Психолог розповіла, як позбутися почуття жалю про минуле

Почуття жалю про минуле в тому чи іншому вигляді присутні в житті кожної дорослої людини. Питання тільки в тому, як ми до цього ставимося і чи дозволяємо цим спогадам впливати на наше сьогодні.

Психолог Тетяна Декало розповіла, як позбутися почуття жалю про минуле, яке часто супроводжується такими деструктивними емоціями і станами як смуток, каяття, агресивність і сором.

“Шкодуючи про щось, ми часто змушуємо себе переживати реальний стрес”, – пояснює психолог. Вона пропонує методи повного позбавлення від цього почуття або, принаймні, його приборкання:

  1. Висловіть свої емоції. Якщо є ситуація, що змушує вас повертатися в минуле знову і знову, проговоріть її. Головне – дати вихід емоціям. Іноді досить попросити вибачення у людини, про вчинок щодо якого ви шкодуєте. Коли такої можливості немає, запишіть свої емоції на папері, поясніть собі, в чому причина вашого жалю, і можна навіть провести символічний ритуал: спалити цей клаптик паперу або порвати – здійснити конкретну дію, яка дозволить відпустити те, що сталося.
  2. Проведіть чітку межу. Замість того, щоб постійно мучити себе питанням “що я міг зробити тоді”, запитайте себе: “що я здатний зробити тепер”. Поясніть собі, що ви сьогодні і в минулому – різні. Можливо, кілька років тому у вас було менше життєвого досвіду і ви по-іншому оцінювали ситуацію. В майбутньому нічого подібного ви не допустите. Проведіть чітку межу між собою в минулому і зараз.
  3. “Рефреймінг” або переосмислене сприйняття. Існують різні способи “перепрограмувати” своє сприйняття. Часто такі методи необхідні, щоб побороти почуття жалю.  Наприклад: рік тому я не зміг вступити до ВУЗу, але зараз у мене більш вигідна позиція, адже я вже знаю, як буде проходити іспит (вигідне порівняння); рік тому мене звільнили з роботи, але це дало мені можливість приділити більше часу собі.

Джерело: Факти Здоров’я


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook