж допомогу. Проте слід пам’ятати, що чеський уряд виплачує її лише протягом 5 місяців поспіль. Українських дітей приймають до чеських шкіл, однак на клас менше від українського. Тобто семикласника візьмуть до шостого. Навчання, як і шкільне харчування, безкоштовні. Пересування міським та державним міжміським транспортом територією Чехії для українців теж безоплатне⁴. Чимало наших громадян, що вимушено перебувають в цій країні, змогли швидко налагодити побут завдяки чуйному ставленню та гостинності місцевих мешканців. Так, менеджерка фармацевтичної компанії, казашка за походженням та громадянка Чехії Гульнара Нусипакинова є куратором родини мігрантів з Харкова – допомагає їм речами, продуктами, взяла на себе місію перекладача при спілкуванні з державними установами, в лікарні, аптеці. Робить вона це просто за покликом серця – абсолютна більшість чехів дуже співчуває українцям у біді!
Угорщина
Українці в Угорщині можуть отримати статус тимчасового захисту, він же – статус прохача притулку. Отримавши його, людина може влаштуватися на певні види робіт без додаткового дозволу (так званий список професій із дефіцитом робочої сили) за спрощеною процедурою. Статус прохача притулку не надає права подорожувати територією ЄС або жити за межами Угорщини, однак ті, які його отримали, можуть розраховувати на щомісячну фінансову підтримку від держави розміром 22,8 тис. форинтів (2 тис. грн), на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів (1,2 тис. грн). Працевлаштовані право на таку допомогу втрачають. Щодо житла, то його доведеться шукати самому або звернутися до волонтерів.
До речі, на відміну від інших країн ЄС, бажаючим отримати прихисток в Угорщині, більш вигідно оформити статус біженця, ніж перебувати під тимчасовим захистом. Біженці мають повний доступ до ринку праці, а також право на безкоштовну медичну допомогу протягом 6 місяців після набуття статусу, їхнім дітям гарантується безоплатна дошкільна та шкільна освіта. Крім того, після трьох років проживання в країні біженець може претендувати на угорське громадянство⁵. Однак місцева мова вкрай складна для вивчення, а угорська спільнота є доволі закритою, тож інтегруватися до неї непросто.
Румунія та Болгарія
Мешканці цих країн виявляють надзвичайну щирість та сердечність у ставленні до українців. Це відзначають практично всі, хто ховається від війни саме в цих країнах. Румунія приймає українських біженців без зайвих формальностей за спрощеною процедурою. Наші громадяни отримують форму міжнародного захисту, яка надає право на первинну та невідкладну медичну допомогу, навчання дітей. Для розселення біженців у країні відкрили шість центрів – в Тіміші, Марамуреші, Сучаві, Джурджі, Тульчі та Бухаресті. Матері з дітьми проживають у таких центрах безкоштовно. Можливо також без оплати оселитися у місцевих – охочих прихистити українців в Румунії чимало, держава за це компенсує своїм громадянам певну суму. Харчами та одягом можуть забезпечити волонтери, вони тут на кожному кроці. Матеріальної допомоги українці в Румунії не отримують, однак більшість їхніх проблем місцеві вирішують швидко, демонструючи доброзичливість і щедрість. Так, лікарка Олена Чехун, що зараз мешкає в Румунії, розповіла про сумний та водночас зворушливий випадок: українська біженка померла тут від серцевого нападу, а румуни власним коштом організували церемонію поховання – з великою кількістю людей, нашими та румунськими священниками та поминальним частуванням.
Не менш щиросердними виявились і болгари. Країна надає українцям тимчасовий захист терміном на рік, але за потреби його може бути продовжено до двох або навіть трьох років. Нашим біженцям пропонують проживання в готелях або на базах відпочинку, до того ж з триразовим харчуванням. За такі послуги за прихисток кожного переселенця держава компенсує бізнесу по 40 левів в місяць. Згідно із законом, українці, що перебувають під тимчасовим захистом, мають право на:
- роботу (без будь-якого дозволу);
- професійне навчання, якщо необхідно;
- медичну допомогу (діти, вагітні жінки, люди з серйозними захворюваннями, поранені – на повну, а не на первинну);
- одноразову фінансову допомогу в максимальному розмірі 375 левів;
- безкоштовне відвідування дитячого садочка або школи;
- безкоштовний проїзд у міському транспорті⁶.
Італія
29 березня цього року прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі підписав постанову уряду про тимчасовий захист біженців з України. Документ гарантує надання українцям посвідки на проживання терміном на один рік (з можливістю подовження ще на рік), працевлаштування, медичне обслуговування, навчання. Закон передбачає також виплату фінансової допомоги – 300 євро на дорослого та 150 на дитину⁷. Маємо надію, що ці виплати вже розпочалися, оскільки, зі слів нашої колеги, менеджерки з розвитку бізнесу Олени, яка перебуває в Італії, з якою ми спілкувалися два тижні тому, на той час українські біженці цих коштів ще не отримали. Однак чимало щоденних проблем допомогає вирішити благодійна організація Caritas – волонтери забезпечують наших громадян продуктовими наборами, одягом або іншими предметами першої необхідності, сприяють пошуку соціального житла.
Країни Балтії
Після прибуття до Латвії громадяни України можуть оформити довгострокову (на 1 рік) візу з правом на працевлаштування в Латвії. Перші 90 днів, українці, що мають біометричний паспорт, перебувають в країні без візи. За запитом біженцям може бути надане безкоштовне харчування (на термін до 90 діб), фінансова допомога (близько 3 євро на день на людину). Марина Михайлюк, директорка одного з латвійських підприємств розповіла, що країна забезпечує українцям безкоштовний проїзд у державному транспорті, первинну медичну допомогу, навчання дітей. Центри допомоги біженцям пропонують продуктові набори, одяг, гігієнічні та косметичні засоби, за потреби – інші речі. Подібними є й умови перебування українських втікачів від війни в Литві та Естонії⁷´⁸. І в кожній з країн наші співвітчизники відчувають відверту підтримку і щире бажання допомогти.
Менеджерка української фармацевтичної компанії Катерина Харченко обрала для прихистку Швейцарію. Це доволі дорога країна, тому сюди варто їхати якщо, як у Катерини, в Швейцарії живуть ваші родичі або близькі друзі. 11 березня 2022 року влада країни активувала спеціальний статус захисту, так званий тимчасовий захист Status S. Він надає біженцям з України можливість жити у Швейцарії протягом одного року (потім термін перебування можна подовжити). Щоб його отримати, слід подати заяву на спеціальному сайті та пройти співбесіду. Дозвіл на проживання S відкриває дорогу до працевлаштування або створення власної справи, медичного обслуговування, відкриття рахунку в будь-якому банку. Це важливо, адже саме на нього нараховується ваш заробіток або соціальна допомога, якщо ви її потребуєте. Катерина, що звикла до простої та швидкої комунікації з банками, яка в Україні відбувається здебільшого онлайн, була вкрай здивована місцевою банківською бюрократією. Процедура відкриття рахунку в швейцарському банку марудна, складається з декількох етапів, кожен з яких може тривати не один тиждень. Швейцарці нікуди не поспішають, проте такий неспішний ритм життя має свої переваги – мешканці цієї країни вважаються одними з найщасливіших в світі! Може й з українцями поділяться часточкою щастя в ці складні часи!
Однаково теплий прийом людям з України забезпечують як прохолодні Швеція та Данія, так і сонячні Іспанія, Франція та Португалія. Британці, яких ми звикли вважати холодними, відкривають українцям свої серця і домівки – у Сполученому Королівстві українські біженці зазвичай живуть у сім’ях! Руку допомоги щиро простягають нам Нідерланди та Бельгія, набагато простіше стало отримати дозвіл на проживання у далеких США та Канаді. Українці насправді стали людьми світу… Шкода, що за таких сумних обставин. Але ми точно знаємо, що все буде Україна! Де б не шукали тимчасового захисту наші співвітчизники, вони повернуться, відбудують свою країну і звісно, знову подорожуватимуть світом. Як вільні люди, яких всюди шанують та поважають!
Підготувала Людмила Мойсеєнко
1. Оцінка станом на 27 квітня 2022 року, дані є оціночними та не претендують на абсолютну точність
2. https://www.gov.pl
3. https://www.dw.com
4. https://minfin.com.ua
5. https://focus.ua
6. www.bghelsinki.org
7. https://www.ukrinform.ua
8. https://kriis.ee