У ЦГЗ розповіли, як українцям впоратися зі стресом та панікою

Страх, переживання та стрес — нормальна та зрозуміла реакція на ненормальні обставини, у яких перебувають українці вже більше півроку.

Більшість з нас не може зараз контролювати та планувати своє життя. Це все може призвести до розладів сну, проблем із концентрацією, депресивного та тривожного розладів, панічних атак.

Фахівці ЦГЗ МОЗ України кажуть, що відчувати стрес та паніку зараз — це нормальне явище. Але щоб полегшити свій стан, потрібно робити наступне:

  1. Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати. У час коли наші плани руйнуються і ми не можемо нічого спланувати, важливо залишатися при чомусь стабільному. Зробіть усе можливе, щоб підготуватися: складіть тривожну валізу, зробіть запаси їжі, технічної та питної води. Це допоможе вам почуватися більш незалежно і захищено на випадок критичної ситуації.
  2. Тримайте руку на пульсі новин. Важливо розуміти, яка ситуація в країні, щоб знати як поводитися і чого очікувати. Та намагайтеся не перевіряти новини щохвилини — це підвищить панічні настрої і відчуття страху за себе та близьких.
  3. Харчуйтеся регулярно і правильно. Зробіть триденний продуктовий запас для дому. Бажано, щоб ці продукти не потребували багато води для приготування. Правильне харчування позитивно впливає на психічне здоров’я, адже від спожитої їжі залежить те, як працює наш мозок, як у ньому утворюються нейромедіатори, за допомогою яких нейрони «спілкуються» між собою.
  4. Намагайтеся дотримуватися режиму сну. Поки людина спить, у неї відновлюється імунітет, здійснюється синтез гормонів та виводяться токсини з організму.
  5. Не забувайте рухатися. Навіть якщо ви переховуєтеся в укритті, можна прогулюватися по периметру чи на одному місці, робити мінімальні фізичні вправи. Це допоможе впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями, адже під час фізичного навантаження виділяється ендорфін.
  6. Залишайтеся на зв’язку з близькими. Намагайтеся підтримувати з ними зв’язок. Також якщо ви почуваєтеся самотньо, не соромтеся зателефонувати сусідам і гуртуватися разом.
  7. Допомагайте іншим. Добрі справи, волонтерство та допомога іншим допоможе почуватися краще. Віддайте речі першої необхідності переселенцям з інших міст, підтримуйте українську армію фінансово, комунікуйте з іноземними друзями про перебіг ситуації в Україні та як вони можуть вплинути на свої уряди в інших країнах, аби підтримати Україну тощо.

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook