У ЦГЗ розповіли, як вибрати антибіотик для емпіричної терапії

Згідно принципів раціонального призначення антибіотиків, ефективна антибіотикотерапія починається після ідентифікації збудника інфекційного захворювання. Але трапляються випадки, коли лікар не може чекати на результати бактеріологічного дослідження.

Як в такому разі обрати потрібний антибіотик, розповів фармацевт відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ Ігнат Гаврилов.

Деякі пацієнти потрапляють у лікарню в ургентних станах або ж мають загрозливу симптоматику, яка змушує починати антибіотикотерапію якнайшвидше.

У таких випадках пацієнту призначається емпірична терапія, що означає лікування захворювання до встановлення діагнозу — інфекційного збудника, базуючись на клінічній здогадці.

В основі клінічної здогадки — медичний досвід та прагматичний підхід. Так для вибору емпіричної терапії необхідно врахувати:

  • вік людини;
  • імунний статус;
  • супутні захворювання;
  • ймовірність певної мікробної етіології;
  • резистентності збудників та ризики можливих побічних реакцій.

Окрім того, обов’язково необхідно брати до уваги дані локальної антибіотикорезистентності.

На допомогу лікарям розроблено “Стандарт медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою»” 

Отож лікарю потрібно згідно зі стандартом при виборі антибіотика враховувати:

  • типи/групи пацієнтів з інфекційними захворюваннями та ризик наявності множинної антимікробної резистентності;
  • очікуваний терапевтичний ефект проти найбільш імовірного інфекційного агента (залежно від анатомічної локалізації осередку запалення);
  • його можливої стійкості до обраного антибактеріального  препарату;
  • враховувати умови виникнення захворювання бактеріальної етіології (госпітальна/позагоспітальна).

Також у ЦГЗ нагадали, що у всіх клінічних випадках для проведення емпіричної терапії бажано призначати один антибактеріальний препарат. У випадку призначення кількох антибактеріальних препаратів з метою емпіричного лікування, впродовж 72 годин необхідно визначити етіологію збудника, та, за наявності, його чутливість до антибіотиків, що дозволить перейти на монотерапію (провести деескалацію).

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook