Шляхи введення антибактеріальних препаратів суворо регламентовані: роз’яснення ЦГЗ

Антибіотики — продукти життєдіяльності живих клітин (бактеріальних, грибкових, рослинного і тваринного походження), які вибірково пригнічують функціонування інших клітин — мікроорганізмів, пухлин і т.п. Ця група включає сотні препаратів різної хімічної структури, що вирізняються спектром і механізмом дії, побічними ефектами і показаннями до застосування.

У ЦГЗ МОЗ України нагадали про основні шляхи введення антибактеріальних препаратів.

«Шлях введення — це спосіб потрапляння лікарського засобу в організм. Їх існує велике різноманіття, але для антимікробних препаратів їх перелік навмисно обмежений», — розповідає Ігнат Гаврилов, фармацевт відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ.

Згідно зі стандартом «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» затвердженого наказом №823 МОЗ України від 18 травня 2022 року, шляхи введення антибактеріальних препаратів суворо регламентовані.

У закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, антибактеріальні препарати слід вводити відповідно до інструкції. Існують такі шляхи введення антибактеріальних препаратів:

 • пероральний;
 • внутрішньовенний;
 • внутрішньокістковий;
 • інгаляційний (деколи).

Заборонені такі шляхи введення, як інтраартеріальний, ендолімфатичний, внутрішньочеревний, внутрішньом’язовий та безпосередньо в рану.

Про внутрішньом’язовий шлях введення варто згадати коли:

 1. Це єдиний можливий шлях згідно з інструкцією;
 2. Неможливо виконати внутрішньовенний або внутрішньокістковий шлях введення за необхідності надання пацієнтові невідкладної медичної допомоги.

У закладах, що надають первину медичну допомогу, призначення ін’єкційних антибіотиків взагалі заборонено! У випадку потреби їх призначення, пацієнта передають до закладів вторинного або третинного рівня.

ЦГЗ нагадує, що лікар має обирати  найбільш гуманний метод лікування — пероральні антибіотики. Або ж якнайшвидше переводити з парентерального шляху введення на ентеральний. І попри те, що лікарю може здатися, що фармакотерапія без уколів то недостатньо ефективно, чисельні дослідження продемонстрували, що немає різниці в ефективності перорального та внутрішньовенного шляхів введення.

Пероральне введення антибактеріальних препаратів має такі переваги:

 • зниження ризику розвитку катетер-асоційованих інфекцій кровотоку;
 • зниження ризику розвитку ускладнень, що пов’язані з інфузією пацієнта;
 • зниження вартості лікування пацієнта;
 • краще ставлення пацієнтів до лікування;
 • зниження ризику інфікування медичних працівників;
 • зменшення тривалості госпіталізації пацієнтів.

Тому при виборі шляху введення антибіотика лікарю допомагає Стандарт і ретельна оцінка усіх переваг та недоліків у кожному окремому випадку.

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook