Кожен фармацевт знає, що будь-яке ушкодження органів і тканин супроводжується запаленням. Зі студентських років ми пам’ятаємо назви п’яти його ознак: tumor (набряк), rubor (почервоніння), calor (жар), dolor (біль) і functio laesa (порушення функції). А ще нам відомо, що запалення – це водночас захисна і нищівна реакція організму.

Щодо захисту, тут усе зрозуміло: організм намагається уникнути системної руйнації і локалізує запалення в певних вогнищах – тоді в нас болять суглоби, горло або живіт. Утім, створений природою захист далекий від досконалості – боротьба з агресором (наприклад, бактеріями або вірусами) завжди супроводжується загибеллю власних клітин. На жаль, такі зміни можуть стати незворотними, а захворювання – хронічним. Отже, запалення не можна вважати лише захистом, це патологічний процес і його потрібно лікувати. Залежно від причини та перебігу хвороби для цього призначають противірусні або антимікробні засоби, кортикостероїди та безпосередньо протизапальні препарати – широковідомі НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати).

Вибір великий, однак є безліч «але». Ефективність противірусних препаратів доволі вибіркова (або не доведена), чимало збудників резистентні до антибіотиків, кортикостероїди руйнують наднирники та кісткову тканину, а тривалий прийом НПЗП спричиняє розвиток шлункових виразок та кровотеч. Тож наукова спільнота постійно перебуває в пошуках безпечних та ефективних протизапальних засобів, які б змогли стати альтернативою традиційним. І вони дещо знайшли!

Serratia marcescens

Йдеться про ензимотерапію – застосування очищених ферментних або коферментних препаратів з терапевтичною метою. Ферменти виконують важливі захисні функції, знешкоджуючи як екзогенні (що надходять із зовнішнього середовища), так і ендогенні (що утворюються в організмі) токсичні речовини, які під дією ферментів зазнають змін і розпадаються на продукти, що втрачають свої токсичні властивості. У медицині ферментні препарати застосовують доволі тривалий час – у 50-х роках минулого століття для лікування ревматоїдного артриту почали використовувати трипсин, надалі були створені парентеральні та пероральні форми фібринолітичних, травних та інших ферментів.

дослідження ензимів

А понад 60 років тому увагу японських учених привернуло дивовижне явище – здатність новонародженого метелика Тутового шовкопряда розчиняти свій кокон, щоб вийти назовні. Досліджуючи процес, група науковців виокремила фермент, за допомогою якого це відбувається. Його назвали серратіопептидазою (далі – СП) – на честь бактерії Serratia marcescens, що живе в кишечнику шовкопряда та виробляє зазначений ензим. Властивість ферменту розчиняти неживі тканини кокону, залишаючи метелика неушкодженим, була схожа на диво, тож механізм його дії почали ретельно вивчати. У Японії, Сполучених Штатах та Європі було проведено безліч досліджень, які дозволили розкрити секрети ферменту і створити потужну доказову базу щодо його лікувальних можливостей. А вони виявилися приголомшливими!

  • Серратіопептидазі властива потужна протизапальна дія. Здатність СП протидіяти запаленню ґрунтується на спроможності цієї речовини зменшувати вміст прозапальних білків – цитокінів, а також особливих молекул адгезії, що сприяють міграції клітин запалення до місця ураження (Gupte, Luthra, 2017; Tiwari, 2017; Jadhav et al., 2020). Результати інших досліджень довели, що СП пригнічує вивільнення брадикініну, серотоніну й гістаміну – біологічно активних сполук, що утворюються у вогнищі запалення та визначають його розвиток (Gupta et al., 2017; Malshe, 2000).

При цьому, на відміну від НПЗП, серратіопептидаза не виявляє жодного шкідливого впливу на шлунково-кишковий тракт і може широко застосовуватися для лікування болю та запалення під час хвороб суглобів, спортивних травм, розтягнень і розривів зв’язок.

лабораторія

  • Для СП характерна виражена фібринолітична дія (Kotb, 2013). Фермент сприяє руйнуванню згортків крові й атеросклеротичних бляшок, знижуючи ризик інсульту, атеросклерозу та тромбофлебіту (Mazzone et al., 1990).
  • СП притаманні антиоксидантні властивості. Здатність ензиму протистояти шкідливому впливу вільних радикалів на організм допомагає запобігати розвитку різноманітних ускладнень під час запальних процесів (Davies, 1986; Srivastava et al., 2017).
  • СП сприяє поліпшенню реологічних якостей носового слизу та мокротиння. Фермент розріджує ці біологічні рідини та чинить відхаркувальну дію, що поряд із зазначеними вище ефектами зумовлює ефективність СП під час захворювань ЛОР-органів та дихальних шляхів (Mazzone et al., 1990; Nakamura et al., 2003).
  • СП покращує всмоктування антибіотиків і запобігає утворенню бактеріальних біоплівок, які є частою причиною резистентності до антимікробних засобів. До того ж додавання серратіопептидази до курсу антибактеріальної терапії дозволяє зменшити дозу антибіотиків і тривалість лікування (Gupta et al., 2017). У поєднанні з метилпреднізолоном та дексаметазоном ензим діє як синергист, що підсилює ефект лікування без збільшення доз кортикостероїдів.
  • СП виявляє потужну протинабрякову дію у разі травм, запальних захворювань, а також у післяопераційному періоді.

Фермент не залишився поза увагою лікарів і під час епідемії COVID‑19. Поєднання фібринолітичних властивостей серратіопептидази з іншими її сприятливими ефектами (антифібротичним, протизапальним, антиатеросклеротичним, антиоксидантним) наштовхнуло фахівців на думку застосовувати препарат для зменшення тяжкості ускладнень коронавірусної хвороби (тромбозу, коагулопатії тощо). До того ж успішно застосовувати! Однак в офіційних протоколах лікування ковіду серратіопептидази поки що немає.

Згідно з інструкцією цей протеолітичний фермент рекомендований у разі спортивних ушкоджень, гострих болючих запальних дерматозів, запальних захворювань статевих органів та молочних залоз, розтягнень та розривів зв’язок, переломів та вивихів; для зменшення післяопераційних набряків, зменшення в’язкості мокротиння.

серратіопептидаза при травмах

Серратіопептидаза зазвичай добре переноситься, не спричиняє алергічних реакцій, а побічні ефекти від її застосування є рідкісними. Дозування в більшості клінічних досліджень варіюють від 10 до 30 мг/добу після їди, тривалість курсу лікування становить 2-4 тижні. До речі, ефект від застосування препарату пацієнти відчувають уже в перший день лікування!

фібринолітична дія серратіопептидази

Утім, дослідження дивовижного ферменту тривають і з часом ми дізнаємося про нього ще багато цікавого!

Статтю підготовлено за матеріалами виступу докторки медичних наук, професорки, завідувачки кафедри фармакології НМУ ім. О. О. Богомольця, Відмінниці освіти України Ганни Зайченко на конференції Family Doctor Assistance 16.09.2022 р.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook