психіатрична допомога

Як біженцям з України отримати психіатричну допомогу в Польщі, Чехії та Словаччині?

Українці, які з початком повномасштабної російської агресії виїхали за кордон, можуть отримати психіатричну допомогу в країні перебування.

МОЗ зібрало правила, корисні контакти та посилання щодо отримання відповідних послуг в Польщі, Чехії та Словаччині.

Психіатрична допомога у Польщі

У Польщі українці можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря, звернувшись до спеціаліста напряму. Знайти заклад, де приймає психіатр, та записатися на прийом можна через безоплатну цілодобову гарячу лінію 800 190 590.

Якщо пацієнт приймає спеціальні ліки, які відпускаються за рецептом, то він може отримати аналогічний рецепт на ліки в Польщі. Для цього пацієнт має звернутися до найближчого сімейного лікаря (знайти сімейного лікаря — 800 190 590). На візит потрібно з собою взяти:

  • український рецепт на потрібні ліки,
  • закордонний паспорт (або інший документ, який посвідчує особу і факт перетину кордону з Польщею після 24 лютого 2022 р.)
  • та PESEL (за наявності).

Сімейний лікар випише вам електронний або паперовий рецепт. За ним українці зможуть отримати свої ліки.

Психіатрична допомога у Словаччині

Щоб потрапити на прийом до психіатра в Словаччині направлення не потрібне. Психологічну допомогу можна отримати за номером 0-800-193-193.

Інші корисні контакти: швидка медична консультація українською мовою:

  • +421-221-025-075, щодня з 7:00 до 19:00 (консультація безоплатна) або на сайті ua.diagnose.me/diagnoseme/uk
  • лінія охорони здоров’я для українців: +421-221-025-075.

Психіатрична допомога в Чехії

Українці, які отримали візу тимчасового захисту та оформили медичне страхування, мають доступ до безоплатної психіатричної допомоги на рівні з громадянами Чехії, включаючи рецепти на ліки та відшкодування ліків.

Психіатрична допомога покривається програмою державного медичного страхування. На цьому сайті зазначені адреси та контакти всіх закладів та лікарів, які надають психіатричну допомогу в Чехії. На сайті є фільтри для пошуку закладу: за географією, типом закладу, типом захворювання, формою допомоги тощо.

Основною ланкою надання психіатричної допомоги в Чехії є психіатричні поліклініки, які можуть функціонувати як окремо, так і в складі психіатричних диспансерів та відділень психіатричних лікарень. На цьому рівні надаються послуги з діагностики, лікування, реабілітації, моніторингу стану, корегування плану лікування тощо. Щоб потрапити до психіатра, направлення та попередній запис не потрібне.

За необхідності пацієнти з психіатричними захворюваннями отримують лікування в стаціонарі. Підставою для отримання допомоги є як направлення психіатра, так і самозвернення пацієнта, доставлення бригадою швидкої допомоги. Також можлива примусова госпіталізація, якщо пацієнт загрожує собі або оточенню, або за рішенням суду.

Крім того, в Чехії існує проміжна ланка психіатричної допомоги, яка дозволяє пацієнту отримувати більше допомоги, ніж амбулаторно, але не бути соціально ізольованим. Така допомога реалізується через спеціальні дитячі садки, захищені робочі місця, центри професійного навчання, притулки, будинки для людей похилого віку, терапевтичні клуби, групи самодопомоги тощо.

Тимчасовим переселенцям з України рекомендовано звертатися по психіатричну та психологічну допомогу до Національного інституту психічного здоров’я. Допомога надається першочергово та без направлення. Пошта для контакту – ambulance@nudz.cz


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook