стрес

Стрес іноді може позитивно впливати на людей – дослідження

Довгий час вчені вважали, що у стресових ситуаціях у людей виникає реакція самозахисту. Потім психологи з’ясували, що стрес також може активувати реакцію захисту.
Раніше вважалося, що реакцій на стрес лише три: боротьба, втеча та ступор. Однак потім з’ясувалося, що їх більше.

Стрес надає сили

Реакція на стрес “бий чи біжи” запускається при активації симпатичної нервової системи. Вона змушує організм мобілізувати всі наявні енергетичні ресурси, щоб зробити людину більш уважною і готовою до дії. Така реакція іноді може викликати неймовірні фізичні можливості людини.

Фізіологічні зміни виявляються сильнішими, коли йдеться про виживання у прямому значенні цього слова. Якщо життю нічого не загрожує, мозок і тіло перемикаються на реакцію прагнення мети. Вона надає сил та допомагає діяти у складних умовах. Цей стан відрізняється від “бий або біжи” тим, що людина відчуває зосередженість, а не страх.

Стрес змушує піклуватись про інших

Стресова ситуація може не лише давати людині енергію, а й змушувати встановлювати зв’язки й з іншими людьми. Гормон окситоцин керує цією стороною стресу, оскільки його основна функція – створювати та зміцнювати соціальні зв’язки. Окситоцин – це також гормон сміливості. Він пригнічує реакцію страху в мозку і робить людину відважною.

У стресовій ситуації окситоцин змушує шукати у близьких людей підтримки або робить людину більш чуйною. Реакція дружби та турботи допомагає захищати небайдужих людей.

Реакція дружби та турботи активує в мозку три системи:

  • Система соціального піклування. Людина відчуває більше емпатії та сильне бажання бути поруч із людьми. Центри страху пригнічуються, з’являється сміливість.
  • Система винагороди. Людина підвищується мотивація зробити щось важливе.
  • Система налаштування. У людини загострюються самоконтроль, інтуїція та сприйняття.

Джерело: 24 канал


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook